Tampereen päättäjät sumuttavat jälleen kerran tavallisia tamperelaisia kunnallisveron maksajia. Ratikan kustannuksissa puhutaan vain infran rakentamisen kustannuksista, 175 miljoonasta eurosta, mutta halutaan pimittää kalustokustannukset kokonaan.
Ratikat ja niiden huolto- , korjaamo- ja säilytystilat maksavat vähintään puolet infran kustannuksista, jopa enemmänkin. Sekin lasku on maksettava ennen kuin ratikkaliikenne voidaan aloittaa. Miksi näistä kustannuksista ei puhuta julkisesti mitään?
Ratikasta pimitetään kalustokustannukset
8
97
Vastaukset
- markkinattoimii
Miksi pitäisi? Hyvät bisnekset kärsii.
- Siekiimaksat
http://www.iltalehti.fi/talous/2015071720051542_ta.shtml
”Jokainen suomalainen on rahoittanut Kreikkaa noin 1000 eurolla"
Sellaista kohkataan. Mutta Tampereella ei viitsitä huomata, paljonko ratikan toteuttaminen tulee maksamaan per veronmaksaja. Kannattaa muistaa, että oikeasti veroja maksavia on vähemmän kuin teoreettisia veronmaksajia. Tuleeko Tampereelle ihan ikioma ”Kreikkansa”.
- ihanturhapeli
Ihan väkisinhän ratikkaa T:reelle tuodaan. En ymmärrä, että se voisi olla muiden etu kuin niiden, jotka saavat sen rakentamisesta ansiota.
- PimitysPimeään
"Ratikan kustannuksissa puhutaan vain infran rakentamisen kustannuksista, 175 miljoonasta eurosta, mutta halutaan pimittää kalustokustannukset kokonaan."
Niin tuohan on se mainosmielessä esitetty lukema, eli uskoo kuka haluaa. Todellisuudessa pelkkä infran rakentaminen näyttäisi olevan liki kaksinkertainen hinnaltaan. Siihen sitten kaluston hinta päälle. Nämäkään eivät riitä kokonaiskustannuksiin. Valtio on edellyttänyt, että ratikkareitin varrelle rakennetaan kerrostaloja ym. Oikea loppusumma tulee olemaan hytisyttävän korkea, mutta ilmeisesti veronmaksajien tahdotaankin jäävän asiassa hämärään. - Toisaallatutkittu
Turussahan on kanssa ratikkahaaveita. Tekivät siellä vertailevan tutkimuksen kuluista. Luin sitä hiukan ohimennen. Valitettavasti en muista, oliko siinä mainitut bussit normaaleita vai jo sähköbusseja. Joka tapauksessa bussivaihtoehto todettiin sekä edullisemmaksi että tehokkaammaksi. Bussivaihtoehto on tietysti joustavampikin, kehittämisen kannalta.
- ewtuukiefr
ratikasta pimitetään kaikki sellainen tärkeä tieto, joka voisi kyseenalaistaa sen toteutuksen
- NeOnSinunRahasi
Veronmaksajien rahoja siirretään ratikan rakentajille. Tällä kertaa vain paljon, paljon isompi paali kuin tunnelin tapauksessa.
- 8-8-8
Jos Helsingistä saisi edullisesti käytöstä poistettuja raitiovaunuja? Vai onko Tampereen raideleveys eri kuin Helsingin (1 m)?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453313Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592956Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,171985Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e631763Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131533- 1221476
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11404Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4751400