Alkoholistin tason saavutettuaan henkilö on joutunut juomaan paljon ja kalliilla tavalla.
Harrastus on aiheuttanut jo menetyksiä, alkoholin takia on joutunut uhraamaan perhe-elämän, työn ja muut harrastukset.
Alkoholismi on tuonut uusia ystäviä, juomatapoja, baarien ja ravintoloiden tuntemusta, lukuisat elämäntilanteet ja sängyt ovat alkoholistille tuttuja.
Kannattaa tarkkaan miettiä onko valmis uhraamaan alkoholismi-harrastukseen sijoitetut varat uuden raittius-harrastuksen pariin,jossa kalliit myllyhoidot eivät ole lainkaan niin riemukkaita kuin kännitoilailut,kapakkaruusut, hurjat ulkomaanmatkat ja vallaton irtoseksi humalapäissä tuttujen ja tuntemattomien daamien kera.
Nautinpa lasillisen hyvää konjakkia.
Alkoholismi vai raittius
Jesterhoitaa
4
377
Vastaukset 4
- juoppo61v
Lasilllinen tai pari hyvää konjakkia on hyväksi. Raivokas ryyppääminen on pahaksi, myös n.s. suurkulutus. Hyvä ihminen alkoholin takia tulee huonoksi, paha entisestään pahemmaksi. Jotenkin itsestään selviä asioita.
- fcjhbklm
Olet alkoholisti. Muuten et kirjoittelisi täällä tuollaisia.
- Anonyymi
Vaikuttaako alkoholistiksi pääsemiseen muut seikat kuin ryyppääminen?
- Anonyymi
On tuossa totta siteeksi. Viimeiset vuodet tuossa 40-50 ikävuoden paikkeilla vain eivät ole yhtä riemukkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1281966
- 51979
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r156836Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50756- 71684
- 67626
- 53617
- 59606
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.133593Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e120552Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 52503
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32498- 6494
- 55488
- 34487
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118486- 4469
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.140451