Dementia geriatria muistisairaudet

vaativaomainen

Omaisen alettua käyttäytyä kummallisesti - Heti muistikinikalle
http://www.tohtori.fi/muistiklinikka/ eli nk palikkatesti
alkoholi-dementia =delirium http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00357
Geriatria palvelee ikääntyvää väestöä. Geriatrin erikoisalaat ovat muistisairauksien diagnostiikka ja hoito sekä ikääntymiseen liittyvät erityiskysymykset, kuten lääkitysten kokonaisarviointi monisairailla potilailla
Onko alkava tms Alzheimer selviää nk geeniverikoe eli apoE-genotyyppi
josta selviää onko NPH ja Alzheimer sekamuoto ja AINA kannattaa aloittaa lääkitys!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Lewyn_kappale_-tauti
ja kaiken A ja O on ravitsemus http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk01086

7

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaativa_omainen
    • paraneekose

      No auttaakohan tuo enää liki 90-vuotiasta,jolla muisti on alkanut heikentyä kovaa vauhtia?Itse ajattelen sen olevan iän tuomaa vaivaa,enkä katso tarpeelliseksi lähteä viemään kauas rasittavalle lääkärireissulle vanhusta!Lisää vain lääkkeitä,joiden haittavaikutuksia ei tunneta???

    • Serkkupoika
    • ennaltaehkäise

      Lyhyesti ennaltaehkäisystä:

      Kalan Omega-3 -rasvahappoja (EPA ja DHA) sekä B-, C- D- ja E-vitamiineja sisältävät ruoat suojelevat aivoverisuonia ja auttavat aivoja voimaan hyvin. Tärkeintä on syödä monipuolisesti kasviksia, vihanneksia, juureksia, marjoja, hedelmiä, kylmäpuristettuja kasviöljyjä (oliiviöljy, kookosöljy, vehnänalkioöljy), pähkinöitä ja kalaa.

      Aikuinen tarvitsee perusruokavaliossa n. 80 grammaa hyviä rasvoja ja proteiinia päivässä. Lisäksi vähintään 500 grammaa kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja. Vettä janoon 1,5-2 litraa. Ja jos nälkä jää, niin perunaa, riisiä tai viljaa.

      Ja lisäravinteena pitää syödä D-vitamiinia (EFSA:n suositus alle 10-vuotiaalle on 50µg päivässä ja yli 10-vuotiaalle 100µg päivässä) sekä kalaöljyä.

      Kun perusruokavalio on kunnossa, niin herkkuja voi syödä hyvällä omalla tunnolla 1-2 kertaa viikossa painon tai terveyden siitä heilahtamatta suuntaan taikka toiseen.

      Liiku kohtuudella ja vietä sosiaalista elämää.
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/alzheimer.htm

    • vaipatvex

      Aivan, mutta enää en veisi omaistani kunnan muistiklinikalle. Diagnoosia voi silloin tarkastella hoitohenkilöt esim. sairaalaan joutumisen yhteydessä ja tehdä omat johtopäätöksensä.

      Meillä oli karmea kokemus, kun patarauhallinen omaisemme oli sidottu yöksi sänkyyn ja lääkityksenä oli annettu skitsofrenia potilaille tarkoitettua lääkettä joka sivuvaikutuksena lisää lihasjäykkyyttä ja omaisemme oli nimenomaa joutunut sairaalaan
      alaraaja jäykkyyden ja huimauksen takia.

      Omainen oli todella huonokuntoinen palatessaan vaipat housuissa sairaalasta, mutta tehokkaan "elvytyshoidon" ansiosta piristyi kotona suht.koht hyvään kuntoon.

    • totuushukassa

      Muistilääkkeitä tyrkytetään suorastaan väkipakolla. Nämä lääkeaineet eivät millään muotoa paranna muistia. Muisti heikkenee kuten ennenkin, tosin omaisten mielestä vielä aikaisempaa nopeammin. Asiaa ihmetellessä terveydenhoitohenkilökunta vakuuttaa, ettei muistilääkkeillä ole tarkoituskaan edistää potilaan muistin paranemista, vaan virkistää yleistä vointia. Sivuvaikutuksista ei haluta kuulla saatikka keskustella, sillä jos yksi pettää, niin muistilääkkeistä löytyy vielä valtaisa kirjo lisäkokeiltavaa kärsittäväksi. Aina löytyy uusi vaihtoehto, eikä entisten kokeilujen karmeuksia yksikään lääkäri tahdo muistella. Näin luodaan positiivista mielikuvaa lääkeaineista, joiden vaikutuksista tosiasiassa kukaan ei tiedä yhtään mitään. Kunhan nyt kokeillaan kaikenlaista tällä vailla lainsuojaa olevalla aineistolla.

      Väki dementoituu ja heikkenee yhä nuorempana. Lääkeaineiden aivoja muokkaavaan vaikutukseen vastataan uusilla lääkeaineilla. Koska negatiivista palautetta ei terveydenhoidossamme kestetä kuulla, ongelmat kasaantuvat vauhdilla. Muistilääkkeitä testataan potilailla, joita tulisi kiireesti auttaa, eikä suinkaan vahingoittaa lisää. Lääketieteellistä tutkimustyötä tulisi tehdä eettisesti oikeista lähtökohdista siten, että kantti kestää kuulla myös äärimmäisen vakavat ja tuskalliset tosiasiat, joita potilaiden omaiset nyt viestittävät ja joita todella riittää.

    • TotuuttaEiMyönnetä

      Olemme tilanteessa jossa 'sairaanhoitajat' lääkärit ja muu terveydenhoitohenkilökunta on ammatissa jossa on töistä. Työ ei lopu ja siihen väsyminen on samaan potilaaseen väsymistä. Samat ulosteet samt jutut ja kaikki samaan vaihdosta saa vain hoidettavien vaihtuessa. Yleisin kuolinsyy vanhuksilla on keuhkokuume jokaisella vainajalla on oma pieni piirinsä eikä luuta ja nahkaa olevaa vanhusta ihmetellä ja hoitohenkilökunta sanoo se ei suostunut syömään. JA nälkä ei nyky Suomessa ole kuolin syy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe