Moi!
Olisin kiinnostunut perustamaan yhden miehen kuljetus firman jätealalle (imu/painehuuhtelu auto) Kannataisiko aloittaa toiminimellä? Toiminta on alussa kuitenkin todella pienimuotoista.
Mistä kannattaa lähteä liikkeelle ja voisiko toiminnan aloittaa aluksi päätyön rinnalla oman talouden turvaamiseksi?
Tarvitseeko kyseinen kuljetus tavaraliikenne luvan vai jonkin muun?
yritystä pystyyn!
6
179
Vastaukset
- hfgfgf
Tuollaisessa yrityksessä on pääomia ihan kivasti kiinni kalustossa. Toiminimi ei ole kyllä oikea yritysmuoto.
En tiedä miten tuota hommaa tekisi kannattavasti "todella pienimuotoisena". Imu-/huuhteluauto ei varmasti ihan ilmainen ole. - gfrthjyui78
Mahdolliset lipa-asiat kannattaa kysyä ELY-keskuksesta, ne myöntää kaikki elinkeinoluvat. En oikein tiedä mikä on pienimuotoisen toiminnan kriteerit, mutta veikkaisin sellaisen imuauton maksavan käytettynä muutaman satatonnia. Sanoisin että jos vielä rahoituksella sellaisen hommaan niin sen auton on pyörittävä putkipunaisena joka päivä niin että tuskin enää sen jälkeen ehtisit siihen turvalliseen palkkatyöhön.
- oskus
Nykyään voi osuuskunnankin perustaa yksin. Ei tarvi pääomia eikä ole itse vastuussa firman veloista, se on toiminimeä turvallisempi.
- äölkj
Osuuskunta sopii käsityöyrittäjälle, jonka ei tarvitse juurikaan investoida kalustoon tai tavaravarastoon.
Aikoinaan osuuskuntia perustettiin esim. erilaisiin maatalouskonehankintoihin, vaikkapa kylän yhteisen puimakoneen hankintaan. Isännät sijoittivat kukin osuuden mukaisen summan koneen ostoa varten. Eli osuuskunnan osakas vastaa sijoituksellaan osuuskunnan veloista.
Osuuskunnan hallitus on vastuussa osuuskunnan taloudesta. Kevytmielinen osuuskunnan velkaannuttaminen johtaa hallituksen jäsenten vastuuseen velkojen maksamisesta. Osuuskunnalle ei yleensä saa esim. pankkilainaa ilman reaalivakuuksia tai osuuskunnan jäsenten omavelkaista takausta.
Kaikissa yritysmuodoissa on aina yrityksen perustajalla tai omistajilla olemassa taloudellinen riski. Osakeyhtiölläkin vaaditaan lainojen vakuudeksi reaalivakuutta tai omavelkaista takausta. - Kokkeliskukkelis
Ensinäkin tarvitset liikenneluvan kun ajat sitä "paskaa" korvausta vasten ellei sitten ole ihan puhdasta kiinteistönhuoltoa jolloin sinun on pystyttävä viranomaiselle osoittamaan että teet samala muutakin kuten viemärikuvaus, putkien korjaus, sujutus yms jolla osoitat että työ ei ole vain lietteen ajoa se on liikenneluvan alaista hommaa ja poliisi vahtaa näitä aika tarkasti, lisäksi kateelliset kilpilijat joilla "nälkälisenssi" vasikoivat tehokkaasti liikennelupapinnarit. Osakeyhtiö on ehdottomasti tuossa hommassa tärkein, kalusto on arvokasta ja homaa pitää olla sitten koko ajan, ei ole kyllä lisätyönä sopiva ehkä taxinajoa tai bussihommia laskutustyönä onnibussille voisi sinulle sopia..ei omaa pääomaa vaan vuokraat itsesi työhön, siinäkin riittävästi toimeksiantajia ettei verottaja tulkitse peitellyksi työsuhteeksi ja räppäsee veroja moninkertaisesti, nääs verottaja laskee että tyossa hommassa kun oma työpanosta myyt voi olla riski että pinnaat alv ja sivukulut omaan pussiin...sen verran vainoharhaista on se porukkka....eikös ole mukavan masentavaa olla suomessa yrittäjä..tervetuloa hermaniin nuorisokerhoon kokeilemaan!!!!Ps tavaraliikenneluvan voit saada kurssilla, asetatyhtä autoa kohden muistaakseni 25.000€ takuurahaa lupaa vastaan pankkiin jotta velvoitteet hoidetaan, ei sakkoja yms eikä verovelkaa...sitten kursit läpi ja työhön
- XDSSSDSS
Äijä siitä vaa yritys pystyy ja imuroi menemää vaa ! Paskan kuskaamine o aika cool
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762195Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381779Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121535Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371283Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621270Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas171091Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621027- 60990
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja104700