Soini telkkarissa

HyvätJutut

Soinin viesti:

Ei olisi mitään järkeä lähteä hallituksesta ja päästää vasemmistoa ja vihreitä päättämään asioista. He olisivat antaneet Kreikalle rahaa jopa ilman ehtoja.

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11136426

      Jaaha. Mitä muuta Soinilta voi odottaakaan kuin petosta ja valheita?

    • 77889

      Siinä olisi sirkusta tarpeeksi tähän maahan Jos Vasemmisto ja Vihreät pääsisivät huseeraamaan hallitukseen nyt meillä on jämäkkä hallitus ja se varmasti jatkaa vaalikauden loppuun ,Kreikassa tullaan näkemään tällä viikolla hallituksen hajoaminen muuta mahdollisuutta ei ole, keskiviikkoon menessä on niin paljon uusia lakeja hyväksyttävänä ,mistä ihmeestä sellainen yksimielisyys saadaan,ei mistään .

      • piiyggjkk

        Joo. Kiva kun hallituksella on kivaa. Siksi minäkin äänestin persuja, että niillä on kivaa.


    • Historiallista

      Hauskinta on huomata miten joidenkin henkilöiden äly keskittyy pieniin asioihin kokonaisuudessa.
      Kreikka ei ole koskaan ollut omavarainen, se on tarvinnut aina jonkun tahon joka elättää sitä.

      Perussuomalaiset eivät halunneet Kreikkaa euroalueeseen mutta Kokoomus, SDP, Vihreät ja Vasemmisto halusivat.
      Nyt on tuon virheellisen päätöksen lopputulos nähtävissä.

      Ne jotka ovat tilanteen aiheuttaneet syyttävät tahoa joka oli tilanteen kehittymistä vastaan.

      Suomen talous on siinä jamassa että se tarvitsee vahvan hallituksen ettei kohta olla samassa tilanteessa mitä Kreikka.

      • Suomeaeijohdeta

        No mitä se Soini sitten vaahtoaa, että PS:n ero hallituksesta ei hyödytä? Luottamustehtävästä erotaan, kun harjoitettavan politiikan kanssa ei olla enää samaa mieltä. Niinhän Vihreät ja Vassaritkin tekivät viime hallituksessa. Se on selkärankaa ja kirjoitetaan historiaan. Selkärankaa ei ole se, että ensin ollaan eri mieltä, mutta sitten taivutaan ja käännetään takki. Se on madon politiikkaa se. Eli Vihreät ja vassaritkin ovat selkärankaisempia kuin persut.
        Onko sellainen vahva hallitus, joka muuttaa kantaansa kuin tuuliviiri ja syö sanansa suunnilleen kaikissa asioissa, joista on vaalilupauksia antanut? Ja tukee varakkaita ja riistää vähävaraisia.?
        Suomi on nimenomaan hyvin pian samassa jamassa kuin Kreikka, koska Suomea ei johdeta asiallisesti ja ammattitaitoisesti.


      • OmituistaLogiikkaa

        Juuri näin. On hupaisaa, että persut haluavat tukea päätöksiä, jotka selvästikään eivät ole heidän linjansa mukaisia - siis käyttävät saamaansa valtakirjaa väärin. Pelkkä hallituksessa keplottelu näennäisen uskottavuuden nimissä ei ole järkevää eikä edistä persujen äänestäjien toiveiden toteutumista.


    • qusti

      Vasemmistoliitto, rkp, vihreät ja demarit ovat liian kalliita suomalaiselle veronmaksajalle. Ko. puolueet syytävät verorahoja vastuuttomasti maailmalle.

      • 743966

        Niinhän siinä nytkin käy vaikka persut ovat hallituksessa. Suomi on niin pieni tekijä Kreikka jutussa ettei sillä ole mitään väliä mitkä puolueet ovat hallituksessa. Muut maat tekevät päätökset, Suomi vain yrittää kitistä taka alalla.
        Persujen ero hallituksesta on väistämättä edessä ja Kike Elomaa sanoi lehdessä ettei ole mahdottomuus, että persut lähtevät hallituksesta.


      • KovaaJaMatalalta
        743966 kirjoitti:

        Niinhän siinä nytkin käy vaikka persut ovat hallituksessa. Suomi on niin pieni tekijä Kreikka jutussa ettei sillä ole mitään väliä mitkä puolueet ovat hallituksessa. Muut maat tekevät päätökset, Suomi vain yrittää kitistä taka alalla.
        Persujen ero hallituksesta on väistämättä edessä ja Kike Elomaa sanoi lehdessä ettei ole mahdottomuus, että persut lähtevät hallituksesta.

        Nythän onkin saatu oikein varsinaisen persuasiantuntian lausunto persujen hallituspolitiikasta.


    • vihervassari

      Että vielä tämänkin petoksen jotkut persuäänestäjät yrittää kääntää parhain päin? Siis että parempi olla persujen hallituksen kumileimasimena kuin päästää pienen ihmisen puolta pitävät vihervassarit sotkemaan porvareiden otetaan köyhiltä ja annetaan rikkaille -politiikkaa? Paitsi tietysti Kreikkaan pitää antaa ennätyspotti, kuinka muutenkaan.

    • huti2233

      Persut myyvät taas persettään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6204
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      99
      3082
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2902
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2145
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      91
      1079
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1006
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe