Potkurin pyörimissuunta?

terve,

vanha volvon kone vaihtui soleen ja heräsi kysymys että pyöriikö potkuri samaan suuntaan eteenpäin ajaessa? onko kaikissa koneissa pyörimissuunta sama ja jos ei niin mistä sen saa selville?


-Mauri
184351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Laittaa moottorin käyntiin ja katsoo kumminpäin pyörii.

Äänestä

potkurin pyörimissuunta näkyy katsomalla potkuria

Äänestä

katsomalla potkuria joka on veden alla?

Äänestä
  • Jos potkurisi on veden allla niin näkee paremmin kotimaan sameassa vedessä kun silmäkin on veden alla

    Äänestä

  • Ööh... entä jos laittaa pakin päälle? Sitte tieten kummin päitte itte seisoo, vaikuttaa lopputulokseen.

    Äänestä

Lähes kaikki maailman moottorit pyörivät samaan suuntaan. Edestä katsoen oikealle, eli takaa päin katsoen vasemmalle. Useimmat merikytkimet muuttavat suunnan (kuten mm. Solen kytkin) jolloin potkurin pyörintäsuunta on takaa katsoen oikealle.
Volvon kytkin (MS kytkin) ei muuta suuntaa, joten potkurin pyörintsuunta on vasemmalle. Eli todennäköisesti potkuir pitää vaihtaa. Täytyy myös ttaa huomioon moottorin teho, kierrosluku ja merikytkimen välityssuhde. Niiden perusteella voidaan laskea sopiva potkurin halkaisija ja nousu. Voit ottaa yhteyttä jos travitset tarkempia neuvoja.

Äänestä

Mene veneelläsi suojaisaan paikkaan. Laita peräsin keskelle. Ajaessasi hiljaa alle 1 solmua eteenpäin tai täysin paikallasi anna koneella yksi kunnon potku taakse. Katso kumpaan suuntaan perä lähtee kampeamaan potkurin sivuttaisvoimien takia.

Oikeapäisellä (eli perästä katsottuna myötäpäivään pyörivällä) potkurilla varustettu vene kampeaa peruuttaessa perää oikealle.

Esimerkiksi näin voit helposti kokeilla uudella veneellä mihin suuntaan potkuri pyörii.

Äänestä

Omassa oli keväällä sama homma. Volvo vaihtui Soleen. Jos vetolaite pysyy samana niin ei tarvitse vaihtaa. Käytännössä kaikki venedieselit pyörivät samaan suuntaan.

Äänestä

On olemassa vasen ja oikeakätisiä potkureita.Lapakulmasta näet kummankätinen on kyseessä.

Äänestä

Mutta kysyjä ei osaa pistää päätään veteen ja katsomalla ratkaista ongelmaa kumpikätinen potkuri on veneessä. Eikä koneen käydessä voi katsoa minne suuntaan pyörii. Parempi arpoa netissä?

Äänestä
  • No joo parempi silloin kun jättää veneilyn ja siirtyy autoiluun.

    Äänestä

Volvon 2000 sarjan koneet olivat LH eli vasenkätisiä (potkuri pyörii siis perämiehen paikalta eteenpäin katsottuna ns. vastapäivään). Nykyisin koneet Volvollakin ovat RH eli oikeakätisiä. Useimmat, luullakseni kaikki, nykyaikaiset venedieselit ovat RH pelejä.

Äänestä
  • Ei pdä paikkaansa. 2000 -srj mottoreissa käytettyyn MS2 kytkimeen pystyy asentamaan kummankätisen potkurin vain.

    Äänestä

  • Oma 2003 koneeni (akselivetoinen) ainakin oli LH (vasenkätinen) ja kun se piti vaihtaa Soleen, ei toimittajalta löytynyt kytkintä, jota olisi saanut käyttää pakilla. Oli pakko vaihtaa potkuri RH:ksi eli Volvon 3-lapaisen potkurin lavat vaihdettiin toisen kätisiksi. Vaihdettiin kyllä sitten konekin uuteen Volvoon, joka on RH.

    Äänestä

  • karhu33 kirjoitti:

    Oma 2003 koneeni (akselivetoinen) ainakin oli LH (vasenkätinen) ja kun se piti vaihtaa Soleen, ei toimittajalta löytynyt kytkintä, jota olisi saanut käyttää pakilla. Oli pakko vaihtaa potkuri RH:ksi eli Volvon 3-lapaisen potkurin lavat vaihdettiin toisen kätisiksi. Vaihdettiin kyllä sitten konekin uuteen Volvoon, joka on RH.

    Olen kaksikymmentä vuotta ajanut pakilla eteenpäin Volvo 2002

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen kaksikymmentä vuotta ajanut pakilla eteenpäin Volvo 2002

    Täytyy korjata, olen ajanut vuodesta 2007 Volvo 2002 R pakilla eteenpäin. Ostin potkurin HALVALLA. Kysyin maahantuojalta joka sanoi että voi käyttää kumpaa potkurin tahansa eikä ole ollut mitään ongelmaa.

    Äänestä

Eikö tämä sitten tullut meleen moottoria ostettaessa. Mikäli alunperin on myyjälle kerrottu että mitä vaihdetaan mihinkin niin tämä on ihan perusasiota ja myyjä on vastuussa jos joudutaan kätisyys vaihtamaan.

Äänestä

Uskon että Sole tietää kumpaan suuntaan heidän laitteensa pyörivät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön_ kirjoitti:

terve,

vanha volvon kone vaihtui soleen ja heräsi kysymys että pyöriikö potkuri samaan suuntaan eteenpäin ajaessa? onko kaikissa koneissa pyörimissuunta sama ja jos ei niin mistä sen saa selville?


-Mauri

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu