Dementia geriatria muistisairaudet

vaativaomainen

Omaisen alettua käyttäytyä kummallisesti - Heti muistikinikalle
http://www.tohtori.fi/muistiklinikka/ eli nk palikkatesti
alkoholi-dementia =delirium http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00357
Geriatria palvelee ikääntyvää väestöä. Geriatrin erikoisalaat ovat muistisairauksien diagnostiikka ja hoito sekä ikääntymiseen liittyvät erityiskysymykset, kuten lääkitysten kokonaisarviointi monisairailla potilailla
Onko alkava tms Alzheimer selviää nk geeniverikoe eli apoE-genotyyppi
josta selviää onko NPH ja Alzheimer sekamuoto ja AINA kannattaa aloittaa lääkitys!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Lewyn_kappale_-tauti
ja kaiken A ja O on ravitsemus http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk01086

7

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaativa_omainen
    • paraneekose

      No auttaakohan tuo enää liki 90-vuotiasta,jolla muisti on alkanut heikentyä kovaa vauhtia?Itse ajattelen sen olevan iän tuomaa vaivaa,enkä katso tarpeelliseksi lähteä viemään kauas rasittavalle lääkärireissulle vanhusta!Lisää vain lääkkeitä,joiden haittavaikutuksia ei tunneta???

    • Serkkupoika
    • ennaltaehkäise

      Lyhyesti ennaltaehkäisystä:

      Kalan Omega-3 -rasvahappoja (EPA ja DHA) sekä B-, C- D- ja E-vitamiineja sisältävät ruoat suojelevat aivoverisuonia ja auttavat aivoja voimaan hyvin. Tärkeintä on syödä monipuolisesti kasviksia, vihanneksia, juureksia, marjoja, hedelmiä, kylmäpuristettuja kasviöljyjä (oliiviöljy, kookosöljy, vehnänalkioöljy), pähkinöitä ja kalaa.

      Aikuinen tarvitsee perusruokavaliossa n. 80 grammaa hyviä rasvoja ja proteiinia päivässä. Lisäksi vähintään 500 grammaa kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä, papuja, linssejä, herneitä ja marjoja. Vettä janoon 1,5-2 litraa. Ja jos nälkä jää, niin perunaa, riisiä tai viljaa.

      Ja lisäravinteena pitää syödä D-vitamiinia (EFSA:n suositus alle 10-vuotiaalle on 50µg päivässä ja yli 10-vuotiaalle 100µg päivässä) sekä kalaöljyä.

      Kun perusruokavalio on kunnossa, niin herkkuja voi syödä hyvällä omalla tunnolla 1-2 kertaa viikossa painon tai terveyden siitä heilahtamatta suuntaan taikka toiseen.

      Liiku kohtuudella ja vietä sosiaalista elämää.
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/alzheimer.htm

    • vaipatvex

      Aivan, mutta enää en veisi omaistani kunnan muistiklinikalle. Diagnoosia voi silloin tarkastella hoitohenkilöt esim. sairaalaan joutumisen yhteydessä ja tehdä omat johtopäätöksensä.

      Meillä oli karmea kokemus, kun patarauhallinen omaisemme oli sidottu yöksi sänkyyn ja lääkityksenä oli annettu skitsofrenia potilaille tarkoitettua lääkettä joka sivuvaikutuksena lisää lihasjäykkyyttä ja omaisemme oli nimenomaa joutunut sairaalaan
      alaraaja jäykkyyden ja huimauksen takia.

      Omainen oli todella huonokuntoinen palatessaan vaipat housuissa sairaalasta, mutta tehokkaan "elvytyshoidon" ansiosta piristyi kotona suht.koht hyvään kuntoon.

    • totuushukassa

      Muistilääkkeitä tyrkytetään suorastaan väkipakolla. Nämä lääkeaineet eivät millään muotoa paranna muistia. Muisti heikkenee kuten ennenkin, tosin omaisten mielestä vielä aikaisempaa nopeammin. Asiaa ihmetellessä terveydenhoitohenkilökunta vakuuttaa, ettei muistilääkkeillä ole tarkoituskaan edistää potilaan muistin paranemista, vaan virkistää yleistä vointia. Sivuvaikutuksista ei haluta kuulla saatikka keskustella, sillä jos yksi pettää, niin muistilääkkeistä löytyy vielä valtaisa kirjo lisäkokeiltavaa kärsittäväksi. Aina löytyy uusi vaihtoehto, eikä entisten kokeilujen karmeuksia yksikään lääkäri tahdo muistella. Näin luodaan positiivista mielikuvaa lääkeaineista, joiden vaikutuksista tosiasiassa kukaan ei tiedä yhtään mitään. Kunhan nyt kokeillaan kaikenlaista tällä vailla lainsuojaa olevalla aineistolla.

      Väki dementoituu ja heikkenee yhä nuorempana. Lääkeaineiden aivoja muokkaavaan vaikutukseen vastataan uusilla lääkeaineilla. Koska negatiivista palautetta ei terveydenhoidossamme kestetä kuulla, ongelmat kasaantuvat vauhdilla. Muistilääkkeitä testataan potilailla, joita tulisi kiireesti auttaa, eikä suinkaan vahingoittaa lisää. Lääketieteellistä tutkimustyötä tulisi tehdä eettisesti oikeista lähtökohdista siten, että kantti kestää kuulla myös äärimmäisen vakavat ja tuskalliset tosiasiat, joita potilaiden omaiset nyt viestittävät ja joita todella riittää.

    • TotuuttaEiMyönnetä

      Olemme tilanteessa jossa 'sairaanhoitajat' lääkärit ja muu terveydenhoitohenkilökunta on ammatissa jossa on töistä. Työ ei lopu ja siihen väsyminen on samaan potilaaseen väsymistä. Samat ulosteet samt jutut ja kaikki samaan vaihdosta saa vain hoidettavien vaihtuessa. Yleisin kuolinsyy vanhuksilla on keuhkokuume jokaisella vainajalla on oma pieni piirinsä eikä luuta ja nahkaa olevaa vanhusta ihmetellä ja hoitohenkilökunta sanoo se ei suostunut syömään. JA nälkä ei nyky Suomessa ole kuolin syy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      111
      3617
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      66
      3257
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2724
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      83
      2543
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2154
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2113
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1792
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1716
    Aihe