Viidessä viikossa. Kun olimme pois Suomesta unohdin vajaan pussilisen erään fiman tekemiä ruisleipiä. Ihmetys oli suurta kun niihin ei ollu ilmestynyt minkäänlaista merkkiä homeesta. Asuntoon on tehty kosteuvaurio/home remontti 13. Tällähän ei varmasti ole mitään tekemistä tähän?
Ruisleipä ei homehtunut
ihmetyssuuri
2
165
Vastaukset
- ruistaRanteeseen
Ja mikähän oli tuo "fima". Oliko leipä väännetty juuresta?
- Alluvain
Jos rusileipäpaketti oli avaamaton, se on voitu säilyä striilinaä ja suojassa ilman homeitiöitä. Tällöin leippä ei homehdu. Toinen mahdolluus on se, että lipä on niin kuiva, ettei homekasvu ole mahdollista. Myös hapanleivän bakteerit voivat estää tehokkaasti homeiden kasvua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163471
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit212372En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321965- 181881
- 821858
- 261582
- 291450
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361427Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91394Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111334