Elikkäs näin sylikummini pari vuotta sitten. Hän sanoi moi ja hei hei. Näin häntä isäni kanssa hän puhui isäni kanssa muttei minun. Pyysin häntä facebookissa kaveriksi niin hän kieltäytyi. Hauluaisin todella häneen yhteyden ja sen tärkeyden mikä puuttuu. Ei ketään tietenkään voi pakottaa. Itken melkein joka päivä tästä asiasta.
Sylikummi ei halua
10
115
Vastaukset
- kummkummi
Itkepä ihan huviksesi. Ei itkemiseen kuole. Voi,voi. Lapsiparka, ihan ilman kummia. No hätä sä voit lainata ja pummia kummia.
- Isäpappa
Mitäs jos juttelisit asiasta isäsi kanssa ja kerrot miten tärkeä asia sulle on. Hän ehkä sit välittää sen kummillesi.
Mutta et kyllä ainoa joka ei tunne kummejaan. Minä olen nähnyt kummivanhempani tasan yhden kerran: ristiäisissä. En koskaan sitä ennen enkä sen jälkeen, ainoastaan silloin kirkossa.
En kyllä muista tapahtunutta. - eihyötyähaluava
Pienet on teillä surut ,minä en myöskään nähnyt kummiani koskaan mutta en sitä murehdi.Kummilapset haluavat hyötyä kummeistaan tänä päivänä .Kummiushan merkitsi ennen sitä että jos vanhemmille tapahtuu jotain niin kummeus velvoitti huolehtimaan alaikäisestä lapsesta mutta tänä päivänä se ei velvoita sitä.Yrittäkää tulla omillanne toimeen niin eiköhän se siitä.
Hei kummitytsy
No, onpa harmillinen tilanne, ettei kummisi jostain syystä tahdo tavata eikä hyväksy FB-kaveriksi. Voisitko kirjoittaa tai soittaa hänelle, tai lähettää tekstarin? Jos hän nyt ei voi/halua olla yhteydessä, et oikein voi asialle mitään, joten sitä ei kannata jäädä murehtimaan. On sinulla varmaan toinenkin kummi. Toivottavasti sinulla on muita mukavia aikuisia ihmisiä ympärilläsi.
Hyvää kesää,
Pirkko-pappi- uskon_itseeni
No mutta haloo, Pirkko-pappi!
Pitäisikö sinun nyt vähän ensin katsoa kirjoitusta laajemmin, ennen kuin lähdet siihen vastaamaan? Aloitus oli selvä provo. Mutrenee loppukin usko kirkkoon jos tuollainen Anneli Tempakka -tyyli on valloillaan laajemminkin. Hei uskon_itseeni
Onko tapanasi kommentoida täällä kaikkien vastaamista tai kommentoimista? Kyllä, ymmärrän, että aloitus voi olla provo, mutta niinhän voi olla jokainen aloitus täällä. Tätä on nettimaailma. Jaa, että usko kirkkoon murenee tämän palstan kommenttien kautta. Merkillistä. Ajattelen, ensinnäkin että uskon kohde ei olisi kirkko ja toisekseen, ettei sen nyt pitäisi tällaisista mureta.
Hyvää loppukesää,
Pirkko-pappi- uskon_itseeni
kuunteleva_kirkko kirjoitti:
Hei uskon_itseeni
Onko tapanasi kommentoida täällä kaikkien vastaamista tai kommentoimista? Kyllä, ymmärrän, että aloitus voi olla provo, mutta niinhän voi olla jokainen aloitus täällä. Tätä on nettimaailma. Jaa, että usko kirkkoon murenee tämän palstan kommenttien kautta. Merkillistä. Ajattelen, ensinnäkin että uskon kohde ei olisi kirkko ja toisekseen, ettei sen nyt pitäisi tällaisista mureta.
Hyvää loppukesää,
Pirkko-pappiHei Pirkko-pappi!
Ei, tapanani ei ole kommentoida kaikkien vastaamisia tai kommentointeja. Miten yleensä päädyt kysymään tuollaista? Onko Sinulla minkäälaista käsitystä siitä miten paljon eri kommentteja suomi24:n keskustelupaltoille kirjoitetaan? Onko Sinulla tapana käydä kommentoimassa kaikkia kirjoituksia? Kysymyksesi on siis absurdi ja alentava.
Ei jokainen aloitus suomi24:n keskuteluissa voi olla provo. Monissa aloituksissa on paljon faktatietoa mukana, aukotonta faktatietoa. On perin outoa, että väität tuollaista.
Juuri tuollaisen toiminnan kautta usko kirkkoon todella menee. "Usko kirkkoon" ei tarkoita uskontoa. Miten ihmeessä et sitä ymmärrä, olettaen että olet teologisen todella suorittanut??
"Usko kirkkoon" tarkoittaa sitä, että näihin päiviin saakka olen ollut "jäsenenä" maksaen verot. Se on tapahtunut siinä uskossa (vai pitäisikö sanoa luulossa, ettei Sinun tarvitse alkaa jälleen saivarrella usko-sanasta), että ne rahat johonkin hyödylliseen menevät. Eivät näytä menevän.
Kun Sinulla nyt noinkin paljon näyttää olevan epäselvyyksiä, voisi olla parempi, että keskityt ainakin jonkin aikaa vaikkapa oman seurakuntasi alueella asuvien ihmisten avun tarpeen tunnistamiseen ja tunnustamiseen. Sen jälkeen sitten voi aloittaa em. henkilöiden auttamisen (=ruoka-apu, vaateapu jne.) esim. ruoan jakelijana tms.
Oikein hyvää loppu-uraa toivotellen,
itseensä uskova
- Ylkhj
No voi elämän kevät, mulla ei edes ole kummia kun en ole koskaan kirkkoon kuulunut, ja vallan mainiosti olen pärjännyt. Pienet on murheet joillakin.
- hokij
Kaikki eivät halua Fb:ssä olla lainkaan, vaan tavata ihan omissa oloissa. Pyydä kummisi kylään, jospa hänkin pyytäisi kun opitte tuntemaan.
- mersmus
Jaaha, katkera äiti siellä taas kirjoittelee. Ensin rikot välit lapsesi kummin kanssa ja sitten kerjäät täällä lapsen kautta itsellesi sääliä kertomatta oikeita taustoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167180- 1992567
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1062026En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761548Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911089- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46969- 78870
- 45739
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7728