Kuinka ihmeellinen tapahtui, PäiviLipposelle

hahhhhhhhhhh

kansa hylkäsi pöljän-Päivin, mutta Paavon yrityksestä löytyi suojatyöpaikka.
Kukaan ulkopuolinenhan ei halunnut Päiviä töihin.

Nyt marssille!

19

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasemmiston.tasa-arvoa

      Tuollaiset yritykset laskuttaa "palveluksistaan" joko yhteiskuntaa tai sitten entiset koulukaverit ostaa firman piikkiin jotain "tutkimusta" tai "konsultaatiota", jonka sitten köyhä, hampaaton demarien äänestäjä maksaa kauppakukkarostaan.

    • kolmetoistaaa

      Nostaa se päivi suuren sopeutumis eläkkeen.velka raha kelpaa lohduttamaan onnetonta.ovat niin kyvyttömiä huolta pitämään itse,itsestään.

    • Liksatuli

      Pikkuhiljaa demarit saa ansionsa mukaan...

    • HyväNiin

      Ja häipyvät puoluekartalta.

    • marsTreelle

      Päivi Lippånen on Suomen loiseläjä numero 1.

    • valedemari

      Miksi Päivi ei palannut vanhaan ammattiinsa historian opettajaksi, tuolla alalla ei tiedot vanhene, niin kuin monella muulla alalla.
      Ei ilmeisesti rehellinen työ enää kiinnostanut Päiviä.

    • Tämäonsyy

      Päivi ei palannut historianopettajaksi Eiran aikuislukioon siksi, että sen oppilaat ovat pitkälti mamuja.
      Lipposet haluavat kyllä, että muut (ne huonot, köyhät suomalaiset) ovat tekemisissä mamujen kanssa, mutta itse he eivät toki halua olla.

      • huusiann

        Miksi Päivi ei mennyt Norjaan töihin? Hän perusteli pakkoruotsin tärkeyttä että silloin voi työtön mennä Norjaan töihin.


    • ilmaistarahaaa

      Päivi Lipponen ottaa mieluummin sopeutumiseläkkeen eduskunnasta.

    • Paavo.Lipponen

      Tuhosi Suomen http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015072020060264_ul.shtml

      Lehtiväite: Euro on syypää Suomen taloudelliseen katastrofiin
      Maanantai 20.7.2015 klo 00.55
      Euro on katastrofi jopa niille maille, jotka tekevät kaiken oikein, kirjoittaa Washington Post.

      Euro tuli Suomessa käyttöön vuonna 2002. Kuvituskuva.
      Euro tuli Suomessa käyttöön vuonna 2002. Kuvituskuva. (MOSTPHOTOS)
      Artikkelin kirjoittanut toimittaja Matt O´Brienin mielestä euro voi olla maalle pahempi asia kuin konkurssi.

      Hän nostaa esimerkeiksi Suomen ja Alankomaat, joissa kasvu on ollut jo vuosien ajan hitaampaa kuin Islannissa, joka meni käytännössä konkurssiin vuonna 2008.

      - On totta, että Suomi ja Alankomaat ovat saaneet osansa taloudellisista ongelmista, mutta niiden olisi pitänyt olla hoidettavissa. Kumpikaan maa ei ole konkurssikypsä, ja molemmat ovat tehneet mitä niiden on pitänytkin, O´Brien kirjoittaa.

      Hän jatkaa, että kumpikin maa on siis seurannut sääntöjä, ja tulokset ovat silti olleet katastrofaalisia.

      Devalvointi olisi pelastanut?
      Syynä O´Brien pitää euroa. Hänen mielestään Nokian ja paperiteollisuuden romahduksista olisi voitu selvitä paremmin, jos valuutta olisi voitu devalvoida. Koska Suomi on eurossa, se ei kuitenkaan ole mahdollista.

      - Sen sijaan maa on joutunut vähentämään menoja leikkaamalla palkoista. Se ei ainoastaan vie kauemmin vaan on myös vahingollisempaa taloudelle, kun ihmisiä täytyy irtisanoa, jotta palkanalennuksiin suostuttaisiin.

      Tuloksena on O´Brienin mukaan pidempi taantuma kuin mitä Suomessa muistetaan koskaan olleen. Ei edes 1990-luvun alun lama vedä kirjoittajan mukaan vertoja nykyiselle tilanteelle.

      "Oikukas jumala"
      Lisämausteensa soppaan tuo O´Brienin mukaan se, että euroalueen sääntöjen vuoksi valtio on joutunut karsimaan budjettiaan samaan aikaan kaiken edellä mainitun kanssa.

      Alankomaat kärsii tilanteesta myös, muttei O´Brienin mielestä niin pahasti kuin Suomi. Sen vientituotteet ovat Suomen tuotteita kilpailukykyisempiä. Alankomaiden ongelmat löytyvät maan sisäisistä ongelmista, muun muassa aiemmin maassa vallinneesta jättimäisestä asuntokuplasta.

      Islanti pärjää kuitenkin paremmin kuin kumpikaan mainituista maista. Syy on O´Brienin mukaan selkeä.

      - Se ei ole eurossa. Sillä on oma valuuttansa, kruunu. Vaikka tuontituotteiden suhteen kansalaisten ostovoima heikkeni 60 prosentilla, oma valuutta auttoi Islannin taloutta lisäämällä maan omien tuotteiden kilpailukykyä ulkomailla.

      O´Brienin mielestä euro on pakkopaita, joka tekee tavallisista ongelmista poikkeuksellisia esimerkiksi Suomen tapauksessa, ja poikkeuksellisista ongelmista historiallisia esimerkiksi Kreikan tapauksessa. Sääntöjen noudattaminen ei takaa asiassa kirjoittajan mukaan mitään.

      - Euro on oikukas jumala, joka rankaisee yhtä lailla niin syntisiä kuin pyhimyksiäkin, O´Brien päättää kirjoituksensa.

      Suomessa kirjoituksesta uutisoi muun muassa Ilta-Sanomat.

      Lähde: Washington Post

      AINO SEPPONEN
      aino.sepponen@ilmedia.fi

      • P.läpi

    • kansalaisuuspois

      Lipposet pitää saada valtakunnanoikeuteen vastaamaan maanpetoksista Suomea kohtaan.

    • PoliittinenUraVarma

      Pitkälle pääsee politiikassa, ei tarvitse muuta kuin hokea sanaa "rasismia" aina silloin tällöin...

    • onsepöljä

      Päivi Lipposessa oikein tiivityy SDP:n rappio; Nasima (tai oikeasti Nasiman isä, joka määrää Naismaa) vei nekin äänet, jotka vielä olivat jäljellä sen jälkeen, kun Pöljä-Päivi teki johtopäätöksiä Tampereen palosta. Jotka menivät pahasti pieleen.

    • kaksikymmennnn

      Ei missään tapauksessa sopeutua rahalla saa.AMMATTI ON VALITTAVA,Ammatti taidon mukaan.lasten tarhassa on pula hoitajista.työ otettava vastaan.Toivottavasti on helvetti olemassa,joutuvat tulisille hiilille kävelemään vielä.

    • kastässä

      Eikö mamujen opettaminen maistu, Päivi?

      "Eiran aikuislukio − tervetuloa opiskelemaan!
      Eiran aikuislukio on suurimpia lukio-opetusta tarjoavia kouluja Suomessa.Yksityisessä koulussamme opiskelee vuosittain noin 3000 opiskelijaa.

      Meillä voit suorittaa peruskoulun ja lukion oppimäärän sekä ylioppilastutkinnon. Yksittäisten aineiden kursseja, esimerkiksi kieliä, voi opiskella aineopiskelijana.

      Opiskelijamme ovat 18-80-vuotiaita, ja jokaisella opiskelijallamme on omat lähtökohtansa ja tavoitteensa. Monipuolisista opiskeluvaihtoehdoistamme opiskelija voi valita itselleen sopivimmat.

      Opetusta on tarjolla päivisin ja iltaisin. Lukion kursseja voi opiskella myös verkossa tai yhdistää lähi- ja verkko-opiskelua.

      Eiran aikuislukiossa toimii myös High School, jossa myös suomenkielinen opiskelija voi opiskella yksittäisiä kursseja.

      Lisäksi Eiran aikuislukiossa on tarjolla opintoja maahanmuuttajille.

      First Steps in Finland-ohjelma eli maahanmuuttajan peruskoulu
      Suomi toisena kielenä -opinnot
      LUVA eli lukioon valmistava koulutus maahanmuuttajille"

    • näinnäenasian

      Tässäpä vasurimafiayhteiskuntarosvouksesta Italialaiseen malliin.
      vasurithan ne on tuon pakolaisbisneksen harjoittajia Suomessakin, tosin siten, että yhteiskunta rahoittaa, kuten muutkin vasurirosvoukset. Työtätekeviltä kierolla kiristyksellä ottivat alkupääomansa, ja nyt sitten ovat siirtyneet muihinkin rosvouksiin.

      • hyihelkutasentään

        Pannaanpa linkki tuohon vasurimafia yhteiskuntarosvoukseen, niin demupelletkin uskoo ja näkee miten heitä kusetetaan omiensa taholta...
        Siis vasuridemupellejen äänestäjät jotka vaikuttavat olevan aivan uunoja.
        Vai onkohan asia niin, ettei vasuridemupellejä enää äänestäkkän muut kuin vasurimafiajohto itse?
        http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1437869216572.html

        Kyllä demut yhteiskuntarosvouksen halitsee.
        Demupressojen ja demuhallintojen aikoina on maamme onnistuttu tuhoamaan niin henkisesti kuin muutenkin.
        Kaikki alakulttirit ja perverssiot on demuvassukoiden suosiolliollisella avustuksella päässyt rehottamaan, ja yhteiskunnan pohjasakasta on tehty malliesimerkkejä lapsillemme...
        Vassukat on tuhonneet yhteiskuntamme ... valitettavasti hyväuskoisia kusetettavia eli pöljiä on maassamme ollut noin paljon.
        Nyt kun kansa on saanut tietoa vassukoiden " sivityksestä" niin vassukkademujen kannatus tippuu kaikenaikaa.
        Demut on ökyrosvojen perustama työläisen kusetusosasto.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      179
      2339
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      41
      1822
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1646
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1346
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1332
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1126
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1076
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1034
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      766
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      46
      709
    Aihe