Kelan laskuri asumistuessa

skko

Kelan nettisivuilla asumistuen laskuri näyttää että saan 300e vuokralle 50e asumistukea nykyisellä ansiopäivärahalla.
Jos muutan 200e kalliimpaan, jonka vuokra 500e, asumistuki muuttuu vain 30e eli saan asumistukea enää 80e. Minusta tuo on väärin että prosentuaalisesti asumistuki nousee noin vähän. Eli menetän kuukaudessa 145e jos muutan isompaan asuntoon.

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justjoojoojoo

      Niinpä. Arvaas millaiset haukut eläkeläiset ovat nyt saaneet kun ovat valittaneet siitä että eläkkeensaajan as.tuki poistetaan ja kaikki siirretään yleiselle as.tuelle, mikä joidenkin kohdalla tarkoittaa 100 - 200 e vähennystä tukiin per kuu? Ne haukut tulee heti jos vääntää itkua siitä ettei haluaisi muuttaa rakkaasta kodistaan. Ei väliä vaikka miten olisit raihnainen tai päästä pipi, tai vammainen, pois pois vaan.

      Ja mistähän niitä halvempia asuntoja sitten löytyy.

      Valitti mitä valitti, vastaus on kylmä: OLE KIITOLLINEN ETTÄ SAAT EDES ASUA OLLENKAAN. Ja sinulle sanottaisiin että siinä ei ole mitään väärää että et saa itse päättää missä asut, eikä yhteiskunnan kuulu sulle maksaa siitä että pääset asumaan hienompaan asuntoon.

      Eläkeläisten tapauksessa kyse on siitä että asutaan jo jossain, eikä ole tajunnut että siinä joku ongelma sitten on - yhtäkkiä ON...

    • utreq

      Nykyinen asumistukihan ei ota kantaa enää niihin neliöihin eikä muihin määritteisiin mitä oli vanhassa laissa. Ainoastaan asunnon vuokra määrää asumistuen tason. Tämä tarkoittaa sitä, että mitä edullisemmassa asunnossa asut sen parempi. Mutta mistä niitä edullisia löytää, ei mistään. Tällä varmaan pyritään kaikki muuttamaan kimppakämppiin asumaan.

      Tuo voisi toimiakin jos muuttaisi vaikka jonkun tosi hyvän ystävän kanssa kimppaan asumaan ja tietäis että sen kanssa ei tulis ongelmia. Molemmat maksais oman osansa ja pitäis paikat siistinä. Mutta jos asut jonkun kanssa joka ei maksa vuokriaan ja pitää paikat suttuisina ei siivoa jne. niin ei onnistu.

      • skko

        Laskuri näytti että saan 50e nykyiseen, nyt tuli tänään päätös, saan vain 16e.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe