Hei, huomasin että öljy on vähissä ja pitäisi lisätä öljyä. Auto ollut Essential huollossa vuoden vaihteessa. Mitä öljyä ostan v. 2004 xc70 autoon?
Apua! Öljyn valinta
10
317
Vastaukset
- Öljyt
Omaan S60 2.5T oli huollossa laitettu Castrolin öljyä. Se käytetty öljy pitäisi näkyä siinä huollon kuitissa.
http://www.motonet.fi/fi/tuote/590067/Castrol-Edge-FST-Ti-0W-30-4l-A5B5 - että_Essentialhuolto
Eikös se tarkoita suomeksi, että vaikka vähimmät mahdolliset huoltotyöt tehdään.
- sinäOllaTyperä
Mitenkä Suolen palstalla voidaan tietää mitä öljyä koneeseen on laitettu, tietäsikö kuitti tai huoltoliike mitä laittoivat?
- KATIpultyp
Huolto tehty ennen kuin ostin auton. Huoltokirjaan ei merkitä mitä öljyä on laitettu. Tarkoitin kysymyksellä mitä öljyä kannattaisi käyttää teidän mielestänne. Soitin liikkeeseen ja sain öljymerkin selville. Kyllä minä olla typerä nainen. Tämä typerä nainen ei kysele typeriä Suolen palstalla enää.
- Näin-se-on
Mobil 1 on hyvä öljy.
- voikoOllaHepompaa
KATIpultyp kirjoitti:
Huolto tehty ennen kuin ostin auton. Huoltokirjaan ei merkitä mitä öljyä on laitettu. Tarkoitin kysymyksellä mitä öljyä kannattaisi käyttää teidän mielestänne. Soitin liikkeeseen ja sain öljymerkin selville. Kyllä minä olla typerä nainen. Tämä typerä nainen ei kysele typeriä Suolen palstalla enää.
Siellä huolto/ohjekirjassa ja konehuoneen puolella kerrotaan millaista öljyä autosi tarvitsee, eli luokitukset. Mene tuon tiedon kanssa vaikka Varaosaliikkeeseen ja kysy myyjältä, kyllä ne sulle sopivaa öljyä myy. Joissakin varaosaliikkeissä myyjä näkee ATK:lta rekisteritunnuksen perusteella sopivan öljyn. Öljyn merkillä ei ole tuossa tapauksessa juurikaan merkitystä.
- oikeaöljy
Motox 10w-40
- Öljyparoni
Öljyjä on kahta erilaista. On täyssynteettiset ja puolisynteettiset. Täyssynteettinen parempaa. Muuten kaikki öljyt on samaa litkua eri purkissa. Tyhmiä rahastetaan noilla "formula öljyillä". Katsot viskositeetin mitä on ennen laitettu esim vaikka 5w40 ja ostat samaa halvinta 5w40 ja nakkaat sekaan.
- Näin-se-on
Jos kaikki öljyt ovat samaa, niin mitenkä joku merkki pysyy moottorissa paremmin, kuin toinen, vaikka viskositeetti on sama?
- Nimimerkki-varattu
Viskositeettia tärkeämpää on, että öljy täyttää auton valmistajan määrittelemät vähimmäislaatuluokitukset. Viskositeetti voi olla muutakin kuin auton valmistajan suositukset, mutta laatuluokituksista en ainakaan alempia moottoriin laittaisi ellei auto ole viimeisiään vetelevä romutusta odottava raato.
http://www.mobil1.fi/mitae-synteettiset-oeljyt-ovat/oikean-oeljyn-valinta/luokitus.aspx
http://www.valvoline.fi/tuoteinfo_api_acea.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852400- 431980
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851778- 821600
- 491280
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261264Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471235- 771221
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481122- 591121