reuma lääkäri ultrasi

vir

Heips! Olisin kysynyt teiltä viisaammilta ultrauksesta. Kävin reumalääkärin pakeilla nivelkipujen tai pikemminkin nivelten liitoskohtien kipujen ja turvotuksen vuoksi. Silloin pahimmat paikat oli lonkka päkiä ja kämmen. Reunalääkäri katsoi ultraäänellä ja sanoi ettei tulehdukseen viittaavaa tai muuta sellaista löydy. Jotenkin vaan tuntuu oudolta että miksi hän ultrasi peukkuvarpaan päältä kun valitin päkiäkipua ja nivusesta kuun valitin lonkan ulointa kohtaa. Pitäisikö siis tulehdus olla eri paikassa missä kipu vai näkyykö ultralaitteella yhdestä kohtaa kaikki oleellinen.??
Tuli vaan olo ettei halunnut edes kunnolla tutkia koska kaikki veriarvot olivat ok.

1

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ultrassakäynyt

      Reumalääkäri etsii ultraäänellä nivelnestettä ja poikkeavia verenvirtauksia nivelessä. Tulehdusmuutokset näkyvät koko nivelen alueella ja esim. päkiät katsotaan jalkaterän päältä. Lonkkanivel näkyy puolestaan nivusen etupuolelta, ei sivulta. Siellä oleva kipu ei yleensä tule itse lonkkanivelestä, vaan esim. limapussista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      146
      6130
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3736
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      128
      2931
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      49
      2620
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      41
      2560
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2026
    7. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      269
      1924
    8. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1858
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      34
      1633
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1620
    Aihe