Mistä saisi s-typeen 3.0 litraiseen jonkin sortin mekaanisen ahtimen, tarvittavine osineen asennusta varten.
MEKAANINEN AHDIN
8
1517
Vastaukset
- mitä helv....
Luuleksä että kaupassa on olemassa jotain "mekaaninen ahdin" -rakennussarjoja?
Käyppä poeka vouhottamassa jossain muualla. Kokeile vaikka tuota "Ahtimet" -keskusteluryhmää. Siellä tuntuu olevan muutamia alan asiantauntijoita.
Niin tai hei, osta bemari! - xjr-98
Niin, en kyllä lähtisi ihan tuon tasoiseen autoon laittamaan remmiahdinta ellei todella tiedä mitä on tekemässä. Ja siinä tapauksessahan ei tarvitsisi apua kysellä...
No, jos nyt todella haluat ahtaa S-typen niin suosittelisin jotain viritys-gurua (esim Harinen).
Ehkäpä parasta olisi vaihtaa S-type R:ään niin säästyt murheilta ja se voi tulla halvemmaksikin - ässä-tyyppi
3-litrainen S-type on jo aika vikkelä kulkija, joten ihmettelen, että kaipailet siihen vielä mekaanista ahdinta. Tusina-autoja toki voi tarvikeahtimilla kohtuu hintaan piristää, mutta että S-typeä... En ole asiantuntija, mutta en uskaltaisi kahdestakaan syystä moiseen hommaan lähteä: ensinnäkin saattaa tulla kalliiksi, ja toiseksi mikä mahtaa olla lopputulos niin saadun hyödyn ja kestävyyden suhteen...
Osta käytetty S-type V8 tai sama R-mallina.. ja olet taatusti tyytyväinen! - kyllästynyt
Et viitsis tänne paskaa kirjoitella. Jos tosiaan oot niin tyhmä että olisit fyrkkaa tommoseen pannut et kyllä neuvoja täältä kysyis!
- Pasi
Muutama kuukausi sitten ihmettelin S-typea jossa oli Ardenin asentama ahdin, mutta R 4.0 V8-koneeseen. Hintaa oli asennuksella parikymmenta tuhatta euroa. Ota yhteytta Ardeniin jos haluat lisatietoja.
-Pasi- hmh
Korjatkoon viisaammat, mutta olen ymmärtänyt että R olisi jo itsessään ahdettu. Eli miksi Arden siihen asentaisi tässä tapauksessa ahtimen?
- Pasi
hmh kirjoitti:
Korjatkoon viisaammat, mutta olen ymmärtänyt että R olisi jo itsessään ahdettu. Eli miksi Arden siihen asentaisi tässä tapauksessa ahtimen?
Kylla se R tarkoittaa, etta alkuperaisessa oli ahdin. Arden oli asentanut alkuperaisen tilalle omansa(iloisen punainen kansi) ja lisaksi jousitus oli rakennettu uusiksi madallussarjoineen. Viisaammat kertokoot mita kaikkea siina Ardenin viri viri -paketissa on ahtimen lisaksi. Ainakin ohjainboxin ohjelmistoon tehtiin jokin muutos.
Onhan noita R-virityksia jenkkilassakin. En loytanyt tahan hataan webbisivuja "Hollywood" nimisen pajan autoista. Siella oli 200hp lisayksia R S-typeen. 8)
Minulle kylla riittaa vaivaiset 276hp ilman R:aa...
-Pasi - kimi XK(R)
Pasi kirjoitti:
Kylla se R tarkoittaa, etta alkuperaisessa oli ahdin. Arden oli asentanut alkuperaisen tilalle omansa(iloisen punainen kansi) ja lisaksi jousitus oli rakennettu uusiksi madallussarjoineen. Viisaammat kertokoot mita kaikkea siina Ardenin viri viri -paketissa on ahtimen lisaksi. Ainakin ohjainboxin ohjelmistoon tehtiin jokin muutos.
Onhan noita R-virityksia jenkkilassakin. En loytanyt tahan hataan webbisivuja "Hollywood" nimisen pajan autoista. Siella oli 200hp lisayksia R S-typeen. 8)
Minulle kylla riittaa vaivaiset 276hp ilman R:aa...
-PasiNiin, R:ssä on jo mekaaninen ahdin vakiona. Eli tämä virittelijä on varmaan vaihtanut sen toisenlaiseen. Muuten, kun keskustellaan ahtimista
kannattaa mainita mikä ahdin, niitä kun on eri toimintaperiaatteella. Pakokaasu-, mekaaninen-..(hammaspyörästä),..(remmillä)
viestiketjun aloittajalle:
vaihda R:n kone tai koko auto. Tai ota ammattiliikkeeseen yhteyttä mm.(pro motors,Kuopio)
ehkä sieltä löytyy tietoa. En ihmettelisi jos vaikka jostain enklannista joku "mekaaninen" ahdinsarja löytisi niille joita on ruvennut kaduttaa kun ei aikoinaan ahtimella Jaggea ottanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3244243Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352385Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822026- 1411521
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!401028Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein136986- 26967
- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337901Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877