Käykää katsomassa: prestashop.com
Toisin kuin nämä huijarit täällä, minä en liity Prestashopiin mitenkään enkä vedä välistä senttiäkään, eikä vedä kukaan muukaan.
Suomessa kaikesta saa maksaa monta tonnia, vaikka on olemassa oikeasti ilmaisia tapoja rakentaa verkkokauppa. Prestashopissa voi ostaa lisäosia jos tarvitsee, eivät ole välttämättömiä. Jos jotain tarvii ostaa ne on oikeasti halpoja, muutaman kympin tai pari kymppiä, ja toimii kertamaksulla, tukeakin on saatavilla. Keskustelufoorumeilta löytyy aina apu, ei tarvitse soittaa maksullisiin puhelimiin. Ulkoasuja voi ostaa samalla tavalla kuin lisäosia. Prestashopiin ei tarvi edes webhotellia, joten kuka tahansa voi kokeilla miten toimii ja tehdä kaupasta oikeasti mieleisensä ennen kuin julkaisee sen tai tarvii maksaa mihinkään mitään. Eikä tarvi olla firma valmiiksi perustettuna.
Kauppa on jo käännetty suomeksi ja käyttää avointa lähdekoodia. Jos jotain ominaisuutta ei ole kukaan vielä keksinyt tehdä, mikä on erittäin epätodennäköistä, voi palkata foorumilta koodaajan tekemään sen.
Suosi suomalaista on joo ihan kiva juttu, mutta aloittelevan yrittäjän ei kannata ikipäivänä mennä näiden suomalaisten sivustofirmojen kusetettavaksi. Kuukausimaksua, perustamismaksua, lisäosamaksua saat maksaa ties mistä ja silti niissä ei ole lähellekään niin paljon laajentamismahdollisuuksia ja valinnanvaraa kuin avoimen lähdekoodin alustoissa. Prestashop on niistä vain yksi esimerkki, joka on minusta paras, mutta jos ei miellytä niin muitakin on.
Ottakaa asioista selvää, älkää uskoko myyntimiehiä!
Ilmainen tapa perustaa verkkokauppa: Prestashop
7
503
Vastaukset
- KauppaSeKannattaa
Asiaa! Verkkokauppasoftan lisäksi tarvii enää tuotteita mitä myy, tuolla on tarkat ohjeet miten avata oma Aasia tavaran verkkokauppa mahdollisimman pienillä kuluilla (satasia), siellä on myös valmis yli 2000 tuotteen lista joilla voi aloittaa vaikka heti ja pitää kaikki voitot itse:
http://tinyurl.com/kauppiaaksi - epätietonen
Alkaako toi hosting siis maksaa julkasun jälkeen vai millä ne elää?
- dfghjklöä
Ei se ole mikään hosting-palvelu, ei maksa missään vaiheessa. Mene sivuille tutustumaan. Avoimen lähdekoodin palvelut nyt yleensä on maksuttomia. :)
Prestashop kaupoista ainakin kusetus firmoja on Tech4u-smart-tecnology.com ja Protechx-electronics.com. Kun olet maksanut tilauksen niin yhteyden pito loppuu ja rahat on Englannissa.
- fghjklöä
Siis toimivatko Prestan alustalla? Eihän se liity millään tavalla kauppa-alustan toimivuuteen, jos joku huijaa kaupallaan. Mistä edes tiedät millä alustalla kaupat on luotu?
- presta-alusta
PrestaShop on todella hyvä ja monipuolinen alusta verkkokaupalle, itsellä ollut jo vuosia alustana
- p.presta
Joo toimii,mutta vaatii paljon hommia alussa ja jatkuvaa pientä virittelyä. Kohta on vuosi pyöritetty prestapohjalla ja olen tyytyväinen. Kaupan hankintahinta kaikkineen perusasenuksineen on halpa 400-500€ ja siihen päälle tarvittavat lisäpalat noin 200€ jos haluaa. Suosittelen tee se itse miehelle, jolla on aikaa vääntää kauppa kuntoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent1233015Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2282912Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär1642138En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1171596Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa281565Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina2121341viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu13969Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa62955Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83881- 106863