Nrsisti tai narsistisia piirteitä

astasonninenlieto

Narsistisen persoonallisuushäiriön omistaa 1% väestöstä. Narsistia piirteitä on taas paljon suuremmalla joukolla. He eivät täytä diagnostisuuden kriteereitä, mutta eri asteeltaan on piirteitä. Ilmenee facebookin profiilikuvien jatkuavana vaihtamisena, sekä siitä lähes täydelliseen empatian puutteeseen.

22

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • profiilikuvista

      Miksi profiilikuvien jatkuva vaihtaminen olisi narsismia ?

      Tiedän varmuudella, että sitä voi tehdä muistakin syistä.

      Ja takuulla on narsisteja, joilla ei ole yhtä ainuttakaan profiilikuvaa ikinä ollut netissä.

      Minusta on huolestuttavaa, jos ihmisten luonteesta tehdään johtopäätöksiä jonkin yksittäisen ulkoisen toimintatavan perusteella. Se on minusta yksi helpoimpia tapoja tehdä täysin vääriä johtopäätöksiä.
      Läheskään kaikki ei ole sitä miltä äkkisältään vaikuttaa olevan. Tämä pätee etenkin erilaisiin sairauksiin.
      Pitäisikö ihmisen olla vaihtamatta profiilikuvaansa muiden mieliksi ja tehdäkseen itsestään hyvän epäitsekkään vaikutelman ?

      • Profiilikuvista

        Viittaako empatiakyvyttömyyteen, että vaihtaa profiilikuvansa koko ajan ?
        Siis ei ole ottanut huomioon toisten tunnetta, että he eivät pidä siitä, jos joku koko ajan vaihtaa profiilikuvansa ?


      • Profiilikuviin

        Profiilikuvan jatkuva vaihtaminen on oman napansa ympärillä pyörimisen merkki. Nuoruus on narsismin aikaa. Vanhemmalla iällä narsisti ihailee nuoruutta ja nuoruuden voimaa. Miespuolisella narsistilla on usein naiskaarti jotenkin takana.


      • Jänniä_tyyppejä

        Monasti miespuolinen narsisti jää henkisesti sinne nuoruuden kulta-aikaan.40-kymppisenä eletään vieläkin koulubileaikoja ja jahdataan yläasteikäisiä korkattavaksi.


      • profiilikuvista

        No mut jos ei ole ikinä nuoruudessa laittanu kuvaansa mihinkään ja on kulkenut 10 numeroa liian isoissa vaatteissa, niin eikö saisi 50-vuotiaana vaihtaa profiilikuvansa 50 kertaa ???


      • rohvilkuvista
        profiilikuvista kirjoitti:

        No mut jos ei ole ikinä nuoruudessa laittanu kuvaansa mihinkään ja on kulkenut 10 numeroa liian isoissa vaatteissa, niin eikö saisi 50-vuotiaana vaihtaa profiilikuvansa 50 kertaa ???

        Saathan sie vaihtaa prohviilikuvan vaikka kerran tunnissa. Siulla ei ole käsitystä alottajan ajatuksesta. Miulla on se käsitys, narsisti on vain itsensä ymäpärillä ja oottaa peukutuksia. Vastavuoroisesti kiittää liittolaisiaan peukuttamalla. Facebook ja koko elämä on narsistin pelikenttää. Taktikointia ja juonittelua.


      • profiilikuvista

        Joo ymmärrän...
        huolestuin vaan kun tuli mieleen, että on kaikenlaisia muitakin hölmöläisiä, jotka voi vaihtaa profiilikuvaa tunnin välein...
        ..mut ei ikinä ole saanut yhtään peukutusta, eikä peukuttele ketään...
        heh


      • onsuuko
        Jänniä_tyyppejä kirjoitti:

        Monasti miespuolinen narsisti jää henkisesti sinne nuoruuden kulta-aikaan.40-kymppisenä eletään vieläkin koulubileaikoja ja jahdataan yläasteikäisiä korkattavaksi.

        Ei se ole narsismia vaan henkilö on infantiili(lapsenomainen)


      • prifiilikuvista

        Myönnän etten tainnu ymmärtää, kun en ikinä ole ollut missään facebook piireissä tms.
        Ajattelin vaan, että luullaanko minusta nyt olevan tulossa narsisti, jos jotakin kuvia kovasti innostun ottamaan ja vaihtelemaan.


      • facettaako
        rohvilkuvista kirjoitti:

        Saathan sie vaihtaa prohviilikuvan vaikka kerran tunnissa. Siulla ei ole käsitystä alottajan ajatuksesta. Miulla on se käsitys, narsisti on vain itsensä ymäpärillä ja oottaa peukutuksia. Vastavuoroisesti kiittää liittolaisiaan peukuttamalla. Facebook ja koko elämä on narsistin pelikenttää. Taktikointia ja juonittelua.

        Narsisti voi faceen vaihdella lähteensä houkutukseksi niitä kuvia, jotta saisi kiinnitettyä lähteensä huomion, muistaakseni siitä ihan kirjoitettiinkin. Osa kuvista on tämän lähteen ottamiakin. Massoittain selfieitä, kuinka on vaikka niin allerginen, mutta siitä huolimatta poseeraa siitepölyttävän puun alla. Niitä lapsenomaisia kepulikonsteja kiinnittää huomio. Kun ei sitten tehoa, niin haukkuu lähteensä tavaroita, joita on kuvissa mukana. Sellaista se ja kaikki leviää kuin kulovalkea, kuvat joutuvat sellaistenkin katseltavaksi, joille ne eivät olleet edes tarkoitettu, joka on tosi ikävää. Kun puheeksi tulee se ainainen iloturvassa poseeraus, niin narsisti ottaa nopeasti kuvan itsestään, kun hän on ihan kauhean näköinen, jostain syystä. Tehdään omat hölmöilyt ja sitten lopuksi vielä syytetään muita. Jossain jo vitsailtiinkin, että viiskytluvulla syntyneiden käsissä tapahtuu pahimmat sekoilut sosiaalisessa mediassa. Ollaan niin olevinaan besserwissereitä ja kompastutaan omiin koipiin.


      • Jänniä_tyyppejä
        onsuuko kirjoitti:

        Ei se ole narsismia vaan henkilö on infantiili(lapsenomainen)

        onsuuko,tämä infantiili pystyi huijaamaan psykiatrian laitosta henkilökuntineen kymmenisen vuotta,en sitten tiedä mitä se kertoo psykiatreista?
        Tosin psykiatreja pystyi huijaamaan mm. Vilja Eerikan isä sekä J.Siltavuori aikoinaan joten ei heidän huiputtamiseen hirveästi hengenlahjoja vaadita.


      • sepittelijät

        Ja se ei varmaan paljoa vaatisi juuri keneltäkään alkaa sepittelemään aivan päättömiä juttuja. Huonoinkin valehtelija varmaan jonkinlaisen sepityksen voisi saada aikaan.


      • Jänniä_tyyppejä

        Minkäläiset ihmiset kuuntelee ja uskoo "aivan päättömiä juttuja" kymmenisen vuotta varsinkin kun satusetä muuttaa kertomustaan useaan otteeseen matkan varrella?


      • Sepittelijät

        Joo ihmettelen myös sitä ilmiötä, että vaikka valeet ovat jo paljastuneet, ne ovat kuitenkin edelleen käyttökelpoisia.

        Mutta ongelma on kai siinä, että erilasten ihmisten mielestä erilaiset jutut kuulostavat päättömille. He uskovat helpommin jotakin mitä ovat kuulleet ennenkin, vaikkei se liittyisi mitään esillä olevaan asiaan. (Niinkuin näin, että "Ai juu tää on kai taas sitä juttua mitä kummin kaimakin teki, ihan selvä juttu !")
        Päättömälle kuulostaa monelle sellainen mistä henkilö ei tiedä mitään, ts. henkilölle itselleen uusi asia...Se menee yli hilseen ja ohi korvien...

        Mutta että...mm. myös narsistien lapset voivat kuunnella hölöjuttua vaikka vuosikymmeniä ja vaikka senkin jälkeen kun ovat oivaltaneet jutun olevan hölöä...


    • 1012

      Monella on tosiaan käyttäytymisessä narsistisia piirteitä, mutta eivät silti ole narsisteja. Jos julkisuuden henkilöitä otetaan esimerkiksi, niin ehkä vaikkapa Björn Wahlroos ja Aleksander Stubb ovat ulkoiselta olemukseltaan vähän narsistisia, mutta eivät kuitenkaan mielestäni mitenkään narsisteja.

      Wahlroos ja Stubb ovat käyttäytymiseltään hyvin itsevarmoja, mutta se ei vielä tee heistä narsisteja. Tyypillisesti narsisti kun on ammatillisestikin täysin tyhjänpuhuja ja pyrkii liioittelemaan omia saavutuksia. Vähän kun pintaa raapaisee, niin oikeasti mitään merkittäviä saavutuksia ei ole olemassa muuta kuin puheissa. Ja tietenkin narsisti pyrkii hankkimaan rahaa ja valtaa nimenomaan muiden kustannuksella.

      Nämä esimerkkihenkilöt ovat kuitenkin molemmat koulutukseltaan tohtoreita ja muutenkin menestyneitä. Stubb vielä osallistuu triatlon -kilpailuihin ja Wahlroos on kirjoittanut useita talouskirjoja. Molemmat pukeutuvat huolitellusti. Tähän ei moni meistä tavallisista tallaajista pysty, mutta se ei ole Stubbin ja Wahlroosin vika. Se ei myöskään tee heistä narsisteja, koska he ovat saavuttaneet ansionsa omalla työllään, ei muiden kustannuksella.

      • ElsaTheQueen

        Tässä on hyvä tiivistys!

        Sekin, että usein ihmiset kuvittelevat monien olevan narsisteja, vaikkeivat nämä henkilöt sitä ole - lähelläkään. Oikea narsisti kun, kuten 1012 sanoikin, liioittelee tekemisiään ja suurentelee vähän kaikkea itseensä liittyvää (ja pienentelee muiden saavutuksia ja suorituksia), mutta oikeasti ne asiat eivät kestä lähempää tarkastelua. Jos joku tekee sen pintanaarmun narsistin julkikuvaan ja huomaa, ettei mitään kerrotuista asioista olekaan "olemassa", narsisti ryhtyy välittömästi valehtelemaan palauttaakseen käsityksen suuruudestaan. Varmuuden vuoksi narsisti myös useimmiten mustamaalaa "ikävää totuudentorvea", jottei ainakaan kukaan muu uskoisi tämän kertomuksia asian todellisesta laidasta.

        Narsismi ei ole sitä, että kehuu oikeasti tekemillään saavutuksilla tai puhuu oikeasti kärsimistään sairauksista kuin jostakin suuresta elämän ja kuoleman taistelusta. Narsismi on ennemminkin sitä, että kehuskelee liioitelluilla asioilla, joita ei ole oikeasti tehnyt, mutta joita uskottelee tehneensä, ja kerskuu "sairauksillaan", joista on "nipinnapin selvinnyt", vaikkei kyseessä olisi ollut kuin pelkkä tavallinen päänsärky.

        Nykyajan muoti-ilmiö on leimata kaikki vähänkin itserakkaat tai ikävät tyypit narsisteiksi, vaikkeivat he tosiaan sitä ole. Narsismi on paljon muutakin, kuin pelkkää oman naaman jumalointia tai vähän hankalaa luonnetta. Se ilmenee joka ikisessä pikkuasiassakin, joita elämässä tulee vastaan ja yleensä sitä sairastavat henkilöt eivät ole mitään "vain vähän hankalia".


      • "Narsismi on ennemminkin sitä, että kehuskelee liioitelluilla asioilla, joita ei ole oikeasti tehnyt, mutta joita uskottelee tehneensä, ja kerskuu "sairauksillaan", joista on "nipinnapin selvinnyt", vaikkei kyseessä olisi ollut kuin pelkkä tavallinen päänsärky. "

        Niin kriteerit 1 ja 2 Vakninia mukaellen

        "Tuntee itsensä mahtavaksi, suureksi ja hyvin tärkeäksi (esimerkiksi liioittelee saavutuksia, kykyjä, taitoja, kontakteja ja persoonallisuuden piirteitä valehteluun asti, ja vaatii tulla tunnustetuksi ylemmänasteisena ilman vertailukelpoisia todellisia saavutuksia);"

        "Pakonomaisia fantasioita rajattomasta menestyksestä: maine, pelottava voima tai kaikkivaltius, vertaansa vailla oleva loistokkuus (älyllinen narsisti), ruumiillinen kauneus tai seksuaalinen kyky (ruumiillinen narsisti), tai ideaalinen, loputtomiin kestävä rakkaus tai intohimo;"

        http://www.healingeagle.net/Fin/Vaknin/Aapinen.html

        Nää virallisemmat lyhykäisyydessään tarkoittavat sama asiaa

        1. suuret käsitykset itsestään eli liioittelee saavutuksiaan;
        2. keskittyy mielikuviin rajattomasta menestyksestä, voimasta, kauneudesta tai suuresta rakkaudesta;

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Narsistinen_persoonallisuushäiriö

        Ajattelisin, että ehkä ne jotka kehuskelevat oikeilla/todellisilla saavutuksillaan/kauneudellaan/kyvyillään tms. toki voivat olla hieman narsistisia, itserakkaita, mutta en ajattelisi heitä sinällään ihan niin nph ihmisinä jos heidän saavutuksensa tosiaan ovat todellisia, kun taas

        "Piintynyt narsismi on petkuttamisen taidetta. Narsisti projisoi väärän minän ja hoitaa kaikki sosiaaliset vuorovaikutuksensa tämän keksimänsä kuvitteellisen rakennelman kautta.

        Kerskaileva ja valheellinen elämäntarina - Narsisti kerskailee lakkaamatta. Hänen puheensa mausteina ovat jatkuvasti "minä", "minun", "minä itse" ja "minulle". Hän kuvaa itsensä älykkäänä, rikkaana, vaatimattomana, intuitiivisena tai luovana - mutta aina kohtuuttomasti, liioitellusti ja vaikeasti uskottavana.

        Narsistin elämäntarina kuulostaa tavattoman rikkaalta ja monimutkaiselta. Ja hänen saavutuksensa - yhteismitattomia hänen ikänsä, kasvatuksensa ja maineensa kanssa. Silti hänen todellinen olemuksensa on ilmeisesti ja todistettavasti ristiriidassa hänen väitteidensä kanssa. Narsisti valehtelee hyvin usein ja hänen fantasiansa ovat helposti havaittavia. Hän tipauttelee aina sopivia nimiä ja tarkoitukseen sopivia muiden ihmisten kokemuksia ja saavutuksia."

        http://www.healingeagle.net/Fin/Vaknin/faq58.html


      • Mitäsnämäon

        Mitä sitten ovat yksinkertaisesti tämmöset ihmiset:
        He raivoavat henkilölle, joka heidän mukaansa ei ole tehnyt mitään väärää, ja ovat sitä mieltä, että eivät voi lopettaa vihaista käytöstään ikinä, vaikka henkilö, jolle he ovat vihaisia, ei heidän mukaansa olekaan tehnyt mitään väärin. Henkilöt myös vannovat, etteivät ikinä tule muuttumaan.

        Ja näin vaan on, eikä asialle voi mitään.

        Osaako kukaan kuvitella miltä tuntuu olla tommosessa tilanteessa vuosia ja vuosia ?


      • ElsaTheQueen
        Mitäsnämäon kirjoitti:

        Mitä sitten ovat yksinkertaisesti tämmöset ihmiset:
        He raivoavat henkilölle, joka heidän mukaansa ei ole tehnyt mitään väärää, ja ovat sitä mieltä, että eivät voi lopettaa vihaista käytöstään ikinä, vaikka henkilö, jolle he ovat vihaisia, ei heidän mukaansa olekaan tehnyt mitään väärin. Henkilöt myös vannovat, etteivät ikinä tule muuttumaan.

        Ja näin vaan on, eikä asialle voi mitään.

        Osaako kukaan kuvitella miltä tuntuu olla tommosessa tilanteessa vuosia ja vuosia ?

        Meillä ainakin on raivottu niin minulle kuin äidillekin ja siinä sivussa ihan kaikille muillekin lähipiiriin kuuluville, vaikkei me oltaisi mitään tehty, vaan raivoaja itse on sen virheen tehnyt (aika ilmiselvää, jos virhe on sattunut silloin kun ketään muuta hänen lisäkseen ei ole ollut edes paikalla). Erona vaan se, että meillä tää raivoaja, narsku, ei missään nimessä väitä, ettei me oltaisi mitään tehty, vaan nimenomaan syyllistää meitä omistaan tai ei-kenenkään virheistä ja "virheistä" ja siitä, ettei kaikki ole mennyt ihan just niinku hän on sen halunnut.

        Mutta sille itselleen ei saisi kukaan edes vitsillä huomauttaa mitään poikkipuolista, sitä pitäisi vain kehua. Kaikki muu on sille hyökkäystä sitä vastaan. Tähän tyyliin vaikkapa: se: "Toin tämmöistä rusinaleipää. Otatko?" minä: "En, ei ole nälkä. Söin just äsken." se: "Mitä vittua, et tykkää minusta, vaikka minä olen vain sinun parasta ajatellut koko ikäsi?! Senkin itsekäs pikku paska, sinä toivot että minä kuolisin ja pääsisit minusta eroon!" Ja tämä nyt on vasta pientä. Sitten se myös juoksee ympäriinsä vinkumassa kaikille ihan silmät paisuen, että olisin muka sanonut sille, että toivon sen kuolevan, ja etten arvosta yhtään mitään, mitä se tekee, koska olen "itsekäs ja kylmä pikku paska".

        Joo, tiedän miltä tuntuu olla vuosia tilanteessa, jossa toinen vaan raivoaa ilman syytä.

        Plus, että se tekee kaikkea muutakin "mukavaa", kuten manipuloi, vähättelee, syyttelee, uhkailee, valehtelee, liioittelee, lyttää ja vaatii erityisoikeuksia, joita ei kuitenkaan itse anna muille. Koskaan. Missään tilanteessa.


      • auuuutss
        Mitäsnämäon kirjoitti:

        Mitä sitten ovat yksinkertaisesti tämmöset ihmiset:
        He raivoavat henkilölle, joka heidän mukaansa ei ole tehnyt mitään väärää, ja ovat sitä mieltä, että eivät voi lopettaa vihaista käytöstään ikinä, vaikka henkilö, jolle he ovat vihaisia, ei heidän mukaansa olekaan tehnyt mitään väärin. Henkilöt myös vannovat, etteivät ikinä tule muuttumaan.

        Ja näin vaan on, eikä asialle voi mitään.

        Osaako kukaan kuvitella miltä tuntuu olla tommosessa tilanteessa vuosia ja vuosia ?

        Kirjoituksestasi ei saa selvää mitä tarkoitat.


    • ytskystäkaks

      Jokaisessa yhteisössä jollakin on piirteitä.

    • Elää_facessa

      Kyllä tunnen myös yhden narsistin, joka elää facessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      87
      4684
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      72
      2121
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1044
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe