Purkakaa nyt perkele se Jokela!!

Enon-immeinen

Ravinto on ollut jo monta vuotta kiinni. Eikö taloa nyt helvetti jo voida purkaa kaupunkia rumentamasta. Joensuun keskeisin tontti ja vaneerit ikkunoissa? Mitä vittua? Talo purkuun ja uusi tilalle. Saamattomat munattomat Joensuulaiset, nyt hommiin!

17

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rolloreetta

      Pura ITE kun niin uhoat:)))) heheehohohahaaa kikkeliskokkelis niin,mitäs läksit.

    • suppilovahvero44

      niinpä perkele käväisin männä viikolla kahveella siinä naapurissa ja home hais jokelasta kahvioon asti. purkuun prkl!!!!!!!!! kunnon hippiluola helvettiin kauniista jokivarsi maisemasta

    • J0jj

      Aivan samaa mieltä. Jokelan paikalle oltiin jo suunnittelemassa 6-kerroksista uudisrakenusta, mutta eiköhän sekin kuopattu kun ihmiset valittavat jokaisen hankkeen nurin.

      • pilkunviilaajako

        Ehkä tuossa asiassa ei purnaajia kuunneltu vaan oli muut asiat jonka takia rakennus on edelleen pystyssä.
        Enon-immeinen, asutko siis Enossa, miten tuo rakennus sinua häiritsee?
        Ja eihän Jokela enää siinä ole, eli ei Jokelaa voi purkaa! ;)


      • Entäpä_jos

        Kun tuo joki on niin sopivasti lähellä Joensuun keskustaa ja vettä riittää näillä näkymin vähä isompaaki käyttöö, niin oiskoha kenelläkkää mitä sitä vastaa jos Ilosaaree nousis tälläne rakennus: https://plus.google.com/ IndiatourinautTajmahal/posts/VnZfdroxUwT
        Kyllä se vissii melekei yhtä hieno ois kun Wanha Jokela nykykunnossa.


    • tämäontotuus

      Pitää ymmärtää,jos on kantanut tilinsä Jokelaan vuosikymmenet,paikalla on suuri merkitys täriseville alkkikseille.

    • pois_turhake

      Olen samaa mieltä, pitäisi purkaa. Tai vaikka korjata ja ottaa uudelleen käyttöön jonain muuna tilana. Turha pitää keskustassa tyhjänä ja toimettomana, tilalle olisi parempaakin käyttöä.

    • oiuy7t5r4e

      Jotain olis tehtävä ja äkkiä ennen kuin on samanlainen kuin muut puurakennukset kaupungissa. (Torikatu 10 ja 12).
      Korjaukseen menee miljoonia ja liekö enää sit korjattavissa.

      • Kävintutkimassa

        Kun katsoo Torikatu 10 ja 12 matalia kivisokkeleita ei käy kateeksi saneerajia. Katsokaapa kun kuljette ohi!


    • Elä_hättäile

      Eikös se arvo vaan nouse mitä vanhemmaks tullee...
      Et uskokkaa mite haluttu nähtävyys eli matkailun vetonaula se on 111 vuuven päästä! Heikki Turunenki lie jo siihe mennessä leppyny ja muuttanu takasi Joinsuuhu. Se kun ol nii hirmune menetys tuo hänen poismuuttosa että koko maakunta veti liput puoltankoo ja vietti kuukauven suruajan virsiä veiisaten, rukkoillen ja paastoten.
      Toivotaa vielä ettei kukkaa vahingossa aja siitä isolla katepillarilla yli ja etenkää siitä kohasta penkkii missä Turune on istunu. Mennee hyvä pyhhäinjäännös muute pilalle jäläkipoloville säilytettäväks!

      "Kirjailija Heikki Turunen raivostui Joensuun päättäjille, kun kaupunginvaltuusto päätti, ettei kulttuuriravintolana tunnettua Wanhan Jokelan kiinteistöä suojella.
      -  Ensimmäisenä käytännön toimena muutan kirjani Joensuusta Juukaan. En halua maksaa enää penniäkään veroa kaupungille, joka hävitti viimeisen kulttuurin ja taiteen rakastajien yhdessäolon lämpöä sykkävän sydänkammionsa, Turunen kirjoittaa Karjalaiselle."

      Nyt myö tietysti kovasti toivotaa

    • turhapurku

      Pitäis kai tuosta syystä purkaa kaikki Laakkosen tekeleet kaupungista. Rumuus on pienin syy purkuihin.

    • PurkuMooses

      Kyllä Jokelan talo on purettava! Edes purkajille töitä.

      • haisemasta-pois

        Mitä sitä purkamaan, räjäyttää tuhannen nuuskaks koko paska!


    • Jantteri30v

      Eiköhän siinä ole vain kyse siitä, että purkutyöt tuntuvat kestävän muutenkin todella kauan Joensuussa. Tai ei siis purkutyö, vaan sen alkuun saattaminen.

      Nepen koulun lähellä olevat vanhat vuokrarivitalot, jotka ovat Ellin käytössä olleet viime vuosikymmenet, päätettiin purkaa jo muutama vuosi sitten. Silloin kaupunki veti keltaiset nauhat tontin kulkuväylille. Mitään muuta ei ole tapahtunut, nuo nauhatkin katosivat varmaan jo vuosi sitten. Yhä ovat purkamatta, olisi luullut että jäljellä olevat vuokralaiset olisivat voineet sen 2 - 3 vuotta vielä asua noissa vaan lienee "järkevämpää" seisottaa rakennuksia tyhjänä.

      • Jantteri30v

        Lukevatkohan kaupungin ingenjöörit tätä palstaa... :-D Heti tämän viestin julkaisun jälkeen rupesi Näädänkadulla tapahtumaan! Nyt on aidat pystyssä ja koneet pihalla, rivitalojen purku aloitettu.


      • Hetki_lähestyy
        Jantteri30v kirjoitti:

        Lukevatkohan kaupungin ingenjöörit tätä palstaa... :-D Heti tämän viestin julkaisun jälkeen rupesi Näädänkadulla tapahtumaan! Nyt on aidat pystyssä ja koneet pihalla, rivitalojen purku aloitettu.

        Eipä tuo Wanhan Jokelan kohtalonkoura enää kovin kaukana sitten olekaan kun jo Näädänkadulla on tulossa. Jostainhan se on aloitettava ja jos lie vaikka harjoituksen vuoksi ensin siellä päin, ennen kuin rohkenevat siirtyä vaativimpiin kohteisiin.
        Vielä on tietysti mahdollisuus että tuon jälkeen tuhon tekijä eksyy väärään suuntaan, mutta ainahan voi tulla takaisinkin.


    • myssykänkaveri

      Kylläpä tuli käytyäJokelassa paljonkin.Heikki Turusen ja Noljakan paronin paidat roikkui eteisaulan seinällä.Lieneeköhän vielä paroni näillä laulumailla.
      Hyvä paikka, hyvällä paikalla?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe