Vaikea aihe ,mutta kirjoitan kuitenkin Aloituksen siittä.
Anna lantti , käsiolossa . Minkälaiset mietteet o
käsiojossa
270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nyt menen hänen päänsä sisään ja pyydän myötätuntoa mieluummin
Mitä tuo aloittaja tarkoittaa? Onko 80 sellaisia kirjoittajia, että sanomasta ei saa selvää? Minä en ymmärtänyt.
Mikäli hän tarkoittaa, että antaisin lantin, kun hän on käsi ojossa, niin en anna, vaan ohjaan hänet lähimpään sossulan toimistoon.
Ei auta, jos puuttuu bussiraha tai putelista puolet, niin sittenkään en anna.
Mielestäni Suomalainen yhteiskunta huolehtii riittävän hyvin näitä "käsiojossa" olevia ja muitakin työnvieroksujia. (80 tuskin töitä tarvitsee)
Koskaan ei täällä (Suomessa) 80 joudu käsiojossa kerjäämään toimeentuloaan, mikäli on yhtään yhteiskuntakelpoinen. Juopoistakin huolehditaan, jos ovat sovinnolla, eikä riitaa haasta heille tarkoitetussa asuntolassa.
Jos olen väärässä, niin silloin autan, mutta riittävä selvitys on annettava, että se käsi ei ojennu minun kohdallani.