et jos kerran itsarii yrittäneen päälle liikaa kasaantues sil lähtee lapasest uusiks.
Mää vaan pelkään
11
<50
Vastaukset
- KaksiPiippuinenJuttu
Tuo asia riippuu niin siitä onko sairaus/ongelma joka siihen aikaisemmin ajoi hoidettu pois alta. Tosi suuressa roolissa on sosiaaliset verkostot ja muut ihmiset ympärillä. Onko niitä tukioita joille puhua vai onko ihan yksin? Onko kykyä hyödyntää sosiaalisia verkostoja? Osaako käyttää niitä työkaluna ja apuna pahassa tilanteessa?
Ei itsemurha yritykset historiassa automaattisesti tarkoita että riski uuteen yritykseen on olemassa. Toisaalta raja on ylitetty kerran tai useammin joten pelkoa ryhtyä ajatuksesta tekoihin ei enää ole. Raja joka niillä on jotka koskaan ei ole yrittänyt, sitä ei itsemurhaa yrittäneillä enää ole ja rajan ylitys uudelleen ja uudelleen on pahan paikan tullen helppoa.
itsemurhaa yrittäneillä on kuitenkin ollut käytössä ratkaisumalli josta pitää oppia ulos jos siitä ei ole oppinut ulos niin se on tuolla takaraivossa edelleen ns "takaporttina" josta karata kun elämässä solmut syvenee niin pahoiksi että kokee jo elämisen mahdottomaksi. Se on paha merkki jos sitä pitää sellaisena "varasuunnitelmana" silloin se äkkiä tulee uudelleen käyttöönkin elämässä silloin kun sitä kuormitusta on yli omien sietorajojen.
Yleensä jos itsemurhaa yrittää tuo terveydenhuolto reagoi hoidollisin avuin. Hoidoissa yritetään antaa ihmiselle työkaluja käsitellä ja ratkaista ongelmiaan muilla keinoin kuin käyttämällä "kuolen pois" korttia. Jos opit alkaa meneen perille ja ihminen alkaa ottaan niitä käyttöönsä paineen alla itsemurhan sijaan pohja on jo hyvä. Vaara uuteen yritykseen on pienempi. - näinmietinvakavissani
Mun korviin tämä tuntui nyt enemmän pelottelulta kuin huolelta... Miksi kukaan kasaisi toiselle tahallaan sietokyvyn ylittäviä murheita? Jos elämä niitä tuo pakosta, silloin edellinen vastaaja oli oikeassa - syistä ja ratkaisukeinoista. Ketään ei voi pitää pumpulissa muttei tahallaankaan tarvitse viedä äärirajoille. Yrittänyt saattaisi ehkä itsekin tiedostaa jo paremmin, milloin ollaan matkalla sinne suuntaan?
- piggylle
Ääh, tämä on nähtävästi jonkun suuruudenhullun uusin suolausyritys ja saattaa olla jopa salainen toive. Tällä kirjoittajalla ei ole selvästikään valoja vintillä. Pahantahtoista ja harhaista tekstiä.
- puurotjavellitsuolattu
ja kuka on tämä piggy, jota sinä puolestasi harhaisena ja pahantahtoisena suolaat? miksi se on sinun tekemänäsi ok, sama asia?
- piggylle
Tämä ei ollut tervejärkisen kirjoitus, sitä minä vaan. Ei kukaan kirjoittele tuollaiseen sävyyn toisen ihmisen tilanteesta. Tässä ei ollut myötätuntoa vaan jotain synkeää, kuviteltua, haaveilua jopa tms- jotain outoa. Syvä käsitys siitä, että on jotenkin päättämässä toisen elämästä. piggy tuli siitä, porsastelevasta tyylistä. Älä hiilly siellä, sillä ei kai ole tarpeen kokea olevansa piggy.
- VoiKaikentietäjiäED
piggylle kirjoitti:
Tämä ei ollut tervejärkisen kirjoitus, sitä minä vaan. Ei kukaan kirjoittele tuollaiseen sävyyn toisen ihmisen tilanteesta. Tässä ei ollut myötätuntoa vaan jotain synkeää, kuviteltua, haaveilua jopa tms- jotain outoa. Syvä käsitys siitä, että on jotenkin päättämässä toisen elämästä. piggy tuli siitä, porsastelevasta tyylistä. Älä hiilly siellä, sillä ei kai ole tarpeen kokea olevansa piggy.
No joo, sellainen piggy-tyyli onkin keskustelupalstojen vakiotyyliä, tiedetään kaikki muiden elämästä eikä itsekritiikkiä ole eikä tule.
- oikeinhyväähuomenta
Täällähän on palsta taas täynnä elämäänsä kyllästyneitä, mieleltään pimahtaneita ja pahoja ihmisiä. Miten kukaan voi toivoa jollekulle tuollaista.
- Kyllähänse
omaa karua kieltään kertoo että ap täällä joutuu kirjottelemaan eikä suoraan ihmiselle itselleen. Lieköhän joku hyllytetty, joka yrittää nyt epätoivoisesti perustella roikkumistaan ihmisessä, joka ei häntä elämäänsä halua. Jos taas olen väärässä niin voithan sä ap apuasi tarjota ja auttaa sitten niissä asioissa ja sillä tavoin kuin sun apua toivotaan. Ja jos sun apua ei haluta niin parhaiten autat pysyttelemällä kokonaan pois asioista joihin sun sekaantumista ei toivota.
- onkokemusta
Siis henkilö joka on kerran tehnyt epätoivoisen teon niin anteeksiantoa on turha odotella vaan paeta mahdollisemman kauas ettei mikään vaan sekoita omaa täydellistä elämää..voi helvetti sentään
- onkokemuksia
Niin ja lisään vielä että ystävättterini valehteli kaverilleni että terapeuttini olisi kieltänyt yhteydenpidon tähän toisen ystävään ja nyt on välit poikki
- Tämähänelle
En ole yrittänyt itsemurhaa. Olet käsittänyt jotain nyt väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1792339Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe411822Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141646Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661346Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391332Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191126Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641076- 621034
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja111766Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn46709