Saamattomien tilastot

PaikallisetKreikkalaiset

Hesari julkaisi eilen Suomen työttömyystilastot. Eipä ollut yllätys. Suomi on Pohjolan Kreikka. Pienin työttömyys on Ahvenanmaalla ja toiseksi pienin ruotsinkielisellä Pohjanmaalla. Suurin työttömyys Itä- ja Pohjois-Suomessa. Miten kauan Ahvenanmaa ja ruotsinkielinen Pohjanmaa jaksaa elättää näitä kotikutoisia saamattomia "kreikkalaisia", joita ei saa kirveelläkään elättämään itsensä puhumattakaan siitä, että menisivät vieraan palvelukseen?

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahvenkypros

      Sinähän sen työeläkeläisenä tiedä. Ahvenet ja Pohjanmaan rannikko ei saa sinun tavoin työeläkettä, vaan lähinnä maataloustukea ja varustamotukea.

      • Språkvetaren

        Problemet med din analys är det att Österbottens näringsstruktur till extremt liten del utgörs av just lantbruk. Istället är det tillverkande industri (däribland svenska ABB och Wärtsilä) och särskilt service sektorn som driver ekonomin här. Inom den hittar du vidare massor med småföretag, med en eller några anställda, för det är genom folks företagsamhet som vi håller arbetslösheten i schack.


    • svekovale_taas

      Tiedät hyvin, mistä Ahneidenmaan ja surualueiden parempi taloustilanne johtuu!

      Se johtuu tietysti valtion tuista. Ja muistakin kyseisten alueiden suosimisesta mm. investoinnein.

      JOTEN kyllä surualueet ovat niitä todellisia elättejä! Hesarikin kutsu Ahneidenmaata pääkirjoituksessaan KÄENPOIKASEKSI.

      • hohahehiiii

        Katsotaan pitääkö Sipilä mitä lupasi matkustaja-alus tuesta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      106
      4783
    2. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      146
      4559
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4542
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      2974
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      29
      2538
    6. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2184
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2128
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1839
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      73
      1380
    10. Onko oikein että

      Melkein puolen vuoden tutustumisen ja tiiviin yhteydenpidon jälkeen toinen katoaa selittämättä, kuin pieru Saharaan? No
      Ikävä
      181
      1245
    Aihe