halkokassi kyljessä lukee 35 litraa polttopuuta. Kassin kehysmitat kerrottuna antavat tuon 35 litraa...., ts. polttopuiden pitäisi olla täysin tiiviisti kassissa, vaan eivät ole. Kappaleiden muodosta ja ladonnasta johtuen ilmaa on helposti tuo 25-30%.
Esim. kiintokuutioon metristä halkia menee n. 1,6 pinomottia.
Eli harhaanjohtavaa, petos suorastaan.
Kun mikään ....
Prismat ja ABC myyvät ilmaa
11
5569
Vastaukset
- Eityhmäketäpyytää
Et ole kuullut heittokuutiosta, pinokuutiosta ja kiintokuutiosta?
Tuollainen ladottu on "pinokuutio".
http://www.bioenergianeuvoja.fi/biopolttoaineet/polttopuu/puu/
Ostajankin pitäisi jotain ymmärtää ja en paljon itkisi jos ostaa niitä kalliita pikkunippuja. Eihän tuollaista ole mitään järkeä ostaa kuin yksittäiseen käyttökertaan johonkin tilapäiskäyntiin.- eiriitä
Etpä näytä tuntevan eroja ko. mitoissa. Kyse oli siitä, että kassissa luvattiin olevan puuta 35 litraa. Ei ole, koska on ilmaa osa. Vaikea tajuta?
- feafs
eiriitä kirjoitti:
Etpä näytä tuntevan eroja ko. mitoissa. Kyse oli siitä, että kassissa luvattiin olevan puuta 35 litraa. Ei ole, koska on ilmaa osa. Vaikea tajuta?
On siinä 35 litraa pinomittana mitattuna. Nuo on ihan käypiä mittoja.
Tuolla on ohjeellinen muuntotaulukko:
http://www.bioenergianeuvoja.fi/biopolttoaineet/polttopuu/puu/
1 pinokuutio vastaa 0,67 kiintokuutiota, eli 35 "pinolitraa" = 23 "kiintolitraa"
- PatikkaaOstamaan
Käy ostamassa puutavaraliikkeestä 50*50 patikkaa määrämittaan sahattuna, niin saat niputettuna melkein kiintokuutiona haluamasi määrän.
Hienommat voi pyytää tuon pyöristettynä höylätavarana, jolloin ei ole ihan niin kiintokuutiona.- eiriitä
no enpä käy, saivartelija.
- eiriitä
imbesilli.....
- Gfvfvc
Vaikka noissa olisikin täsmälleen 35 litraa puuta, olisi tuo pussi silti kallis. Kuutioon mahtuu noin 30 tuollaista 35 litran pussia ja useimmiten kuution polttopuuta saa reilusti alle satasella, usein vain muutamalla kympillä. Joten suurempaan käyttöön pikkupussien ostelu on typerää.
Ja täsmälleen sama "ilman" myyminen on ostettaessa puuta mistä tahansa Suomesta. Sellaista myyjää ei Suomessa, eikä missään muussakaan maasssa, ole olemassakaan, joka ei myisi ilmaa. Ja samalla logiikallahan litra mansikoitakaan ei ole litra mansikoita, koska niissäkin osa on ilmaa. Torikauppiaathan myyvät edelleen mansikoita litroittain. Kukaan ei kykene helposti laskemaan täsmällisesti mansikoiden, puiden jne litramäärää ilman ilmaa. Ainoastaan paino olisi täsmällinen. - ollaan-jäljessä
Virossa torillakin kaikki myytävä punnitaan joten ostaja tietää paljonko saa. Suomen torikauppiaat sanovat ettei tavaroita punnita koska litra on perinteinen mitta. Onhan se hyvä keino hämätä ostajia. Ei pysty vertaamaan kaupan kilohintoihin. Ostin juuri Tallinnan torilta perattuja mustikoita vajaan 3 €/kilo eli reilu puolitoista euroa litra.
- m3.net
Märkää polttopuuta myydessä kilohinnan käyttö on perusteltua.
- märkää-rättiä-naamalle
m3.net kirjoitti:
Märkää polttopuuta myydessä kilohinnan käyttö on perusteltua.
Heh heh. Hauskaa olla pittää. Ei maha mittää.
- eipidäpaikkaansa
Ilma ja vesi on ABC:lläkin ilmaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1196354Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696050Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1211420- 121261
- 1871098
- 61907