Viking Lottoon suunnitteilla sääntömuutos

pasilanviikinki

"Viking Lottoon suunnitteilla sääntömuutos.
Uudet pelisäännöt voimassa 3.9. alkaen."
Tarkempaa tietoa en osannu kaivaa veikkauksen sivuilta.
Voisi arvata, et rivin hintaa nostetaan, 3, 4 ja 5 -oikein voitoille kiinteä summa ja
lisävoittoluokat poistetaan...
Osaisko muut arvata paremmin?

30

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuplaus123

      Tuplaus?

    • Tuplaus123

      Tuplaus?

    • VeikkausyhtäkuinOngelmaa

      Kunhan ei vaan veikkauksen kyönät mene sinne esittelemään jotain lapsellista tietokonepohjaista arvontaa. Viking Lotto tällä hetkellä paras peli.

    • Härskiyden_Huippu

      Voittoluokkia poistetaan ja samanlaista tuplauspaskaa kuin Suomi-lotossakin tyrkytetään mukaan?
      Se on sitten myös senkin pelin pelaamisen romahdus edessä.
      Kohta ei jäljellä ole enää kuin Eurojaska.
      Nooh, tuleepahan pelattua vähemmän sitten...

    • Torpot

      Älkää nyt kaikkia lottoja pilatko. Lauantailotto pohjanoteeraus. Vaikka pelaan 1 rivin 0,80 joskus 2 ni voittoluokkia pitäis lisätä,rahaa riittää kyllä taiteeseen ym.. hömppään.

      • SurullistaMuttaTotta

        Veikkaus on ajanut ja tulee ajamaan(Viking Lotto) pahasti miinaan tuolausnumerovedätyksillään.
        Tilannetta yritetään korjata epäolennaisilla silmänkääntötempuilla kuten esimerkiksi vakion kestopeleillä(mitä vittua?) ja näennäispalautuspronttien "korotuksilla"...
        Kohta Suomessa ei ole enää pelattavia rahapelejä kuin Eurojacpot, sikäli kun malttavat olla "uudistamatta" sitäkään.
        Onneksi nykypäivänä pystyy pelaamaan myös ulkomaisia lottopelejä.
        Onkohan Veikkauksella tapahtunut vaihdoksia hyväveliportaassa ja hallinnossa kun homma alkaa näköjään karkaamaan täysin käsistä?


    • Piiloverot_vähenee

      Tämähän on oikeastaan helpotus kun kohta on taas yksi Veikkauksen peli vähemmän mitä tarvitsee pelata.
      Pitkäaikainen viikkaripelaajaa kiittää ja kumartaa.
      Kaksi kierrosta viellä ja se sessio oli sitten siinä.

      • häviäväpalautusprosentti

        Sama täällä.
        Vähän harmittaa kun nää Veikan pelit kuihtuu pois yksi toisensa jälkeen.
        Eipä sen puoleen ei tuosta lauandeilotostakaan kovin kummoisia vieroitusoireita tullut.
        Viking Lotosta voi tulla enemmänkin, mutta pakko äänestää jaloillaan tätä Veikkauksen ryöstöpolitiikkaa ja pelaajien kyykytystä vastaan.


    • cksaM

      Eiköhän pienet voitot poistu sieltäkin, saman tyyliin kuin Lotossa.
      Pienten voittojen maksaminen pelaajille pienentää katetta. Tuplaus varmaan ja tulee jossain muodossa, jotta saadaan maksuja korotettua.

      • Pohdintoja

        Niin, onko sitä vieläkään kerrottu mikä muuttuu? Eikös vaan ole kieroa touhua, muutoksista ei kerrota mitään, vaikka 3.9.2015 jo voimassa.
        Syyhän on päivänselvä: Pelaajan osuutta rahoista leikataan, eli ei mitään
        hyvää, siksi muutoksesta ei kerrota mitään, kun se heikentäisi olemassa olevaa myyntiä.


      • SarvikuonojenMaa
        Pohdintoja kirjoitti:

        Niin, onko sitä vieläkään kerrottu mikä muuttuu? Eikös vaan ole kieroa touhua, muutoksista ei kerrota mitään, vaikka 3.9.2015 jo voimassa.
        Syyhän on päivänselvä: Pelaajan osuutta rahoista leikataan, eli ei mitään
        hyvää, siksi muutoksesta ei kerrota mitään, kun se heikentäisi olemassa olevaa myyntiä.

        Ihme touhua ja rahastamista Veikkaukselta.
        Jos muutokset ovat voimassa jo seuraavalla kierroksella niin tämähän alkaa haiskahtamaan petokselta, joka onnistuu vain Suomessa.
        Vapaassa maailmassa vastaavanlaisia temppuja tekevä peliyhtiö olisi nopeasti entinen peliyhtiö.
        Toisaalta, uudistushan on vasta ns. "suunnitteilla" 3.9. alkaen, eikös se niin mennyt?


      • Pohdintoja
        SarvikuonojenMaa kirjoitti:

        Ihme touhua ja rahastamista Veikkaukselta.
        Jos muutokset ovat voimassa jo seuraavalla kierroksella niin tämähän alkaa haiskahtamaan petokselta, joka onnistuu vain Suomessa.
        Vapaassa maailmassa vastaavanlaisia temppuja tekevä peliyhtiö olisi nopeasti entinen peliyhtiö.
        Toisaalta, uudistushan on vasta ns. "suunnitteilla" 3.9. alkaen, eikös se niin mennyt?

        Niin 3.9.2015 on uudet säännöt joita ei vielä kerrottu julki, mikä muuttuu, mutta kuten muutkin pelit, melko todennäköistä, että huonommaksi menee, sen takia asiasta ei hiiskuta mitään, kuin vasta kun kieros 36 peliaika lopussa.
        Aikas outoa ja erikoista, että asiasta oli jos kevääällä vihjailua, että muutos tulee 3.9.2015 alkaen. Luultavasti täytyy kaivaa jostakin ministeriöstä tuokin asia, kuten ennenkin.
        Tilannetta ei enää pelasta mikään viime hetken tiedotus. Tietoinen toiminta. Kertoo siitä miten pelaajaan ja maksavaan osapuoleen suhtaudutaan; Pelkkä lypsylehmä jonka ei tarvitse tietääkkään mitään mistään.


      • Pohdintoja

        Ei ole olemassa mitään sääntöpykälää, jossa sanottaisiin, että pelaajille on kerrottava säännöissä tapahtuvista muutoksista esim kuukautta ennen sääntöjen voimaan astumista. Eli pelaaja voi jäädä ja varmaan jääkin ilman voittoa, joissakin tapauksissa, kun ei ymmärrä asioista mitään. Juuri tuohon tullaan törmäämään jatkossakin, se on aivan selvää.
        Reaalimaailmassa pelaajan kuluttajansuoja ja muut oikeudet hyvin hatarat.
        Ei pidä olla liian sinisilmäinen.


      • SarvikuonojenMaa

        "Ei ole olemassa mitään sääntöpykälää, jossa sanottaisiin, että pelaajille on kerrottava säännöissä tapahtuvista muutoksista esim kuukautta ennen sääntöjen voimaan astumista."
        Kait ne pelin säännöt ja mainostetut "potit" pitäisi pitää paikkaansa samalla kierroksella eli silloin jo kun kyseisen kierroksen pelaaminen alkaa eikä ilmoitella niistä vasta arvontapäivänä "viime tipassa".
        Mutta, kuten sanottua nythän ollaan monopoli-Suomessa eikä vapaassa maailmassa.


      • Pohdintoja

        Niinpä, nyt annettu keväällä jo tieto 3.9 alkaen suunnitteilla muutos, mutta kun se muutos on paskempaan suuntaan pelaajan kannalta, siitä ei kerrota liian aikaisin, vaan vasta kun se on tullut voimaan.


      • Pohdintoja
        SarvikuonojenMaa kirjoitti:

        "Ei ole olemassa mitään sääntöpykälää, jossa sanottaisiin, että pelaajille on kerrottava säännöissä tapahtuvista muutoksista esim kuukautta ennen sääntöjen voimaan astumista."
        Kait ne pelin säännöt ja mainostetut "potit" pitäisi pitää paikkaansa samalla kierroksella eli silloin jo kun kyseisen kierroksen pelaaminen alkaa eikä ilmoitella niistä vasta arvontapäivänä "viime tipassa".
        Mutta, kuten sanottua nythän ollaan monopoli-Suomessa eikä vapaassa maailmassa.

        Pointti olikin siinä, että sääntömuutos tuodaan nyt suoraan puskasta esille, ilman, ennakkoon ilmoittamista. Pelaajalle jää mahdollisimman vähän aikaa tutkia uusia sääntöjä. Jotka mitä suurimmalla todennäköisyydellä heikentävät kuten kaikki lotto, jokeri uudistukset pelaajan mahdollisuuksia.


    • Feikkaus

      Eipä näy "sääntöuudistuksia" missään? Vituiksi meni?

      • Pohdintoja

        Ei suinkaan, vaan ainakin päiväys säännöissä on nyt 3.9.2015 voimaan, mutta, mutta MIKÄS NÄISSÄ UUSISSA SÄÄNNÖISSÄ NYT SITTEN ON ERILAISTA ? ELI
        MIKÄS MUUTTUI?
        Viking Loton säännöt

        Voimaan 3.9.2015

        Viking Lottoon sovelletaan Veikkaus Oy:n rahapelien toimeenpanosta annetun valtioneuvoston asetuksen ja Veikkaus Oy:n rahapelien pelisäännöistä annetun sisäasiainministeriön asetuksen mukaan seuraavaa:



        I YLEISTÄ


        1.Viking Lotto on useamman eri maissa toimivien peliyhtiöiden yhteinen numeroveikkaus, jossa arvotaan kuusi (6) numeroa ja kaksi (2) lisänumeroa neljästäkymmenestä­kahdeksasta (48) numerosta. Näiden lisäksi arvotaan yksi (1) numero neljästäkym­menestä­­kahdeksasta (48) numerosta ns. Onnennumeroksi.


        2.Viking Lottoon osallistutaan Veikkaus Oy:n (yhtiön) pelijärjestelmän välityksellä. Pelitiedot annetaan yhtiön pelijärjestelmään joko asiamiespisteissä tai itsepalveluna puhelimen, tietokoneen taikka niihin verrattavan teknisen sovelluksen välityksellä.


        3.Pelaajan ja yhtiön välinen pelisopimus tulee voimaan, kun pelimaksu on maksettu ja yhtiön pelijärjestelmässä olevat pelitiedot on siirretty (yhtiön pelijärjestelmästä) virallisten valvojien tietojärjestelmään.


        4.Yhtiön pelijärjestelmään on määritelty pelaamismuodot, pelien voimassaoloajat ja osallistumismaksut.


        5.Pelaaminen voi tapahtua pelaajan ilmoittamilla tai yhtiön pelijärjestelmän arpomilla pelitiedoilla niin sanottuna pikapelinä taikka pelitiedot sisältävällä valmiskupongilla.


        6.Viking Lottoa voi myös pelata järjestelmä- tai haravapelinä.



        Järjestelmä on pelaamismuoto, jossa samassa pelissä on useampi kuin yksi pelirivi.



        Järjestelmän enimmäiskoko on määritelty yhtiön pelijärjestelmässä.



        Harava on pelaamismuoto, jossa samassa pelissä on useampi kuin yksi pelirivi. Siinä on vähemmän pelirivejä kuin vastaavassa järjestelmäpelissä.

        Haravaan osallistuvat pelirivit on määritelty yhtiön pelijärjestelmässä.



        Jokainen pelirivi, joka sisältyy järjestelmään tai haravaan, on itsenäinen veikkaus.


        7.Pelaaja voi osallistua yhdestä kolmeen (1-3), viiteen (5) tai kymmeneen (10) perättäiseen arvontaan. Viking Lottoa voi pelata itsepalveluna myös toistaiseksi voimassa olevana niin sanottuna ikipelinä.


        8.Yhtiön pelijärjestelmä tulostaa pelaajalle pelijärjestelmään tallentuneet pelitiedot sisältävän pelitositteen.


        9.Pelitositteesta ilmenee arvonta/arvonnat, joihin peli osallistuu.


        10.Pelaajan on tarkistettava yhtiön pelijärjestelmän tulostaman pelitositteen sisältö ja esitettävä sitä koskevat huomautukset välittömästi pelaamisen tapahduttua.


        11.Itsepalveluna pelattaessa pelaajalle ei tulostu pelitositetta. Itsepalveluna pelattaessa pelaaja hyväksyy pelin ennen sen siirtämistä yhtiön pelijärjestelmään. Pelin muuttaminen tämän jälkeen ei ole mahdollista.


        12.Itsepalveluna pelattaessa pelaajalla on mahdollisuus saada yhden vuoden ajan pelaamisesta erikseen pyynnöstä tieto peleistään, jotka ovat tallentuneet yhtiön pelijärjestelmään.


        13.Itsepalveluna pelattaessa peli hyväksytään yhtiön pelijärjestelmään edellyttäen, että pelimaksu on suoritettu pelaajan pelitililtä tai pankkitililtä.


        14.Pelitiedot siirretään yhtiön pelijärjestelmästä virallisten valvojien tietojärjestelmään.


        15.Pelisopimus tulee kuitenkin voimaan vain, jos peli on tallentunut yhtiön pelijärjestelmään ja virallisten valvojien tietojärjestelmään ennen kuin arvonta on alkanut.



        Yhtiö palauttaa pelipanoksen pelisopimuksesta, joka ei ole tullut voimaan. Pelipanos palautetaan joko itsepalveluna pelatuista peleistä pelaajan yhtiössä olevalle pelitilille, pelaajan pelaamisen yhteydessä ilmoittamalle pankki- tai pelitilille tai pyynnöstä yhtiön pelijärjestelmästä tulostettua pelitositetta vastaan.


        16.Yhtiöllä on oikeus riskienhallinnallisista syistä kieltäytyä vastaanottamasta kokonaan tai osittain pelejä.



        II ARVONTA


        17.Viking Loton arvonnat suoritetaan peliajan päätyttyä tarkoitusta varten varatulla arvontalaitteistolla. Arvonnat suorittaa Viking Lotto -yhteistyösopimuksen allekirjoittaneiden veikkaus­yhtiöiden keskuudestaan valitsema veikkausyhtiö. Paikalla on aina paikallisen valvontaviranomaisen edustaja.


        18.Jos arvontoja ei voida toteuttaa arvontalaitteistolla, ne suoritetaan paikallisen valvontaviranomaisen edustajan valvonnassa nostoarvontana.


        19.Arvonnassa numeroa pidetään arvottuna, kun valvontaviranomaisen edustaja on vahvistanut sen.



        III VOITTOLUOKAT JA VOITTO-OSUUDET


        20.Viking Loton voittoluokat ovat:


        1.voittoluokka kuusi (6) oikein.
        2.voittoluokka viisi (5) ja yksi lisänumero oikein.
        3.voittoluokka viisi (5) oikein.
        4.voittoluokka neljä (4) ja kaksi lisänumeroa oikein.
        5.voittoluokka neljä (4) ja yksi lisänumero oikein.
        6.voittoluokka neljä (4) oikein.
        7.voittoluokka kolme (3) ja kaksi lisänumeroa oikein.
        8.voittoluokka kolme (3) ja yksi lisänumero oikein.
        9.voittoluokka kolme (3) oikein.
        10.voittol


      • Pohdintoja

        10.voittoluokka kaksi (2) ja kaksi lisänumeroa oikein.
        11.voittoluokka kaksi (2) ja yksi lisänumero oikein.



        Yksittäisessä pelirivissä voi olla vain yksi voittotulos.

        21.Viking Loton 1. voittoluokka on yhteinen osallistuville veikkausyhtiöille. Tämä voitto­luokka muodostuu siten, että kukin veikkausyhtiö suorittaa yhteiseen 1. voittoluokkaan 0,055 euroa jokaisesta pelatusta pelirivistä.


        22.Onnennumero-pottiin suoritetaan 0,055 euroa jokaisesta pelatusta pelirivistä. Niillä kierroksilla, joilla Onnennumero osuu myös varsinaiseksi voittonumeroksi, kertynyt Onnennumero-potti jaetaan kuusi (6) oikein tulosten kesken.


        23.Viking Loton Suomessa muodostuneesta kierroskohtaisesta kokonaisvaihdosta laskettu jakosumma on 40 prosenttia. Jakosumma sisältää sääntökohdissa 21 – 22 määritetyt pelirivikohtaiset kiinteät euromääräiset maksut, voittoina maksettavat kiinteät voittosummat (11. voittoluokka), sekä voittoluokkien 2 -10 osuudet.


        24.Yhteisen 1. voittoluokan jakosumma jaetaan tasan kuusi (6) oikein tulosten kesken.


        25.Viking Loton kierroskohtaisesta kokonaisvaihdosta lasketusta jakosummasta maksetaan seuraava kiinteä voitto:



        kaksi (2) ja yksi lisänumero oikein (11. voittoluokka) yksi (1) euro.


        26.Viking Loton kierroskohtaisesta kokonaisvaihdosta lasketusta jakosummasta jaetaan seuraavat osuudet sääntökohdissa 21 – 22 määritettyjen euromääräisten suoritusten sekä kiinteiden voittojen maksamisen jälkeen:







        Voittoluokka

        Tulos

        Osuus


        2.

        viisi (5) ja yksi lisänumero oikein

        7,90 %


        3.

        viisi (5) oikein

        7,90 %


        4.

        neljä (4) ja kaksi lisänumeroa oikein

        3,30 %


        5.

        neljä (4) ja yksi lisänumero oikein

        5,30 %


        6.

        neljä (4) oikein

        10,25 %


        7.

        kolme (3) ja kaksi lisänumeroa oikein

        3,50 %


        8.

        kolme (3) ja yksi lisänumero oikein

        13,70 %


        9.

        kolme (3) oikein

        43,00 %


        10.

        kaksi (2) ja kaksi lisänumeroa oikein

        5,15 %.





        27.Jos yhdellä tai useammalla peräkkäisellä kierroksella ei ole yhtään kuusi (6) oikein tulosta, ensimmäisen voittoluokan jakosummat siirretään näiltä kierroksilta kokonaisuu­dessaan jaettaviksi 1. voittoluokkaan seuraavalla kierroksella, jolla löytyy kuusi (6) oikein tulos.


        28.Jos yhdellä tai useammalla peräkkäisellä kierroksella Onnennumero ei osu varsinaiseksi voittonumeroksi, Onnennumero-pottiin kertyneet varat siirretään kokonaisuu­dessaan jaettaviksi seuraavalla kierroksella, jolla Onnennumero osuu varsinai­seksi voittonumeroksi ja kuusi (6) oikein tulos löytyy.


        29.Jos Onnennumero osuu varsinaiseksi voittonumeroksi sellaisella kierroksella, jolloin kuusi oikein tulosta ei löydy, Onnennumero-pottiin kertyneet varat siirretään kokonaisuu­dessaan jaettaviksi seuraavalla kierrok­sella, jolla Onnennumero osuu varsinai­seksi voittonumeroksi ja kuusi (6) oikein tulos löytyy.


        30.Jos yhdellä tai useammalla peräkkäisellä kierroksella ei ole yhtään viisi (5) ja yksi lisänumero oikein tulosta, toisen voittoluokan jakosummat siirretään näiltä kierroksilta kokonaisuu­dessaan jaettaviksi 2. voittoluokkaan seuraavalla kierroksella, jolla löytyy viisi (5) ja yksi lisänumero oikein tulos.


        31.Jos jollakin kierroksella ei ole yhtään tulosta jossain voittoluokista 3.–10., jaetaan kyseisen voittoluokan voittoina jaettava osuus tasan niiden voittoluokkien 3.–10. kesken joissa tulos kierroksella löytyy.


        32.Voittoluokkien 2.-10. voitto-osuutena maksetaan aina vähintään yksi (1) euro.



        IV VOITONMAKSU


        33.Voittojen maksu alkaa arvontaa seuraavana päivänä. Voitto, joka on vähintään kaksikymmentätuhatta (20 000) euroa maksetaan pelaajalle aikaisintaan kolmen viikon kuluttua oikean tuloksen vahvistamisesta.


        34.Voitto maksetaan ainoastaan pelitositetta vastaan, jollei pelaajan pankkiyhteys­tietoa tai pelitilitietoa ole tallennettu yhtiön pelijärjestelmään pelaamisen yhteydessä. Pelitosite on voittoa lunastettaessa luovutettava yhtiölle tai sen asiamiehelle.


        35.Voittajan henkilöllisyys on todennettava tuhat (1 000) euroa ja sitä suurempia voit­toja lunastet­taessa, jollei pelaajan pankkiyhteystieto tai pelitilitieto ole tallentunut yhtiön pelijärjestelmään pelaamisen yhteydessä.


        36.Itsepalveluna pelattaessa voitto maksetaan pankkitilille tai pelaajan yhtiössä olevalle pelitilille.


        37.Pelitosite on mitätön, jos sen luettavuus on huonontunut niin, ettei sen sisältämä pelitapahtuma ole yksilöitävissä.


        38.Jos pelitositteessa, yhtiön pelijärjestelmässä tai virallisten valvojien tietojärjes­telmässä olevat pelitiedot eroavat, voimassa ovat virallisten valvojien tietojärjestelmään tallentu­neet tiedot.


        39.Viking Loton voitot on perittävä yhden vuoden kuluessa pelisääntöjen mukaisen lopputuloksen vahvistamisesta. Pelaaja menettää oikeuden voittoon, jota hän ei ole nostanut määräajassa.


    • pasilanviikinki

      Tänään bongasin veikkiksen sivustolta:
      " Viking Lottoon suunnitteilla uudistus.
      12.11. alkaen uudet voittoluokat ja säännöt sekä vaihtoehtoinen pelitapa Tuplaus."
      Arvailumme osunnevat oikeaan?

      • Pohdintoja

        Tänään 9.11.2015 ei veikkauksen sivuilla ole ainakaan mitään uusia sääntöjä, voittoluokkia jne. 3.9.2015 voimaan säännöt vaan.
        Mitä ihmettä, oikein on menossa. Jotakin kulisseissa soudetaan ja huovataan. Sopivasti, pottikin meni juuri viime viikolla jakoon, juuri ennen aiottua sääntö/ tuplaus juttua, on se ..... erikoista.


    • NoMoreVikingLotto

      Jaahas samaa tuplauspotaskaa, eli lisänumerovoittoluokat poistuvat käytöstä samaan tapaan kuin lotossakin. Haistakeepa veikkaus pitkä...

      Kohta varmaan tuhoavat tuon eurojaskankin tuplausinnoissaan...

    • AHNEUS_Oy

      Mikä vittu veikkaukseen on mennyt kun täytyy olla niin saatanan ahne? Eikö se 500 miljoonan liikevoitto riitä mihinkään??

      • Pohdintoja

        On vain ajan kysymys, kun homma menee vähän reisille...

        Ainakin asiasta on sitten mainittu.


      • tyhtryh

        Joo. Voittoluokkia poistetaan, tuplaushuijausta tungetaan joka paikkaan, potit pienenee ym.


    • VoittoluokkienPoisto

      Jeps, se olikin sitten siinä viking loton pelaaminen tällä erää.
      Veikkauksella on enää yksi pelattava lottopeli eli jaska, saas nähdä kuinka kauan.
      Onneksi nykyään pystyy pelaamaan myös ulkomaisia lottoja, siellä on viellä palautusprosentit kohdillaan.

      • reelrush

        Eikä eurojaskakaan ole Veikkauksen oma, eli alkaa veikan pelit olemaan nähty. Onneksi Veikkaus ei sitä pysty lopullisesti pilaamaan. Muutenkin olen siirtänyt pelaamiseni täysin ulkomaille, RAY ja Veikkaus on täysin pilalla.


      • Pohdintoja

        Niin, syynä kaikelle on ahneus, kovat tuottotavoitteet, samalla kun myynti sakkaa täytyy kehitellä uusia tupla ja tripla rahankeruujärjestelmiä, perusjärjestelmän oheen, lisäominaisuudeksi ja toivoa, että tyhmä asiakas nekin ostaa, jotka itse asiassa vielä peruspakettiakin huonompia.

        pelithän on menneet huonompaan suuntaan koko ajan, potit pienenevät ja hinnat nousevat.


      • Piensijoittaja

        Viking Lotossa on uudenlaista matematiikkaa. Minulla olisi ollut 2 oikein tällä viikolla, mutta voittoja jaetaankin vain tuplauksella pelatuille 2 oikein-riveille. Tuplauksella saa 3 euroa. Täten 2x0 ei anna tulokseksi 0 vaan 3.


      • Gambler

        Noh, jengille tulee paljon harvemmin voittoja nykyään Viking Lotossa, niin eiköhän se peli-into tipu sitä myötä kun kissan häntä ja Veikkauskin huomaa tehneensä ison virheen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      93
      1438
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1400
    3. 76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1125
    5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      985
    6. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      83
      979
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      952
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      905
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      78
      888
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe