Uskovaiset yrittävät dominoida sinua säännöillään

kovatsäännöstelyt

Ja ajan kanssa huomaa ettei tulekaan onnelliseksi tottelemalla heitä.

14

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totito

      Monet uskonnolliset johtajat kuvittelevat olevansa ainoita jotka tietävät oikean totuuden jumalasta ja muiden pitäisi sitten tanssia hänen pillinsä mukaan.

      • paremmintietävät

        Onko kukaan tutkinut miksi ihmisryhmä evolutiivisessa näkökulmassa hakeutuu käskytettäväksi ja miksi jostain tulee käskejiä?


      • tturi

        Näitä kuseisia määrääviä jumalansanansaattajia voi hyvinkin olla dominoivia narsisteja.


      • luulisin.näin
        paremmintietävät kirjoitti:

        Onko kukaan tutkinut miksi ihmisryhmä evolutiivisessa näkökulmassa hakeutuu käskytettäväksi ja miksi jostain tulee käskejiä?

        Johdettavat hyötyvät stokastisesti paremmasta yhteistyön koordinaatiosta ja käskyttäjät persoonansa laajennuksesta.


    • tiedättehän

      Ja jälleen kerran yksi ahdistava piirre uskonnoissa? Ei elämästä tarvitse ehdoin tahdoin tehdä vaikeaa kovilla ja vaikeista noudatettavilla uskonnollisilla opeilla.

      • joo-0

        Mutta sitten uskonnolta putoaa pointti.


      • mietilogiikkaa
        joo-0 kirjoitti:

        Mutta sitten uskonnolta putoaa pointti.

        Kysymys kuuluukin miksi yleisimmillä jumalilla on tarvetta saada alaiset pilkuntarkkaan tottelemiseen kovin pienistäkin asioista. Mieti jos joku ihminen sanoisi ettet saa vaikkapa runkata tai tuomitsen sinut. Tai minä sanon pue säkki päällesi ja häpeä. Tai että et saa syödä simpukoita.


    • Niin. Meillä on kovin erilaisia kokemuksia. Sinua ilmeisesti on manipuloitu? Siis jotkut uskovat ovat manipuloineet sinua? Jos noin on käynyt, ja olet tullut tuosta tilanteesta ainakin tietoiseksi, niin onnittelut siitä.
      Minä taas olen saanut elää 56 tähän astista vuottani kohtaamatta suvivirttä rankempaa manipulointia. Selvisin siitä ihan omin voimin.
      En koskaan laskenut onnellisuuttani enkä onnettomuuttani sen varaan.

    • Pyrkiikö aloittaja onnellisuuteen? Unohda silloin ihmiset. Ihmiset eivät vie sinua onnen tyyssijaan. Jumala vie. Hän valmisti tien jo noin 2000 vuotta sitten. On tärkeää ymmärtää, ettei ajallisen elämän ole tarkoituskaan olla mukavaa ja leppoisaa.
      Joh. 3:16 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
      Joh. 14:6 Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.
      Biblia (1776) Näitä olen minä teille puhunut, että teillä minussa rauha olis. Maailmassa on teillä tuska; mutta olkaat hyvässä turvassa, minä voitin maailman.

      • Jumalasi on tarjonnut sinulle hullujenhuonekeikkoja ja "siviilissä" sekoilua keskustelupalstoilla. Sellaista se usko todentamattomiin mielikuvitusolentoihin teettää. Mistään muusta elämästä sinulla Jyrki ei ole todennattavaa näyttöä, joten voit luopua uskostasi ja alkaa elää ihmisiksi.


    • lunssi

      Yrittää aina voi ja saa, mutta yritykseksi jää.


      • Luojasta ei vain ole todennettavaa näyttöä, joten tällä mainitsemallasi luojalla ei voi olla todennettavia sääntöjä ja aikataulua.
        Täten sinun Jyrki on parasta luopua uskostasi.


    • näin-sen-näin

      >> Uskovaiset yrittävät dominoida sinua säännöillään <<
      Uskonnoissa se totuus ja määräysvalta on yleensä yksissä käsissä. Meidän luterilaisuus on uskonnollisesti rampa ankka kun kukaan ei oikein usko eikä kukaan käske. Mutta jos mennään herätysliikkeisiin/vastaaviin, niin siellä voi tullakin suvivirttä rankempaa indoktrinointia ja pikku pojasta saattaa pullahtaa tosiuskova Saarnamies. Hanttiin voi pistää jos haluaa monoa siitä ainoasta yhteisöstä, mihin on koskaan kuulunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiesitkö mies että musta tulee sun vaimo?

      Niinpä, aika järisyttävä uutinen
      Ikävä
      102
      1745
    2. Ei on ei!

      Jos olet päätynyt estoon, se ei ole sinulle vinkki yrittää kovemmin. Hän ei tahdo sinusta kuulla, ja on jo laittanut äär
      Ikävä
      66
      1009
    3. Kaikki oli hetken aikaa

      niin intensiivistä ja upeaa. Oltiin vain me. Sähköä oli ilmassa joka puolella. On vaikea hyväksyä, että se on nyt taka
      Ikävä
      53
      809
    4. EU aikoo kieltää puun polton Suomessa vuoteen 2027 mennessä.

      https://www.suomenuutiset.fi/eu-haluaa-terveydelle-haitallisen-puunpolton-aisoihin-saunojen-ja-takkojen-piippuihin-sahko
      Maailman menoa
      159
      726
    5. Eikö me voitaisi jutella joskus ihan rehellisesti?

      Ihan vain jutella. Kasvotusten siis. Eikai siinä olisi mitään pahaa? Miehelle, työpaikallasi.
      Ikävä
      50
      703
    6. Tunnen että tykkäät minusta

      Miksi et silti tunnu tahtovan mitään välillemme?
      Ikävä
      39
      687
    7. Trumpin parjaamisen on loputtava

      Suomalaiset ovat tavallista alttiimpia median propagandalle. Vuosikausia jatkunut demokraattisen USA:n vapailla vaaleill
      Maailman menoa
      205
      629
    8. Jäikö sinua

      Yhtään vaivaamaan se, miksi tunnen meidän välisen yhteyden niin voimakkaana? En tiedä onko tämä siunaus vai kirous, kun
      Ikävä
      40
      622
    9. Mitä mieltä?

      Mitä mieltä oot kaivattusi ammatista? Onks se seksikästä vai onks sillä ees väliä, mitä tekee?
      Ikävä
      34
      617
    10. Muistan sun kädet kauniit

      Sain niitä kerran kosketella. Olen kiitollinen siitä, että tein niin joskus. Pitkät sormet, herkät mutta vahvat, naisell
      Ikävä
      48
      609
    Aihe