Onko itsemurha kuitenkaan ratkaisu

a.s.j.a

Surullisena luen näitä viestejä jossa muka itsari ainoa ratkaisu. Tietääkö kukaan mitä kuoleman jälkeen on? Olen itse ollut koulukiusattu ja olin 20 vuotta naimisissa narsistin kanssa. Muija harrasti pettämistä ja minun haukkumista. Minulle kuului 4 lapsen kasvatus, kotityöt, remontti hommat ja kaikki muu. Muija roikkui kotona olessaan fasebuukissa ja muuloin oli panoreissuilla. Nuorimman lapsen ollessa 13, sain terpeeksi ja sanoin että hänen täytyisi lopettaa se juokseminen vieraissa. Täytyisi ajatella lapsia ja minuakin. Siitä kiitokseksi sain postin kuljettamana ero paperit joululahjaksi. Kotiin tullessaan han alkoi komentamaan että minun pitäisi muuttaa pois. Sanoin etten ennen kuin omaisuutemme on jaettu. Sain kuula etten omista mitään vaan olen ollut yhteisessä kodissa 20 vuotta vuokralla. Kaikki mitä olen siihen panostanut on ollut vuokran maksua. Olin jo ollut masentunut ja tressaantunut jonkin aikaa. Se sai minut naksahtamaan. Menin yöllä 2.00 tehden itsemurhan. Minut oli löydetty 8.00 aamulla ja viety sairaalaan lääkärin avustamana. 4 vuorokautta painekammiossa oltuani minut saatiin tänne takaisin. Toiset 4 vuorokautta minut kotiutettiin sairaalasta tai minulla ei ollut paikkaa mihin mennä kun kotiini oli tuotu jo toinen mies sänkyyni. Lääkäri sanoi että jos haluan niin laittaa lähetteen mielialaosastolle sairaalaan. En oikeastaan tajunnut mitään sanoin vain joo. Mielialaosastolla meni monta viikoa ennen kuin aloin mitään ymmärtämään, koska se ettei itsari onnistunut sai aikaan vielä syvemmän masennuksen. Osastolle meno oli kuitenkin parasta mitä siinä tilanteessa olisi voinut tapahtua. Siellä opin puhumaan asioista ja lopettamaan asioiden keräämisen sisääni. Asioista keskusteltua ja tervehtymiseen kului sairaalassa 2 kuukautta ja avohoidossa olin 4 kuukautta. Nyt on asunto ja omaisuus jaettu oikeusaputoimiston avustamana. Elämä maistuu ja kumppani on hakusessa. Totesin rajan tuolla puolen käydessä että jokaisella on oma aika ja ei sinne väkisin pääse. Ainoastaan yritys vie syvemmälle masennukseen ja onko siellä kuitenkaan hyvä jos ei ole oikea aika. Jotenkin se on pelkurin ratkaisu. Vähän niin kuin mistä aita on matalin niin pyritään menemään. Olen sen puolen nähnyt enkä aio mennä sinne kuin sitten kun on kohtaloni sinne joutua. Olen sen oppinut ettei kannata märehtiä kuolemaa vaan pyrkiä elämään. Käyttökelpoinen ohje minkä eräs psykiatri antoi oli jos alat ajattelemaa millä puolen korva on kahvikupissa niin ajatus alkaa lopulta vain kiertään etkä tiedä millä puolen sen kuuluu olla. Mitä väliä sen on kunhan on ulkopuolella että siitä saa kiinni polttamatta sormia.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikuinen_olento

      Tiedän 100% varmasti että tietoisuutemme elää ikuisesti jossakin muodossa, koska olen todistanut sen esimerkiksi logiikalla. Ikuista kuolemaa ja ikuista "ei mitään" ei ole olemassa.

      Synti että jotku ihmiset luulevat että kuolema on ratkaisu niitten ongelmiin.

      • siellätavataan

        Sinulle on näytetty, ettei olemassaolo kuolemaan pääty. Hienoa että olet päässyt jälleen elämään kiinni. Eihän syy perheen hajoamiseen sinussa ollut, vaikka eihän meistä kukaan ole täydellinen. Jouduit elämään kumppanin kanssa, jolla itsellään ei ole ollut "palikat kohdallaan".
        Kannattaa turvautua Jumalaan ja Vapahtajaan Jeesukseen Kristukseen, niin silloin täältä on turvallista lähteä kun se aika on.

        Tässä ihmeellinen video kuoleman jälkeisestä kokemuksesta.

        https://youtu.be/cPCJmJsl1Js


    • ajattelia

      Joskus tuntuu että syy on vanhemmissa. Lapselle annetaan ja ostetaan kaikki mitä se ikinä pyytää. Opii siitä että kaiken saa ilman mitään sen eteen tekemistä. Kasvaa aikuisemmaksi niin oppii ettei saa mitään vaan sen eteen pitää tehdä jotain. Iskee masennus ja olaan tekemässä itsaria kun elämä potkii. Ei ymmärretä että pitäisi alkaan elämään ja tekemään asioiden etee jotain. Eikä odottamaan että joku toisi kaiken eteen.

    • Olen ymmärtänyt että exä oli sairas. En häntä enää vihaa vaan oikeastaan säälin. Koska hänen tunne elämänsä on sekaisin. Hän ei sitä itse tiedosta. En koskaan syytänyt itseäni vaan kärrsin lastemme takia ja lopulta en enään jaksanut sitä kaikkea vääryyttä hänen kohdaltaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe