Talvisota

nimimerkki

Talvisodan torjuntavoitto oli käsittämätön uroteko suomalaisilta.
Vain Suomea, Iso-Britanniaa ja Neuvostoliittoa ei kokonaan miehitetty sotaan osallistuneista maista.
Neuvostoliitto oli väkiluvultaan ainakin kaksi kertaa isompi kuin hyökkääjä ja sen armeijakin oli paljon suurempi kuin koko Saksan armeija, puhumattakaan Saksan itärintaman joukoista. Neuvotoliiton pinta-ala oli niin suuri, ettei sitä olisi koskaan miehitetty, ei Saksa tähän pyrkinytkään vaan ainoastaan linjalle Arkangel-Astrakan.
Iso-Britannia taas oli Englannin kanaalin ja Pohjanmeren takana sekä maailman suurin imperiumi.
Sillä oli Intia, Australia, Etelä-Afrikka, Kanada sekä lukuisat siirtomaat, joissa oli valtavat resurssit. Ja Britannian "lapsen" USA:n olisi ollut vaikea olla puolustamatta entistä emämaataan.
Saksa kävi toivotonta monen rintaman sotaa, josta sitä oli varoitettu 1.maailmansodan kokemusten jälkeen.

Mutta Suomi joutui koko 1300 km:n pituisen itärajansa leveydeltä väkiluvultaan noin 50-kertaisen itänaapurinsa miehitysyrityksen kohteeksi. Myös armeijoiden voimasuhteet olivat hirvittävän suuret. NL:lla oli käytettävissään vähintään 20-kertainen miesylivoima, kalustosta puhumattakaan. Suomen armeija oli kärsinyt 30-luvun säästöistä. Kaikille ei riittänyt edes kunnon käsiasetta, jouduttiin turvautumaan 1800-luvun lopun tussareihin. Tykistöllä ei ollut tarpeeksi ammuksia ja lentokoneita oli hyvin vähän. Varusteista puhumattakaan. Aika moni suomalainen soti omissa siviilitamineissaan.

Suomen torjuntavoiton syinä olivat taitava taktiikka, sitkeys, periksiantamattomuus ja palava halu puolustaa kotimaata. Sekä viime kädessä Stalinin pelko joutumisesta sotaan länsivaltoja vastaan.
Suomalaiset kykenivät jarruttamaan venäläisten hyökkäystä niin kauan, kunnes länsivallat olivat valmiita tulemaan Suomen avuksi.
Toki NL sai enemmän alueita, kuin oli lokakuussa 1939 vaatinut tai päässyt joukoillaan, mutta Suomi ei menettänyt itsenäisyyttään, johon NL kuitenkin lopulta pyrki.

Eli kaikki kunnia vielä elossa oleville ja jo majan manoille menneille Talvisodan veteraaneille sekä sankarihaudoissa lepääville.

6

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meetoo

      Vain Suomea, Iso-Britanniaa ja Neuvostoliittoa ei kokonaan miehitetty sotaan osallistuneista maista.

      ---> kyse oli nimenomaan kyseisten maiden PÄÄKAUPUNGEISTA, joita ei siis miehitetty sodan aikana.

      Neuvotoliiton pinta-ala oli niin suuri, ettei sitä olisi koskaan miehitetty, ei Saksa tähän pyrkinytkään vaan ainoastaan linjalle Arkangel-Astrakan.

      ---> Saksan tavoite oli todellakin Neuvostoliiton valtaaminen kokonaisuudessaan! Realiteetit kuitenkin muuttivat Saksan ulkopolitiikkaa, kun Japani kieltäytyi sodasta NL vastaan ja Suomi ei suostunut etenemään pidemmälle.


      Suomen torjuntavoiton syinä olivat taitava taktiikka, sitkeys, periksiantamattomuus ja palava halu puolustaa kotimaata.

      ---> kaikki totta, mutta emme saa missään nimessä peitellä myös NL:on sisäisiä ongelmia. Käytännössä kaikki upseerit oli teloitettu Stalinin toimesta, ja NL hyökkäys perustui nimenomaan joukkovoimaan, paremmalla taktikoinnilla Suomi olisi ollut pulassa. Eli NL aliarvioi Suomen, mikä on suuri syy sodan "lopputulokseen".


      Suomalaiset kykenivät jarruttamaan venäläisten hyökkäystä niin kauan, kunnes länsivallat olivat valmiita tulemaan Suomen avuksi.

      ---> Mikään tutkimus EI ole viitannut siihen, että länsimaat olisivat todella tulleet Suomen avuksi. Kyse oli sympatiasta, mutta käytännöntoimiin NL_a vastaan ei olisi tod.näk. ryhdytty. Suomen oli pakko suostua rauhaan, muuten puolustus ei olisi kestänyt.

