Kohtuuliisen hintainen vuosihuolto?

Käytin autoni Mitsubishi ASX;n vuosihuollossa Turun Delta-autossa. Hintaa toimenpiteelle kertyi peräti 664,00 !? Autoni on vm.2011, eli mitään muuta erikoista ei tehty kuin perä öljyt vaihdettiin. Kustannus n.12,00 ( 0,5L öljyä tiiviste.)
Viimevuonna aikataulu syistä jouduin käyttämään autoani ns. monimerkki huollossa. Sen huollon hinta oli 351,16 sisältäen myös ilmastoinnin huollon!
Arvatkaa kumpaan paikkaan vien autoni seuraavaksi?
12217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

onko setällä tietoa mitä noissa huolloissa oikeasti tehtiin?

Äänestä

Jos ei vaikuta takuuseen niin merkkihuolto kannattaa kiertää kaukaa. Delta yksi kovimmista kiskureista. KIA:a kun huollattaa takuuehtojen mukaisesti 7 vuotta noilla hinnoilla, niin alkaa jo tuntua lompakossa.

Äänestä

Minä en ole nykyistä autoani huollattanut missään liikkeessä 26 vuoteen. Vaihteisto- ja vetopyörästö-öljy on samassa tilassa, tilavuus 2 litraa. Lisäämään olen joutunut yhteensä vajaan litran, kun vetoakselien irrotuksessa joutuu laskemaan litran pois ja osa siitä menee hukkaan. Olen siis pannut poislaskemani öljyt takaisin ja lisännyt tarvittaessa. Näin on mennyt 26 vuotta ja 480 000 km. Vaihteisto toimii kuin uutena, mutta autohan on ns Ranskan Rapea, 1,4 litran moottorilla. Ja tehtaan ohjeitten mukaan sitä öljyä ei tarvitse koskaan vaihtaa.

Edellinen autoni oli saksanseisoja Ford Escort vm -72. Siinäkään ei tarvinnut vaihteistoöljyä koskaan vaihtaa. Jouduin kyllä kerran vaihtamaan, kun pääakselin laakeri alkoi rahista ja se piti uusia. Öljytilavuus alle litra ja laatikon pohjalla oli epoksilla kiinnitettynä iso renkaanmuotoinen magneetti. Laatikossa ei ollut edes tyhjennysproppua.

Äänestä
  • Vaihteistoöljy kuitenkin likaantuu ja voiteluominaisuudet heikkenevät ajan ja ajojen myötä. Vaihteistoöljyn vaihtaminen kannattaa.

    Äänestä

  • Ei ole likaa näkynyt. Tasan tarkkaan saman väristä kuin tehtaan pullossa. Proppujen magneeteissa aavistuksen verran rautapölyä. Ja kuinka usein mielestäsi kannattaa vaihtaa, kun ei vielä pikkuautossakaan puolen miljoonan ajokilometrin jälkeen näy mitään syytä vaihtaa? Ennemmin siinä autosta muut osat loppuu ja paaliin joutuu. Vaan onhan se aina kauppiaalle lisää voittoa, kun kauppa käy. Asiakkaalle ja kansantaloudelle pelkkää tappiota.

    Äänestä

  • T-miehen Toyotassa vaihteistoöljy oli harmata kuravettä 250 tkm/9 vuoden kohdalla. Olisi ollut syytä vaihtaa aikaisemmin. T-mies työskentelee tehtaalla jossa paljon vaihteistoja joihin vaihdetaan öljyjä. On olemassa vaihteistoja jotka ovat toimineet 40 vuotta ja toimivat edelleen. T-miehen suositus on vaihtaa manuaalilaatikon vaihteistoöljyt 5v/100 tkm välein. Automaatissa 60-100 tkm välein. Vaihtotarve riippuu auton arvioidusta pitoajasta. Itse tehden vähätöinen eikä pahan kallis homma manuaaliin.

    Äänestä

  • Sitroen setä vaihtaa nimimerkkiä useammin kuin autoa.

    Äänestä

Valohoitoa nuo huollot,ei nykyautoissa ole mitään "huoltoa" vaativia jos ei ole rikki, Öljyt ja suodattimet on sitten eri asia ,mutta pystyy kuka tahansa vaihtamaan itsekkin.

Äänestä
  • Näin on. Paitsi se surullisenkuuluisa jakohihna. Senkin pystyy itse vaihtamaan ihan korjausohjekirjan ohjeitten mukaan. Työkalutkin ovat nykyään halpoja ja jos erikoistyökaluja tarvitset, niin nekin voi itse tehdä. Minäkin tein.
    Itse sen hihnan asentajakin siellä korjaamolla vaihtaa. Oliko ylätys? Sinä vain maksat...

    Äänestä

Aivan samanlaiset kokemukset Hyundain huollosta Laakkosella. Törkeän kalliin huollon lisäksi, alaarvoista palvelua.

Äänestä

EIHÄN SE YLLÄTYKSENÄ TULLUT, KUN HINTA ILMOITETTIIN ETUKÄTEEN JA TYÖ MÄÄRÄYKSEEN PYYDETTIIN VIELÄ ALLE KIRJOITUS! ! !
OLISIKO SILLOIN PITÄNYT MIETTIÄ SE HUOLTO UUDESTAAN, EIKÄ VASTA JÄLKEEN PÄIN?

Äänestä
  • minkätakia se pitää olla niin työvoimatoimiston virallisesti työMÄÄRÄYS, jos sille linjalle pitää lähteä niin miksei yksintein työkäsky?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


GGI kirjoitti:

Käytin autoni Mitsubishi ASX;n vuosihuollossa Turun Delta-autossa. Hintaa toimenpiteelle kertyi peräti 664,00 !? Autoni on vm.2011, eli mitään muuta erikoista ei tehty kuin perä öljyt vaihdettiin. Kustannus n.12,00 ( 0,5L öljyä tiiviste.)
Viimevuonna aikataulu syistä jouduin käyttämään autoani ns. monimerkki huollossa. Sen huollon hinta oli 351,16 sisältäen myös ilmastoinnin huollon!
Arvatkaa kumpaan paikkaan vien autoni seuraavaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu