yritystä pystyyn!

aloittelija

Moi!
Olisin kiinnostunut perustamaan yhden miehen kuljetus firman jätealalle (imu/painehuuhtelu auto) Kannataisiko aloittaa toiminimellä? Toiminta on alussa kuitenkin todella pienimuotoista.
Mistä kannattaa lähteä liikkeelle ja voisiko toiminnan aloittaa aluksi päätyön rinnalla oman talouden turvaamiseksi?
Tarvitseeko kyseinen kuljetus tavaraliikenne luvan vai jonkin muun?

6

325

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hfgfgf

      Tuollaisessa yrityksessä on pääomia ihan kivasti kiinni kalustossa. Toiminimi ei ole kyllä oikea yritysmuoto.

      En tiedä miten tuota hommaa tekisi kannattavasti "todella pienimuotoisena". Imu-/huuhteluauto ei varmasti ihan ilmainen ole.

    • gfrthjyui78

      Mahdolliset lipa-asiat kannattaa kysyä ELY-keskuksesta, ne myöntää kaikki elinkeinoluvat. En oikein tiedä mikä on pienimuotoisen toiminnan kriteerit, mutta veikkaisin sellaisen imuauton maksavan käytettynä muutaman satatonnia. Sanoisin että jos vielä rahoituksella sellaisen hommaan niin sen auton on pyörittävä putkipunaisena joka päivä niin että tuskin enää sen jälkeen ehtisit siihen turvalliseen palkkatyöhön.

    • oskus

      Nykyään voi osuuskunnankin perustaa yksin. Ei tarvi pääomia eikä ole itse vastuussa firman veloista, se on toiminimeä turvallisempi.

    • äölkj

      Osuuskunta sopii käsityöyrittäjälle, jonka ei tarvitse juurikaan investoida kalustoon tai tavaravarastoon.
      Aikoinaan osuuskuntia perustettiin esim. erilaisiin maatalouskonehankintoihin, vaikkapa kylän yhteisen puimakoneen hankintaan. Isännät sijoittivat kukin osuuden mukaisen summan koneen ostoa varten. Eli osuuskunnan osakas vastaa sijoituksellaan osuuskunnan veloista.
      Osuuskunnan hallitus on vastuussa osuuskunnan taloudesta. Kevytmielinen osuuskunnan velkaannuttaminen johtaa hallituksen jäsenten vastuuseen velkojen maksamisesta. Osuuskunnalle ei yleensä saa esim. pankkilainaa ilman reaalivakuuksia tai osuuskunnan jäsenten omavelkaista takausta.
      Kaikissa yritysmuodoissa on aina yrityksen perustajalla tai omistajilla olemassa taloudellinen riski. Osakeyhtiölläkin vaaditaan lainojen vakuudeksi reaalivakuutta tai omavelkaista takausta.

    • Kokkeliskukkelis

      Ensinäkin tarvitset liikenneluvan kun ajat sitä "paskaa" korvausta vasten ellei sitten ole ihan puhdasta kiinteistönhuoltoa jolloin sinun on pystyttävä viranomaiselle osoittamaan että teet samala muutakin kuten viemärikuvaus, putkien korjaus, sujutus yms jolla osoitat että työ ei ole vain lietteen ajoa se on liikenneluvan alaista hommaa ja poliisi vahtaa näitä aika tarkasti, lisäksi kateelliset kilpilijat joilla "nälkälisenssi" vasikoivat tehokkaasti liikennelupapinnarit. Osakeyhtiö on ehdottomasti tuossa hommassa tärkein, kalusto on arvokasta ja homaa pitää olla sitten koko ajan, ei ole kyllä lisätyönä sopiva ehkä taxinajoa tai bussihommia laskutustyönä onnibussille voisi sinulle sopia..ei omaa pääomaa vaan vuokraat itsesi työhön, siinäkin riittävästi toimeksiantajia ettei verottaja tulkitse peitellyksi työsuhteeksi ja räppäsee veroja moninkertaisesti, nääs verottaja laskee että tyossa hommassa kun oma työpanosta myyt voi olla riski että pinnaat alv ja sivukulut omaan pussiin...sen verran vainoharhaista on se porukkka....eikös ole mukavan masentavaa olla suomessa yrittäjä..tervetuloa hermaniin nuorisokerhoon kokeilemaan!!!!Ps tavaraliikenneluvan voit saada kurssilla, asetatyhtä autoa kohden muistaakseni 25.000€ takuurahaa lupaa vastaan pankkiin jotta velvoitteet hoidetaan, ei sakkoja yms eikä verovelkaa...sitten kursit läpi ja työhön

    • XDSSSDSS

      Äijä siitä vaa yritys pystyy ja imuroi menemää vaa ! Paskan kuskaamine o aika cool

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      13
      5015
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3665
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2266
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1937
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      44
      1827
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1566
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1435
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1236
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1175
    Aihe