Koko oirekuva? Vertaisia hakusessa

jukka_bp2

Terve

Vaikka jo 20 vuotta ensimmäisestä masiksesta, painiskelen edelleen peruskysymysten äärellä. Yksi niistä liittyy siihen miten erottaa mielialahäiriöoireilu ja muu oireilu, muna ja kana. Nythän helposti käy niin että joko ei piittaa mistään tai alkaa epäilemään kaikkea. En ole keksinyt muuta ratkaisua omalla kohdallani, kuin jatkuva terapiassa ravaaminen.

Viime ajat mua on vaivannut armoton väsymys kevään-kesän stressin päälle. Tuntuu kuin taju lähtisi eikä auta vaikka kahvia kaataisi sisäänsä tonkallisen. Voiko kaksisuuntaistasairastava saada burnoutin?

Rimpuilen työelämässä henkisesti vaativissa hommissa ja koetan kantaa vastuuta myös muista ihmisistä sen päälle. Mua kiinnostaisi tietää onko täällä kohtalontovereita, ja miten pidätte ittenne pinnalla. Olisi kiva vaihtaa kokemuksia. Vaikka meilillä.

jukka

2

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepujee_

      Tämä on niin monin eri tavoin ilmenevä vaiva/häiriö/sairaus että ei sellaisia selkeitä, yksiselitteisiä vastauksia oikein voi antaa aina. Monta kertaa olen itse huomannut kuinka ihmisen varsinainen persoona tuntuu olevan aivan kuin kateissa kun oirehtii. Ja silti oirehdinta ja sen tyyli on jokseenkin sidoksissa ihmisen persoonaan. Eli yksilöitä ollaan kaikki ja erillaiset oireilut.
      Kaksisuuntainen voi saada burnoutin siinä kuin kuka tahansa muukin. Joillakin kaksisuuntaisilla se on jopa helpommin saatavissa koska hypomanioissa tai manioissa tekee töitään esimerkiksi hiukan ylitunnollisestikkin(pitkää päivää jne.). Ja sieltä vauhdeista yleensä on sitten edessä pudotus alas.

    • jukka_bp2

      Terve jepujee ja kiitos

      Persoona ja sitä muokannut elämänhistoria. Toiset hahmottaa omansa, minä en. Se on outoa kuin on kaikki muukin epäily tyyliin - 'olen tälläinen sekö on häiriötä' - 'nyt ahdistaa, mut ehkä jotakuta toistakin voisi sama' jne. Aikuiselämä on ollut jatkuvaa selviämistä ja paljon myös pahan episodin pelkoa. Nehän vie pahimmillaan kaiken ja on vieneet multa. Se taas muokkaa persoonaa, ellei pysty panemaan kampoihin.

      Stressinhallintaan kannattaa kaksisuuntaisen satsata. Yrittänyt olen, mutta kohtuu laihoin tuloksin. Varmaan minullakin hypomaniaa tai sekamuotoista tmv. mukana kun viikko tai kuukausitolkulla jotain väännetään. Iän karttuessa ei myöskään enää jaksa, ja sekös on vaikea hyväksyä. BurnOutBoulevard.

      Löysin yhden miltei vertaisen sattumalta, mutta hänenkin kohdallaan loppupeleissä kaikki on ihan erilaista, mikä kuvastaa häiriö(mme) kokonasvaltaisuutta.
      Oireet, tukiverkko, kokemukset, menetykset jne. kaikki sekaisin.

      En ymmärrä miten joku voi pitää kaksisuuntaista lievänä juttuna. Kaikki tuntemani ovat selviäjiä jotka taistelevat mielialojensa ja itsetuhoisuuden kanssa. Onnellisia ovat ne joillaon rakastava lähipiiri ja puoliso.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe