Hillamatkailija

Omaansuuhun

Joko pohjoisen hillat alkavat kypsyä?

2

73

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hillamies

      Kävin tänään tarkistamassa hillapaikat, löysin tasan yhden kypsän. Eli ainakin vielä viikko, jopa puolitoista viikkoa, menee ennen kuin kannattaa lähteä noukkimaan täällä napapiirin tuntumassa.

    • VesaKaitera

      Eteläisimmässä Lapissa löytynee jo kohtalaisesti kypsiäkin. olen itsekin lähdössä sinne huomenna. Keski-Lapissa jouduttaneen odottamaan vielä viikon päivät. Yksi hieman erikoinen piirre tämän vuoden hilloissa on: kukinta on kestänyt ainakin viikon pitempään kuin normaalisti pölyttäjien vähälukuisuuden ja viileän ilman vuoksi. Siksi kypsien hillojen keräämiskausikin on nyt selvästi normaalia pitempi.

      Nyt olisi tuloillaan selvästi normaalia parempi hillavuosi, Sallassa ja Kemijärvellä tosin tilanne näyttää hieman huolestuttavalta. Ranualla maksettiin tänä viikonloppuna hillojen kerääjille 15 euroa hillakilosta, mikä hyvän sadon huomioon ottaen oli minusta aika paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2303
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      999
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      860
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    9. 36
      776
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe