Soinin ja Niinistön sekasotku

NatoNiinistö

Suomen viranomaiset ovat 2.7.2015 vakavalla tavalla vahingoittaneet Suomen ulkomaansuhteita sekä rikkoneet kansainvälistä oikeutta estämällä oikeudettomasti Venäjän Etyj-delegaattien pääsyn Suomeen Etyj-kokouksiin, joita Suomi isännöi. EU-pakotepäätös velvoittaa Suomen päästämään myös pakotelistalla olevat henkilöt isännöimiinsä Etyj-kokouksiin (ks. artikla 1 kohdat 3-6, http://eur-lex.europa.eu/legal-content/FI/TXT/HTML/?uri=CELEX:02014D0145-20141129&qid=1435934533204&from=EN ). Näin ollen Suomi on rikkonut kansainvälisiä velvoitteitaan. Mainitun asian johdosta Venäjä on antanut Suomelle nootin ja viitannut em. seikkoihin. Asia on aiheuttanut vakavaa vahinkoa kansainvälisille suhteille, mm. Ukrainan kriisin ratkaisemiselle sekä ilmeisesti pysyvästi vahingoittanut Etyj-järjestön toimintamahdollisuuksia em. kriisin ratkaisemisessa. Lisäksi asiassa suoritettu päätöksentekoprosessi vaikuttaa epäilyttävältä. Ulkoministerin taholta on ilmoitettu julkisuuteen, että päätös on salainen ja sen ovat tehneet muut EU-maat "notifkaatiomenettelyn" kautta, vaikka EU-pakotepäätöksen perusteella Suomen viranomaisten on päästettävä delegaatio maahan. Ulkoministeri on kieltäytynyt valottamasta asiaa kuvaten sen salaiseksi, vaikka oikeusvaltiossa päätöksenteon pitäisi olla avointa. Näyttääkin siltä että tarkoituksena on ollut salata todellinen päätöksentekijä ja päätöksen taustalla oleva prosessi. Pyydän kunnioittavasti oikeuskansleria viipymättä tutkimaan em. toimien lainmukaisuuden ja ryhtymään kaikkiin tarpeellisiin toimiin.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        75
        4537
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        105
        3769
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        142
        3473
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        37
        1970
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        69
        1921
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1229
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        118
        1035
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        129
        950
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        55
        925
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        25
        837
      Aihe