SRK:n tiedotus

SRK

Arvoisat sielunvihollisen kät... uuslestadiolaiset, olemme päättäneet tehdä muutaman muutoksen perinnäissääädöksiin houkutellaksemme teidät "eksyneet lampaat" takaisin joukkoomme. Ei, emme vieläkään salli ehkäisyä, mutta television suhteen olemme hieman tarkastaneet kantaamme.

Olemme päättäneet, että digitaalisten televisiolähetysten katsominen EI tästedes ole synniksi luokiteltava teko. Sen sijaan analogiset lähetykset ovat edelleen maailmallista hapatusta.

Mikäli tahdotte tietää perustelut tälle päätökselle, lukekaa Paavalin kirjeestä kolumbialaisille 2. luvun jakeet 26-32. Jos päätös ei sittenkään tunnu loogiselta, muistelkaa muita perinnäissäädöksiämme ja sitä fraasia, missä todetaan, ettei usko ja järki mahdu samaan päähän.

Loppuun tahdomme muistuttaa, että ainoat oikealle uskovaiselle sallitut joululaulut ovat ne, jotka löytyvät virsikirjasta ja lisäksi Sibeliuksen säveltämät. Lisäksi olemme pohtineet, että ensi vuoden kesäkuusta alkaen .org -päätteiset Internet-domainit luokiteltaisiin synneiksi, mutta päätös varmistetaan seuraavassa kokouksessa.

Ystävällisin terveisin:

Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistys

3

1165

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UL.

      Arvoisa SRK:n edustaja/edustajat.

      Kunnioitamme vanhoillislestadiolaisuuttanne liikkeenä kuten muitakin. Me uuslestadiolaiset emme halua olla SRK:n vihollisia. Olemme - kuten tiedätte - edelleen omalla asiallamme.

      Ja mitä ehkäisyyn tulee, kunnioitamme perinteikästä ehkäisysäädöstänne. Mutta oletamme, että kunnioitatte myös meidän ehkäisyn sallivaa politiikkaamme. Lisäksi sallimme television katselun.

      Uuslestadiolaisuudesta - kuten vanhoillislestadiolaisuudestakin - liikkuu paljon vääriä tietoja. Siksi toivomme tällaisen avoimen tiedottamisen lisääntyvän.

      Hyvää joulua SRK:n väelle.

    • Älä viitti

      Onpa mauton...Tiedätkö että toisen nimissä(sisältää myös yhdistykset) tehty vääristely on laitonta.

    • V-Lestadiolainen

      Tuo kirjotus ei oo SRK:lta peräisin. Toki kantaa televisioon on tarkastettu, muttei oo tehty mitään päätöksiä. Televisio ei edelleenkään ole vanhoillislestadiolaisten mukaan kristityn kodin huonekalu. Digitaalisia lähetyksiä katotaan vanhoillislestadiolaisissa kodeissa nettitv:n kautta, mutta se rajoittuu vaan asiaohjelmiin.
      Nettitelevisiota on yhtä helppo hallita, ku internetiäkin, kun katsoja itse valitsee, mitä haluaa nähdä.
      Vasta sitten digiTV:n voi nähdä vanhoillislestadiolaisten olohuoneessa, kun sieltä voi varmuudella suodattaa kaikki uskolle turmiolliset ohjelmat, ettei lapset pääse niitä vahingossa katsomaan.
      Uskon, että tuo onnistuu ihan lähiaikoina.
      Silloin hommaan kyllä itsellenikin digitaalitöllön.
      Nykyinen analoginen ja digitaalinenkin on huonoja, kun niissä ei ole tuota suodatustoimintoa. ja kontrollointi on hirveen vaikeaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1325
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1219
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1111
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      63
      1100
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      976
    6. 63
      881
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      667
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      610
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      529
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      510
    15. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      488
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe