Ihan sama mikä puolue ja mitä se lupaa...

asdfads

Äänestin PerSuja kahdesta syystä:
- lupasivat autoveron poistuvan
- lupasivat lopettaa rahan lappamisen Kreikkaan.

Näköjään on ihan sama mikä puolue on vallassa, Euro eikä EU saa hajota. Rahan lappaminen Kreikkaan jatkuu ja ehkäpä seuraava maa on jo odottamassa.

Autovero ei tietenkään poistunut.

Myönnän, olen pettynyt. Arvasin, että näin voi käydä, mutta halusin uskoa.

En koskaan äänestä enää PerSuja. Toivottavasti ei kukaan muukaan. EI ole mitään väliä ketä äänestän tietyt asiat tapahtuvat silti. Suomea viedään yhä enemmän integroituun Eurooppaan ja me emme voi sille mitään.

PerSut saivat nauttia Audin takapenkistä yhden vaalikauden. Sen jälkeen PerSut häviävät unholaan. Suomalaiset äänestävät jälleen vanhoja valtapuolueita ja välillä niistä on kuka milloinkin vallassa ja joku puolue oppositiossa. Ja oppositiossa huudellaan Kreikan tai jonkin muun Euro-maan tukemista vastaan ja hallituksessa ollessaan maita sitten tuetaan. Näin tämä hulluus jatkuu.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhanissani

      Kaheliko sinä olet, jos luulit, että autovero yhdessä yössä poistuu. Se aiheuttaisi liian suuret markkinahäiriöt käytettyjen autojen kauppaan.
      Etukäteen ilmoitettu vuosittainen autoveron aleneminen on hyvä juttu. Ihmisille jää aikaa varautua.
      Toivottavasti seuraavalla hallituskaudella veron alennuksia jatketaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      83
      4597
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3820
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      173
      3612
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      55
      2046
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1104
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe