Suojaako vikavirtasuoja:
a) Nollajohdon katkeamiselta (pistorasia maadoitettu nollaamalla), ja siltä seuraukselta että sähkölaitteen metallinen kuori tulee jännitteiseksi? VVS katkaisisi siis virran ennen sähköiskua.
b) Löysien liitosten aiheuttamalta kipinöinniltä, estäisi siis tulipalon?
Tietoa kaivataan
14
95
Vastaukset
- sähvö
a) Ei, jos katkeaa alkupäästä ja ryhmässä on muutakin kulutusta.
b) Ei- 300ma
Mikä sen 300mA:n palosuojaukseen tarkoitetun VVSK:n virka sitten on, joita johonkin vaaditaan, ettei peräti jo uudisasuintaloihinkin. Miten se suojaa palolta
- sähvö
300ma kirjoitti:
Mikä sen 300mA:n palosuojaukseen tarkoitetun VVSK:n virka sitten on, joita johonkin vaaditaan, ettei peräti jo uudisasuintaloihinkin. Miten se suojaa palolta
Ei sekään kuormavirtapiirissä olevasta virrasta eikä huonosta kosketuksesta mitään välitä. Havahtuu vain rakenteisiin karkaavasta vuotovirrasta.
katkaiseekohan sellainen sähkön oikosulkutilanteessa.
- sähvö
Ei katkaise, mutta sulake katkaisee.
- sähvö
Oletettavasti kysyjän tapauksessa on vikavirtasuojalla varustettu pistorasia, jossa on nollaus tehty. Muutenhan nollaus ei ole mahdollista.
- vanha_mökki
Ei vai? Vanhemmat rakennukset on kytketty sen aikaisen käytännön mukaisesti eli täyttää nykyiset pykälät.
- sähvö
vanha_mökki kirjoitti:
Ei vai? Vanhemmat rakennukset on kytketty sen aikaisen käytännön mukaisesti eli täyttää nykyiset pykälät.
Siis nollaus vikavirtasuojan perässä, piti sanomani...
- Sähköukkeli
Haen kysymykselläni sitä, että onko järkeä vaihtaa nollatut pistorasiat VVS-pistorasioihin, jos haluaa parantaa sähköturvallisuutta vanhojen sääntöjen mukaan tehdyssä talossa, jossa nollan katkeaminen ja myös vanhat (huonot) liitokset voivat olla turvallisuusongelma? Vai kannattaako vaihtaa mieluummin kaikki johdot?
- sähvö
Tässä pelataan todennäköisyyksillä että millä satsauksella saavutetaan riittävä turvallisuus.
Jos vaihdetaan pistorasiat ulkona ja pesutiloissa vvs-pistorasioiksi saavutetaan ehkä 80 % henkilöturvallisuus. Mutta paloturvallisuuteen sama toimenpide ei kata kuin ehkä 30 %. Turvallisuus lisääntyy melkeinpä vain jatkojohtojen ja 'irtolaitteiden' osalta. - Sählöukkeli
sähvö kirjoitti:
Tässä pelataan todennäköisyyksillä että millä satsauksella saavutetaan riittävä turvallisuus.
Jos vaihdetaan pistorasiat ulkona ja pesutiloissa vvs-pistorasioiksi saavutetaan ehkä 80 % henkilöturvallisuus. Mutta paloturvallisuuteen sama toimenpide ei kata kuin ehkä 30 %. Turvallisuus lisääntyy melkeinpä vain jatkojohtojen ja 'irtolaitteiden' osalta.Tulkitsenko oikein? Mikäli nolla katkeaa ennen vikavirtapistorasiaa, niin metallisen laitteen kuori muuttuu jännitteelliseksi VVS:stä huolimatta. Siitä ei ole mitään hyötyä? Vasta kun tuo vanhan standardin mukainen johto vaihdetaan kevi- johdolliseksi, suojaus toimii.
- Sähköukkeli
Sählöukkeli kirjoitti:
Tulkitsenko oikein? Mikäli nolla katkeaa ennen vikavirtapistorasiaa, niin metallisen laitteen kuori muuttuu jännitteelliseksi VVS:stä huolimatta. Siitä ei ole mitään hyötyä? Vasta kun tuo vanhan standardin mukainen johto vaihdetaan kevi- johdolliseksi, suojaus toimii.
http://www.taloon.com/jussi-pinta-vikavirtapistorasia-ip44/S-3266146/dp?utm_source=google&utm_term=_cat:lvi sähkö&utm_campaign=DSA - Lvi sähkö&utm_medium=cpc&utm_content=s152dWNUa|pcrid|51776638814|pkw|_cat:lvi sähkö|pmt|b|pdv|c|&gclid=CL6mwcXs18YCFaPUcgodM4kDtw
Siis tuollainen asennettaisiin 2-johtoiseen kaapeliin vanhanaikaisen pistorasian tilalle. - sähvö
Sählöukkeli kirjoitti:
Tulkitsenko oikein? Mikäli nolla katkeaa ennen vikavirtapistorasiaa, niin metallisen laitteen kuori muuttuu jännitteelliseksi VVS:stä huolimatta. Siitä ei ole mitään hyötyä? Vasta kun tuo vanhan standardin mukainen johto vaihdetaan kevi- johdolliseksi, suojaus toimii.
Kyllä näin käy jos samassa ryhmässä on joku muu laite päällä tämän nollan katkoksen jälkeen. Näin tulee loppuosa nollasta kuorman kautta jännitteiseksi. Siitä seuraa että nollattu suojakosketinkin on jännitteinen. Suojajohdin ei kulje mitenkään vikavirtasuojan kautta.
- asgfagfaga
Vikavirta vain valvoo, että virtaa ei katoa lenkistä, ei enempää, eikä vähempää.
Tällöin se voi estää myös jotkut vuotovirtaan liittyvät tulipalot, eli tapaukset missä vuoto on riittävän suuri kuumentaakseen jotakin, mutta ei niin suuri, että sulake laukeaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064592Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293403No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452390- 411438
- 361353
- 381206
- 141102
- 1591026
- 27998
- 6944