Hei!
Minulla on ollut nyt jo muutaman vuoden jatkuvaa väsymystä, aivosumua (hermostuneisuuttaa, ajatuksen takkuilua ja keskittymiskyvyttömyyttä), pientä päänsärkyä joka tuntuu yleensä tuikkivana samassa kohdassa ja paineentunnetta päässä.
Olen käynyt kolmesti verikokeissa joissa otettu myös kahdesti kilpirauhasen arvot (kaikki kerrat eri lääkärillä), kaikki arvot ovat olleet aina kunnossa, paitsi hemoglobiini 162 ja 168??
Lääkäri tuli siihen lopputulokseen että kroppani on jatkuvassa jännitystilassa (taustalla myös sosiaalistentilanteiden kammoa) ja otetaan verenpainelääkkeet kokeiluun, kun 2vkoa seurattua verenpaineita keskiarvo oli suunnilleen 145 / 90 ja pulssi 80-90. Ihmettelen vain että miksi välillä kun nousen esim. lattialta tai istualtaan seisomaan, niin alkaa huimaamaan ja veri pakenemaan päästä, eikös se ole matalan verenpaineen oire?
Olen 26-vuotias mies 175/82, en polta enkä juo. Liikun n.2-4 krt viikossa. Tosiaankin mietin vain että aiheuttaako kohonnut verenpaine tuollaisia kuvaamiani oireita?
Verenpaineestako johtuvaa?
7
363
Vastaukset
Kohonnut verenpaine ei itsessään aiheuta minkäänlaisia tuntemuksia tai oireita. Siksi se onkin niin salakavala.
- Paineinen
Lisäyksenä vielä että, kofeiinin käyttäminen tuntuisi voimistavan oireita jossainmäärin, tiedä sitten kuvittelenko vain :D
- turku86
keliakia. samoja oireita oli ennen diagnoosia. muita oireita on lihassärky, muistin heikkeneminen,
- Paineinen
Hmm, en ihan tuota uskoisi. Kuitenkin nuo tyypillisimmät oireet puuttuvat, kuten iho- ja vatsaongelmat. Joskus 4-5 vuotta sitten kun ensimmäiset oireet alkoivat, niin oli jonkinlainen ärtyneensuolen oireyhtymä mikä meni itsestään ohitse, luultavasti sai alkunsa liiallisesta kahvin juonnista, koska silloin tuli juotua sitä erittäin paljon kun olin vuorotyössä.
- juyt
Sulle pitäis varmaan tehdä myös ortostaattinen koe, voit googlata ortostatismi.
- piinapaine
Kyllä korkeat paineet voi tunteakin. Itselläni pääkipua korkeilla paineilla. Jos paineet sahaa niin laskiessa hiki valuu kuin laskevassa kuumeessa. Keho väsyy paineissa myös. Olo ei ole hyvä. Aivosumuakin. Alkuun oireita ei ollut vaikka paineet hirvittävät, siis yli200/140
- Vinistä
Nyt kannattaisi lähteä siitä, että jos kipua päässä on aina samassa paikassa hyvin paikallisesti, niin asia kannattaa tutkia. Voi olla kyse pienestä aivoverisuonten muutoksesta, joka aiheuttaa kuvaamiasi oireita. Oletko seurannut verenpainetta kotona vai vastaanotolla mitattu? Paineet eivät vielä ole hirveän korkeat, alapaine kylläkin koholla. Ylösnoustessa huimaus viittaa ortostaattiseen verenpaineeseen, eli elimistösi korjaa hitaasti verenpaineet kun asennon äkkiä muuttuu, tämä on ihan hyvänlaatuinen ilmiö.
Onko sinulla niskavaivoja? Niska-hartiavaivat aiheuttavat myös kuvaamiasi oireita. Kokeile käydä vaikka 10xhyvässä niska-hartia-selkähieronnassa ja liiku kevyesti raikkaassa ilmassa, se auttaa jos kyse on tästä. Onko sinulla taipumus jännittää leukaa/purra hampaita? Yritä keksiä itsellesi joku tosi hyvä rentoutumiskeino, ja kiinnitä huomiota etten jännitä niskaa/leukaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25217397Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18012368Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706150MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214975Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694965Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.314074Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta953652Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja323647NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun413151Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463119