Onko palstalla ketään jatko-opiskelijaa, joka kokisi kielitaitonsa (englanti) huonoksi? Olen vielä perustutkinto-opiskelija, mutta haluaisin jatkaa jatko-opintoihin. Ainoa asia, joka huolettaa on englannintaitoni. Pärjään sillä kyllä ja pystyn esim. lukemaan tieteellistä tekstiä englanniksi omalta alaltani, mutta puhuminen ja kirjoittaminen tuottaa ongelmia. Kieliopin kanssa teen jotain virheitä jatkuvasti ja en vaan ole kovin sujuva englannissa. En oikein osaa ajatella englanniksi. Nykyisin kaikilla on niin hyvä kielitaito, että tunnen itse olevani heidän rinnallaan tosi huono.
Opiskelen humanistisessa ja meidän alalla gradut ja väikkärit tehdään pääsääntöisesti suomeksi, ja esim. perustutkinnossa suurin osa tenttikirjoistakin on suomeksi. Näissä opinnoissa kielitaito ei siis ole haitannut. Mutta mitenköhän mahtaa olla väitöskirjan teon kanssa - onko tämä ehdoton este jatko-opinnoille ja miten tällaisen kielitaidon kanssa pärjää?
Jatko-opinnot ja huono kielitaito
5
1432
Vastaukset
- OmanElämänsäHakkeri
Kerta huomaat itse tekevästi kielioppivirheitä, eikö se ole merkki, että osaat kyllä englantia, mutta olet vain kielen tuottamisen osalta kokematon? En kokisi sen olevan mikään este jatko-opiskeluille, edes silloinkaan, jos haluat vaihtoon/ulkomaille opiskelemaan/kansainvälistä yhteistyötä opiskelujesi aikana.
Muista vaan varata enemmän aikaa siihen, kun joudut englanniksi kommunikoimaan;
- Jos mahdollista, lue kirjoittamasi uudestaan uusin silmin (nukutun yön jälkeen esmes). Tällä karsit yksinään jo suurimman osan kielioppivirheistä.
- Yritä pitää ajatuksesi lyhyinä, jotta pystyt kommunikoimaa mahdollisimman selkeästi. Korrekti kielioppi ei korvaa selkeää kommunikointia. Vaikka muutaman sanan lauseet saattaisivatkin näyttää karmeilta, parempi sellainen kuin ylikoristeellisesti ilmaistu ajatus.
- Jos joudut puhumaan englanniksi, treenaa etukäteen tilannetta ja käännä tilanteeseen liittyviä ajatuksiasi englanniksi ensin päässäsi. Sanasta sanaan käännös saattaa kuulostaa todella änkyrältä, mutta on välillä vain pakollinen paha (iitsekin joudun tekemään tätä vieläkin, vaikka olen viisi vuotta työskennellyt/elänyt pääasiassa englanniksi).
- Jos koet puhumisen hankalalta tai selvästi et muista sanoja, sanakirja on ystävä. Siksi kannattaa prepata hieman ennen, jos joutuu puhumaan englanniksi.
- Kukaan ei pottuile, jos teet kielioppivirheitä puhuessasi. Ihmiset kyllä kuuntelee todella tönkönkin kuulosta englantia, jos selkeästi haluat kertoa heille jotain.- Kielitaidosta
Kiitos kannustavasta viestistä ja neuvoista! Tuli heti parempi fiilis - sillä todella olen kiinnostunut jatko-opinnoista, se on jo pitkään tuntunut minulle sopivalta jutulta. Toivottavasti tosiaan pystyisin pärjäämään englannin kanssa. Nuo vinkit vaikuttavat hyviltä.
- jatkis12
Minäkin olen jatko-opiskelija, jolla on vaikeuksia englannin tuottamisessa. Ilman hyvää englannin lukutaitoa ei selviä (saattaa tietenkin riippua alastakin), mutta englannin huonon puhumisen/kirjoittamisen kanssa pärjää. OEH antoikin jo hyviä vinkkejä. Ihmiset suhtautuvat pääsääntöisesti ymmärtäväisesti (tai ainakin kärsivällisesti) huonoon englantiin: olet päässyt jatko-opiskelijaksi koska osaat asiasi, se että ilmaiset itseasi huonosti on vain hankaluus. Tsemppiä!!
- enkkulaku
Jep. Olen väitellyt muutama vuosi sitten luonnontieteiden puolelta. Kirja englanniksi, nykyään noin 30 artikkelia kansainvälisissä lehdissä (englanniksi). Päivittäin pitää lukea, kirjoittaa ja puhua englantia (myös puhelimessa). Kirjoitin aikoinani lukiossa englannista B:n... ja tuolloin naivististisena juhlin, että nytpä ei sitten kieliä enää tarvitse opiskella :D No.. hyvästä kielitaidosta olisi todellakin apua ja hyötyä! Jos saisin valita lahjakkuuteni, niin vaihtaisin kyllä jotain muuta pois ja ottaisin kielitaidon tilalle. Sen verran haastavaa on matka nykyisen kielipään kanssa ollut, mutta selvitty siis on!
- alvin_malvin
Itsellä aina ollut vahva englanti, mutta kommenttisi osui kohdalleni matematiikan osalta. Lyhyt matematiikka, perusopinnot läpi matematiikkaa vältellen, sitten jatko-opinnoissa syttyikin into tehdä tilastollista tutkimusta. Nykyään ohjaan jopa väitöskirjatasolla tilastollista tutkimusta tekeviä opiskelijoita ja nautin matematiikasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37940- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780