      Eli kaikki kunnia vielä elossa oleville ja jo majan manoille menneille Talvisodan veteraaneille sekä sankarihaudoissa lepääville.

      ---> Tottakai! Uskomaton uhraus Suomen puolesta!

    • kyselijä

      "Eli kaikki kunnia vielä elossa oleville ja jo majan manoille menneille Talvisodan veteraaneille sekä sankarihaudoissa lepääville."

      Eikö kunniaa Jatkosodan käyneille?

      • Ressu

        Kaikki kunnia sotiemme veteraaneille. Eläville ja kuolleille.

        Suomea ei miehitetty, mutta eipä ollut tarvekaan, valtakunta menetettiin sitten muuten.


      • nimimerkki

        Jatkosota oli väärä sota. väärään aikaan ja väärällä puolella.
        Vaikka suomalaiset itse kaunistelisivat tilannetta, että kävimme muka erillissotaa saadaksemme Talvisodassa menetetyt alueet takaisin, niin tosiasiassa taistelimme Saksan voiton puolesta ja tietysti samalla omankin voiton.
        kauhistuttaa ajatellakin, jos NL olisi kukistunut. olisimmeko nykyään Euroopan herrakansaa tunnollamme miljoonien orjuutettujen ihmisten henget.
        olisimme saaneet menetetyt alueet ja vähän lisääkin, varmaankin Ääniselle ja Syvärille asti.
        joissakin suunnitelmissa Komin tasavalta olisi ollut Suomen protektoraatti.
        Leningradin kaupunki olisi hävitetty ja Neva-joesta olisi tullut Suur-Suomen ja Suur-Saksan välinen rajajoki.
        Neuvostoliitto olisi pilkottu Saksan hallitsemiksi provinsseiksi, joissa venäläiset olisi alistettu orjan asemaan. Parhaimmille alueille olisi tuotu saksalaisia talonpoikia.
        Kuolan niemimaa olisi tullut Saksan protektoraatiksi sen luonnonvarojen takia.

        Tietysti tilanne oli se mikä oli välirauhan aikana, että NL uhkasi miehittää Suomen, mutta ei meidän olisi pitänyt lähteä tukemaan Saksan voittoa.

        Tietenkään tavallinen suomalainen sotilas ei ollut syyllinen, ei myöskään saksalainen sotilas. Heillä oli kaksi vaihtoehtoa: joko totella tai tulla ammutuksi.


    • Suomalaisten onneksi Stalin oli suorittanut pari vuotta aikaisemmin "puhdistuksia" puna-armeijan johdossa. Esim. panssari-sodankäynnin taktiikan isän, marsalkka Tuhatsevskin kohtaloksi tuli menehtyä kyseisessä puhdistuksessa. Koska Stalin uskoi sokeasti proletariaattiseen massataktiikkaan, puna-armeija jätti jälleeen kerran käyttämättä sen edun, jonka olivat hankkineet ensimmäisen maailmanpalon jälkeen. Kiistämättä puna-armeijan panssarivoimien kalusto oli aikaansa edellä, verrattuna muihin suurvalta-armeijoihin. Peruspanssarikalusto oli esim. saksalaisiin vastaaviin verrattuna erinomaista. Saksalaisilla toki oli omat erityisen hyvät, vaunut, mutta valmistuskustannuksiltaan ne olivat massatuotannon ulottumattomissa. Kiitos Suomen sen ajan huonon tieverkon, pelastuimme ja olemme itsenäinen kansakunta ilman kansallista vähemmistöongelmaa, joka riivaa eteläisempiä naapureitamme, Viroa ja Latviaa.

    • maza

      Suomen armeija oli kärsinyt 30-luvun säästöistä. Kaikille ei riittänyt edes kunnon käsiasetta, jouduttiin turvautumaan 1800-luvun lopun tussareihin. Tykistöllä ei ollut tarpeeksi ammuksia ja lentokoneita oli hyvin vähän. Varusteista puhumattakaan. Aika moni suomalainen soti omissa siviilitamineissaan.

      ---> Nyt taas pyritään tähän, jotta saadaan sitten ensi revanssissa tietää pärjätäänkö vielä yhtä huonoilla varustuksilla=p ..varsinkin miinat kannattaa ottaa pois ku vihollinen voisi vaikka kuolla siinä taikka kärsiä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      63
      1852
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1354
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      128
      1308
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1064
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      917
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      340
      854
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      744
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      684
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      663
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      644
    Aihe