Mikä ihme saa aikuisen ihmisen alkamaan Venäjän juoksupojaksi?
Kiristys/raha?
Kiristys/raha?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Anteeksi nyt avauksesi osalta. Tuo ihmeessä esille, että miten Suomi olisi Venäjän juoksupoika?
ei Suomi vaan herra valtiopäiväneuvos, kuten varmasti jummarsitkin
Pitäisi perustella, jos olisi asiallista asiaa.
Minusta, toveri Lipponen, porvari Niinistö ja muut Suomen viimeaikaiset poliittiset johtajat, mukaanlukien persut ovat myyneet isänmaansa ja ryhtyneet EU:hun liittymisen jälkeen Saksan juoksupojiksi ja tehneet Suomesta Saksan vasalli-valtion. Suomen ja Saksan liitosta ei ole koskaan aikaisemmin mitään hyvää seurannut, eikä seuraa nytkään ja Suomi joutuu taas maksajan asemaan tulevaisuudessa, kun kahina alkaa.
Etkö sinä mikkihiiri tiedä että EU:hun liittymisestä järjestettiin kansanäänestys.Olitko silloin tekemässä poikaystävällesi persaukon sokerivahausta kun piti äänestää tätä vastaan?
Olitko itse tarkistamassa ääniä? Et varmaankaan. Äänestykset ei ole enää tässä maailmassa rehellisiä, vaan pelkkää kusetusta koko touhu.
EU:sta järjestettiin kansanäänestys ja se on OK on mukava matkustella kun ei tarvitse viisumeita EU:n alueella, mutta ei euroon liittymisestä ja se on paha juttu varsinkin kun Suomi on ainoana pohjoismaana siinä mukana. Emme pysty kilpailemaan Ruotsin, Tanskan, Norjan ja jopa Englannin kanssa kauppamarkkinoilla ja taitaapa tulla tuo Kreikkakin kalliiksi. Venäjän pakoitteista taas kärsii maatalous ja teollisuus, kohta tulee työttömiä lisää jo entisen puolen miljoonan päälle ja leipäjonot sen kun kasvavat ps: niitä ei ole muissa pohjoismaissa.
Ok.
Vinkumisen sijaan toimintaehdotuksia.
Mitäpä ajattelit asialle tehdä?
Esko Ahohan meidät meidät EU:hun naitti ja Lipponen Euroon. Meidän vaihtoehdot ovat vähissä, mutta onneksi on yksi, eli sisäinen devalvaatio, johon käytännössä meidän on pakko ryhtyä. Siinä ei ole MikkoEloilla eikä AnttiRinteillä muuta tehtävää kuin jatkuva räksyttäminen karavaanin kulkiessa eteenpäin.
Tämä on taatusti totta ja Suomessa päätäntävalta on luovutettu eduskunnalle vaalien kautta ja kansalla on oikeus odottaa että eduskunta myös tekee työtä kansan eduksi eikä vain juhli Porin Jazzeilla tai Areenassa. Ainakin minä vaaleissa äänestäneenä kansalaisena näin odotan.
Hahahaha :D
Kansanedustajat kyllä tekevät työtä kansan eteen, mutta ihan aiheellisesti kysyä sopii että MINKÄ kansan eteen he sitä tekevät? Eivät ainakaan Suomalaisten..
Painamisoikeus valtion elimelle.
Koska Suomessa muka on äänestetty Eu:hun liittymisestä?
1995 oli kansanäänestys,jaa äänet voittivat,ja suomi liittyi eu: hun.euroopan rahaliittoon,eli euroon siirtymisestä ei ole äänestetty.
Väkivaltakoneisto (nykynuoriso) ei ollut vielä tuolloin äänioikeutetussa tilassa.
Se on kuules paha äänestää, jos ei oo kivekset vielä laskeutunu (1995)
Koulussa oli "leikki"- äänestys ja äänestin "EI"
Haistakaa vittu.
Mikko Elo on harvinaisuus suomalaisessa poliitikassa, hän uskaltaa sanoa asiat suoraan ja rehellisesti, eikä hoe mitään puolueensa hyväksymää mantraa. Tästä syystä hän ei ollut Paavo Lipposen suosiossa eikä noussut ministeriksi vaikka ainesta olisi ollut, vaikka minkä tahansa ministeriön johtoon. Jos hänenlaisiaan olisi enemmän SDP ei olisi nykyisessä alennustilassa. Jopa persut menneet ohi Vennamolaisella poliitiikallaan.
Pori on oiva esimerkki Mikko Elon poliittisista taidoista. Ei taida yksi sukupolvi pystyä paikkaamaan ko.herran aikaansaannoksia.