Kreikkalaina hyväksytään

Soinilta vain näytelmää.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Soini on vahva Oscar-ehdokas pääosastaan Kreikka-elokuvassa. Käsikirjoitus on erinomainen, vaikka sen loppuratkaisu olikin arvattavissa.

Äänestä

Persut myy jo täysillä persettään kreikkalaisille! Kuulemma kreikkalaisilla on sen verran isot jormat, että vaseliinia on viety säiliöautolla persujen puoluetoimistoon. Timpalle on rakennettu jo teline, johon voi mennä kontalleen perse pystyssä kreikkalaisen eteen.

Pian Tsipras antaa Timpalle sellaista jytkytystä, että muistaa loppuikänsä. Muut persut huutavat kuorossa "NYT JYTKYTETÄÄN!"

Äänestä
  • Tuli...... iso...... jytky!!

    Äänestä

eikös hallitus pitäisi kaataa? meillä suomessa jo ongelmat kasvaneet älyttömiin mittoihin. työttömät eivät saa enää työttömyyspäivärahaa, eikä töitä enää saa, koska aika paha. ongelmat tulee vain kasvamaan. eu:sta irti ja samoin eurosta suomella. kaikkein paras ratkaisu olisi kaikkien kannalta.

Äänestä

A tulisitko hallitukseen ja tekemään mitä, oi puna viherpersepaviaani?

Äänestä
  • Vasemmiston, Vihreiden ja Persujen hallitus: punaviherpersehallitus...

    Äänestä

Nyt siis persut jättää hallituksen, oli jo aikakin!

Äänestä

Pullukka on saanut elämänsä roolin EU:n ensirakastajana. Tämä farssi sisältää yllättäviä käänteitä ja ylinäyteltyjä roolihahmoja. Pääosassa oleva pullukka on näytelmän alussa olevinaan kovasti kriittinen EU:ta kohtaan, mutta oikeasti hän rakastaa EU:ta eikä vähiten tämän omaisuuden vuoksi. EU saa pullukan puolelleen kestitsemällä tätä jatkuvasti ylellisillä päivällisillä.

Näytelmän jälkiosassa EU:n tuhlarisukulainen Kreikka on saada pullukan eroamaan EU:sta, mutta pullukan tahdonvoima ei riitä eroon. Pullukka palaakin EU:n lihapatojen ääreen yhä uudelleen, vaikka kertoo ulkopuolisille välien olevan katkeamispisteessä. EU varmistaa pullukan rakkauden antamalla pullukan ja tämän lähipiirin kerätä rahaa tyhmemmiltä lajitovereiltaan haukkumalla EU:ta.

Lopussa pullukan ja EU:n suhde paljastuu, ja pari saakin selitellä tekemisiään kaikille ennen kuin tilanne rauhoittuu. EU järjestää rakkautensa merkiksi pullukalle vähätöisen mutta jättipalkatun viran, josta pullukka voi jäädä muutaman "työvuoden" jälkeen eläkkeelle.

Äänestä
  • Timppa ostaa taas Hesarin etusivun ja selittää olleensa aina oikeassa? Sillä tavoin soiniuskovaisia kusetetaan. Ja köyhät maksaa. Järjetöntä näytelmää todellakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Politiikkaa kirjoitti:

Soinilta vain näytelmää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu