Olisi suomessa verojan laskeminen Viron tasolle sekä alkon monopolin purkaminen. Se lopettaisi Viinarallin ja nettitilaamisen ja muita alkotaxeja ja viroon reksiteröityjä suomenkielisiä nettiviinakauppaja. ei olisi koskaan tullutkaan vaan ne toimisvat täällä suomessa jos alkon monopolia ei olisi ja vero olisi viron tasolla ja myös verotkin pysyisi suomessa .
Päättäjät elää liian menneessä ajassa. Ei enää ole markkaa eikä neuvostoliittoa jolloin tuontia pystyi helposti rajoittamaan. Nyt on EU ja intrenet josta pääsee tilaan alkoholia vaikka saksasta. Jossa on ihan eri alkoholilait ja verotukset ja nämä liikkuvat EU alueella vapaasti.. Joten ei se toimi enää niin, että jos täällä suomessa on tiukat verotukset ja monopolit ja muissa EU maissa ei ole. Suomen pitää lähteä samaan verotukseen vähintääkin Viron kanssa. Sallia ne superalkot ja nettiviinakaupat myös tänne jos ne saa toimia virossa ja saksassakin. Espanjaa ja monta muuta maata unohtamatta,. alkon monopolit on mennyttä aikaa ne ei toimi enää EU ja intrenet aikana. Voin vaikka tältä istumalta tilata netistä tai hypätä Viron laivaan tai lentää saksaan jossa on ihan eri alkohollait kuin täällä. Missä on niiden alko? ei missään. Missä on niiden korkea verotus? Missä on niiden 7.00-21.00 aikarajoitukset?
Yksinkertainen ratkaisu
matkustaja22
0
67
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560