Käykää katsomassa: prestashop.com
Toisin kuin nämä huijarit täällä, minä en liity Prestashopiin mitenkään enkä vedä välistä senttiäkään, eikä vedä kukaan muukaan.
Suomessa kaikesta saa maksaa monta tonnia, vaikka on olemassa oikeasti ilmaisia tapoja rakentaa verkkokauppa. Prestashopissa voi ostaa lisäosia jos tarvitsee, eivät ole välttämättömiä. Jos jotain tarvii ostaa ne on oikeasti halpoja, muutaman kympin tai pari kymppiä, ja toimii kertamaksulla, tukeakin on saatavilla. Keskustelufoorumeilta löytyy aina apu, ei tarvitse soittaa maksullisiin puhelimiin. Ulkoasuja voi ostaa samalla tavalla kuin lisäosia. Prestashopiin ei tarvi edes webhotellia, joten kuka tahansa voi kokeilla miten toimii ja tehdä kaupasta oikeasti mieleisensä ennen kuin julkaisee sen tai tarvii maksaa mihinkään mitään. Eikä tarvi olla firma valmiiksi perustettuna.
Kauppa on jo käännetty suomeksi ja käyttää avointa lähdekoodia. Jos jotain ominaisuutta ei ole kukaan vielä keksinyt tehdä, mikä on erittäin epätodennäköistä, voi palkata foorumilta koodaajan tekemään sen.
Suosi suomalaista on joo ihan kiva juttu, mutta aloittelevan yrittäjän ei kannata ikipäivänä mennä näiden suomalaisten sivustofirmojen kusetettavaksi. Kuukausimaksua, perustamismaksua, lisäosamaksua saat maksaa ties mistä ja silti niissä ei ole lähellekään niin paljon laajentamismahdollisuuksia ja valinnanvaraa kuin avoimen lähdekoodin alustoissa. Prestashop on niistä vain yksi esimerkki, joka on minusta paras, mutta jos ei miellytä niin muitakin on.
Ottakaa asioista selvää, älkää uskoko myyntimiehiä!
Ilmainen tapa perustaa verkkokauppa: Prestashop
7
538
Vastaukset
- KauppaSeKannattaa
Asiaa! Verkkokauppasoftan lisäksi tarvii enää tuotteita mitä myy, tuolla on tarkat ohjeet miten avata oma Aasia tavaran verkkokauppa mahdollisimman pienillä kuluilla (satasia), siellä on myös valmis yli 2000 tuotteen lista joilla voi aloittaa vaikka heti ja pitää kaikki voitot itse:
http://tinyurl.com/kauppiaaksi - epätietonen
Alkaako toi hosting siis maksaa julkasun jälkeen vai millä ne elää?
- dfghjklöä
Ei se ole mikään hosting-palvelu, ei maksa missään vaiheessa. Mene sivuille tutustumaan. Avoimen lähdekoodin palvelut nyt yleensä on maksuttomia. :)
Prestashop kaupoista ainakin kusetus firmoja on Tech4u-smart-tecnology.com ja Protechx-electronics.com. Kun olet maksanut tilauksen niin yhteyden pito loppuu ja rahat on Englannissa.
- fghjklöä
Siis toimivatko Prestan alustalla? Eihän se liity millään tavalla kauppa-alustan toimivuuteen, jos joku huijaa kaupallaan. Mistä edes tiedät millä alustalla kaupat on luotu?
- presta-alusta
PrestaShop on todella hyvä ja monipuolinen alusta verkkokaupalle, itsellä ollut jo vuosia alustana
- p.presta
Joo toimii,mutta vaatii paljon hommia alussa ja jatkuvaa pientä virittelyä. Kohta on vuosi pyöritetty prestapohjalla ja olen tyytyväinen. Kaupan hankintahinta kaikkineen perusasenuksineen on halpa 400-500€ ja siihen päälle tarvittavat lisäpalat noin 200€ jos haluaa. Suosittelen tee se itse miehelle, jolla on aikaa vääntää kauppa kuntoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1981529
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58951- 85902
- 53826
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264728Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74656