Satamatupakointi - verrattavissa parveketupakointi

Satamassa naapuri vetää spaddua kun korsteeni, vuorokauden ympäri. Hajua pukkaa hytteihin.

Onko törkeää vai perusoikeus?
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Voi voi lähde ulos satamasta.

Äänestä

Aina kun spaddu syttyy naapuribotskin sitloodassa, teet palohälyttimellä testin joka kestää just sen naapurin röökitauon ajan. Ihan joka kerta. On se kumma jos ei mene koteloon.

Äänestä

Lapsellista.Tottakai se omassa veneessään polttaa,sentään ulkona,monet sisällä.Tuoksuu tosi hyvälle kun joku polttaa ulkona tupakkaa.

Äänestä

Ei ole näköjään helppoa tuo satamassa olo nykyään.

Äänestä

Koko tupakointi pitäs lailla kieltää, tai sakottaa muiden hengitysilman pilaamisesta ja terveyden vaarantamisesta.60euroa olis sellanen sopiva summa, jos polttelee liki muita ihmisiä ja vaarantaa siten heidän terveytensä.Varomatka vois olla 150metriä.Sopis myrkytellä itteensä jossain syrjemmässä, missä ei ole muita ihmisiä tai lemmikkejä.
Tupakoitsija sairastuttaa myös läheisensä.Itsekkäänä polttelee lapsiensa vieressä, jotkut jopa autossa jossa omaa jälkikasvua.Kertoo sekin paljon kyllä siitä, että miten tärkeitä ne omat lapsukaiset ja niiden terveys on.Tupakointi on se tärkein, lapsilla tai muilla kanssa ihmisillä ei arvoa tupruttelijan elämässä ole, vain seuraava savuke on se tärkein kaikista.

Äänestä

Täytyy kyllä sanoa että kun ravintolassa, työpaikoilla, julkisissa tiloissa, ei oikein missään saa polttaa niin miksi venesatamassa? Voisivat mennä röökipaikalle käryttämään.

Äänestä
  • Poltan omassa paatissa koska ja milloin haluan. Niuhottakkaa mitä niuhotatte.
    Ei ne Wallaksen ja dieselin käryt ole sen terveellisimpiä.

    Äänestä

  • Minä starttaan aina tuollaisissa tilanteissa cruiserini Detroit-diesel v8:n. Siinä ruiskutuspumppu säädetty aikas rikkaalle. Hyvät ja tanakat savut tuplapakoputkista. Putket paatin sivuilla. Aikas nopeasti naapuri venepaikassaan häipyy tupakinpoltosta.

    Äänestä

  • Ei häivy.

    Äänestä

  • Toinenjoku kirjoitti:

    Poltan omassa paatissa koska ja milloin haluan. Niuhottakkaa mitä niuhotatte.
    Ei ne Wallaksen ja dieselin käryt ole sen terveellisimpiä.

    Vain rupusakki polttaa nykyään. Emme osu samaan satamaan kovin todennäköisesti.

    Äänestä

  • Joo meillä "rupusakilla" ei ole mitään pössyttelyaineita

    Äänestä

Veneilijöissä on näköjään paljon itsekeskeisiä, suvaitsemattomia niuhottajia.
Näyttäisi olevan muutenkin yleistymässä tämä omaan napaan tuijottelu ja omien oikeuksien korostaminen. Minä, minä, minulla on oikeus asenne.
Polttakoon puolestani veneessään ken haluaa. Itse en polta, mutta suon sen sille joka haluaa polttaa. Kyllä ajoittainen pieni käry naapuriveneestä ulkoilmassa pitäisi ihmisen kestää?
Jos seura ahdistaa noin kovasti vierassatamassa, voi aina olla menemättä sinne. Sosiaalisuutta ja suvaitsevaisuutta kun tarvitaan muiden seurassa. Luonnonsatama voisi ehkä sopia näille niuhottajille paremmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fg43 kirjoitti:

Satamassa naapuri vetää spaddua kun korsteeni, vuorokauden ympäri. Hajua pukkaa hytteihin.

Onko törkeää vai perusoikeus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu