Tampereen päättäjät sumuttavat jälleen kerran tavallisia tamperelaisia kunnallisveron maksajia. Ratikan kustannuksissa puhutaan vain infran rakentamisen kustannuksista, 175 miljoonasta eurosta, mutta halutaan pimittää kalustokustannukset kokonaan.
Ratikat ja niiden huolto- , korjaamo- ja säilytystilat maksavat vähintään puolet infran kustannuksista, jopa enemmänkin. Sekin lasku on maksettava ennen kuin ratikkaliikenne voidaan aloittaa. Miksi näistä kustannuksista ei puhuta julkisesti mitään?
Ratikasta pimitetään kalustokustannukset
8
83
Vastaukset
- markkinattoimii
Miksi pitäisi? Hyvät bisnekset kärsii.
- Siekiimaksat
http://www.iltalehti.fi/talous/2015071720051542_ta.shtml
”Jokainen suomalainen on rahoittanut Kreikkaa noin 1000 eurolla"
Sellaista kohkataan. Mutta Tampereella ei viitsitä huomata, paljonko ratikan toteuttaminen tulee maksamaan per veronmaksaja. Kannattaa muistaa, että oikeasti veroja maksavia on vähemmän kuin teoreettisia veronmaksajia. Tuleeko Tampereelle ihan ikioma ”Kreikkansa”.
- ihanturhapeli
Ihan väkisinhän ratikkaa T:reelle tuodaan. En ymmärrä, että se voisi olla muiden etu kuin niiden, jotka saavat sen rakentamisesta ansiota.
- PimitysPimeään
"Ratikan kustannuksissa puhutaan vain infran rakentamisen kustannuksista, 175 miljoonasta eurosta, mutta halutaan pimittää kalustokustannukset kokonaan."
Niin tuohan on se mainosmielessä esitetty lukema, eli uskoo kuka haluaa. Todellisuudessa pelkkä infran rakentaminen näyttäisi olevan liki kaksinkertainen hinnaltaan. Siihen sitten kaluston hinta päälle. Nämäkään eivät riitä kokonaiskustannuksiin. Valtio on edellyttänyt, että ratikkareitin varrelle rakennetaan kerrostaloja ym. Oikea loppusumma tulee olemaan hytisyttävän korkea, mutta ilmeisesti veronmaksajien tahdotaankin jäävän asiassa hämärään. - Toisaallatutkittu
Turussahan on kanssa ratikkahaaveita. Tekivät siellä vertailevan tutkimuksen kuluista. Luin sitä hiukan ohimennen. Valitettavasti en muista, oliko siinä mainitut bussit normaaleita vai jo sähköbusseja. Joka tapauksessa bussivaihtoehto todettiin sekä edullisemmaksi että tehokkaammaksi. Bussivaihtoehto on tietysti joustavampikin, kehittämisen kannalta.
- ewtuukiefr
ratikasta pimitetään kaikki sellainen tärkeä tieto, joka voisi kyseenalaistaa sen toteutuksen
- NeOnSinunRahasi
Veronmaksajien rahoja siirretään ratikan rakentajille. Tällä kertaa vain paljon, paljon isompi paali kuin tunnelin tapauksessa.
- 8-8-8
Jos Helsingistä saisi edullisesti käytöstä poistettuja raitiovaunuja? Vai onko Tampereen raideleveys eri kuin Helsingin (1 m)?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879