Tässäkö se oli? Koko elämän kirjo? Missä värit? Kai ne jotain tunteita tarviis, että vois sellaisiakin erottaa. Miksi minä? Kaiken pahan alku ja synti? Ehkä aika on jo mennä? Viimeinen avunhuuto!
F33.2 maasta sinä olet tullut ja maaksi sinä...
F33.2
2105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onnellinen tasapainoinen elämä alkaa Jeesuksessa joka vain kirkastuu kirkastumistaan. Se onnellisuus ei ole sidottu mihinkään näkyvään. Raamattu sanoo, että näinä aikoina kaikki on masentavaa ja niin onkin, jos katsoo maailmaa.
Pointti onkin siinä, mihin katsoo. Jos katsoo maailmaa, ihmisiä ja olosuhteita ym, niin masennuskaan ei ole kaukana. Mutta jos katsoo Jeesukseen ja hänen mahdollisuuksiinsa, niin elämästä tulee tasaista. Ei latteaa ja tylsää, vaan tasaista.
Enää sinuun ei vaikuta tämän maailman myrskyt, koska Jeesus on voittanut maailman. Joh. 16:33.
Uskon kautta, jonka Jeesus vaikuttaa sulle tulee uudenlainen kyky nähnä. Et näe enää mitään tilannetta toivottomana, vaan vastuu sinusta on nyt Jumalalla.
Biblia sanookin kauniisti; Ps. 32:8 Minä neuvon sinua ja osoitan sinulle tien, jotas vaellat: minä johdatan sinun silmilläni.
Ei niinkuin 33/38, jossa käännösvirheestä johtuen Jumalasta on tehty poliisi, joka kyttää sua, että teet kaiken, minkä pitää ja ettet tee syntiä. Jumala ei ole tälläinen.
Hän Jeesus tulee itse asumaan meihin ja vaikuttaa meissä sen, että elämme Jumalan tahdon mukaista elämää. Olemme siis täydellisesti hänen vastuullaan. Hes. 36:27
Missä värit? Ne on Jeesuksessa.
Maailma on aina ollut outo. Katsotaan vielä mitä tapahtuu?