Ihmettelenpä vaan?!

Iisavarilasileekallio

Minkä takia Sastamalan köyhälistö muuttaa aina sillan pohjoispuolelle? Sieltä ostetaan taloja kun ne on halvempia kun tällä puolella. Mutta siinä samalla tulee lematuksi vähävaraiseksi kun ei oo varaa muuttaa paremmille alueille. Kun onhan se vanha sanontakin että -köyhän ei kannata ostaa halpaa-. Mutta ilmeisesti Sastamalan köyhät on vaan niin tyhmiä että ne ostaa halpaa pohjoispuolelta.

14

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siltako

      Tarkoitattko vaunujoen siltaa, kiikan siltaa,keikyän siltaa, pontonjoen siltaa, kiuralan siltaa, putajan siltaa, jaaranjoen siltaa, vai yleensä kotain pellon ojan siltaa? Tarkenna ny poika vähän.

      • iisahuiskomarttila

        Vammaskosken siltaa!


    • kumpaa

      Nin sitä vanhaa vammaskosken siltaa vai tätä uutta.

    • viluttaako

      Eiko sillan alla.on halpaa ja lämpöö.

    • Etelä-vs-Pohjoinen

      Tääkin asia tarttis vaan kertaallensa mennä läpi. Joku väestötieteilijä tilastoista katsoo tilastyoista ja laskee yhteen, että onko Sastamalan alueella Rautaveden pohjoispuolella vaiko eteläpuolella enemmän rahaa ja omaisuutta.
      http://aijaa.com/m6k7QD
      Ihan kartasta katsottuna näkee heti, että pohjoispuolella on Sastamalan alueesta 2/3 ja eteläpuolella on vain 1/3 osa. Myös teollisuus on aika tarkkaan keskittynyt pohjoispuolelle.

      Olen aina ollut Pohjoisvaltioiden mies. Ja niin olen tälläkin kertaa pohjoisen puolella, etelän rähjäisempää rupusakkia vastaan. Jos joku sisällissota taikka kapina tulisi Sastamalassa, niin kyllä eteläpuoli jyrättäisiin aika kevyesti.
      Sehän on tuolle heppoiselle Kaalisaaren vesijättömaalle perustettua koko Etelän puolikas kaupunkiakin. Raakan suon pinnalle vedetty. Pohjoisen puolella on sentään tilaa ja avaruutta ja työpaikkoja.

      • hakkaapäälle

        Kymmenen Pohjoisvaltioiden miestä vastaa yhtä Etelävaltioiden miestä. Antaa tulla vaan!


      • ihansamamissäasuu

        Köyhyydessä lapset sikiää joten onko se nyt ihme jos pohjoisessa on enemmän kansaa.

        Silta on jo miinoitettu, tuletteko uimalla?

        Huolettaa pappilanväen kohtalo sillanpielessä, jäävätkö sissisotilaiksi pohjoispuolelle sillan räjäytyksen yhteydessä vai tulevatko venepakolaisina kuten välimerellä. Lähetämme ne sitten Kreikkaan tai Italiaan pakolaisiksi.

        Kyllä elämä on helppoa täällä etelässä, on niin lämmintäkin ja aarinko paistaa.


      • Paukut-pohjoisella

        Vammalan AseVarikko on pohjoisen puolella. Samoin kranaattien sorvauskoneet ja panssarikaluston huoltopiste ym. Huoltovarmuuden kannalta tärkeä rautatie on myös pohjoisella.
        Sotilaallisesti ja kalustotäydennysten ja raskaan teollisuuden kannalta katsoen Pohjoinen on aivan ylivoimainen sotilasmahti tällä alueella.


      • osukopalleaan

        Jotenkin tuli Venäjä ja sen puheet mieleen.


      • puhdasonpuhdasta

        Ootko kokeillu työllistää somalia ? Vai onko tää sitä : miksei kukaan tee mitään. Senku perustat yrityksen ja ala työllisttn niitä . Jonkun muun pitäis tehä kaikki ja vielä ilmatteeks tekemisen ilosta.
        Suomi suomalaisille , ulkomaat ulkomaisille.


      • Töitä-ne-tekee

        Kommentit Someleiden työntekoa, tai siis tietenkin niiden tekemättömyyttä koskien, ne on näköjään poistettu.
        Pitää vaan kehua että Somalit on niin saa...an kovia tekemään töitä, oikeen työhulluja. Silloin viesti saa säilyä täälä.
        On ne kovia tekeen töitä. Kovia, kovia ahkeroittijoita, se mitä olen Tampereellakin niitä torin laidalla porukkana nähnyt, niin töitä ne oon kaikki siinä tehneet ja lujaa.


    • oravannahka

      Parempi köyhänä lousaalla, kuin...... Jos ymmmärrät mitä tarkoitan!

    • Eikö kysyjällä ole enää kommentoitavaa? Meikäläinen on köyhä, mutta asuu keskustassa. On tullut asuttua kummallakin puolella. Paras paikka on ollut Jaatsin seutu pohjoispuolella, ihanat maisemat ja lyhyt matka keskustaan :)

    • thalalaa

      Eikös siikasuolle (tai sen viereen?) rakennettu uusia melko kalliita kämppiä jokunen vuosi takaperin? Ei niitä kukaan kovin köyhä ole ostanut.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3576
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3326
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      72
      2532
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2165
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      46
      2019
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1888
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1708
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1153
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1130
    Aihe