Kelan laskuri asumistuessa

skko

Kelan nettisivuilla asumistuen laskuri näyttää että saan 300e vuokralle 50e asumistukea nykyisellä ansiopäivärahalla.
Jos muutan 200e kalliimpaan, jonka vuokra 500e, asumistuki muuttuu vain 30e eli saan asumistukea enää 80e. Minusta tuo on väärin että prosentuaalisesti asumistuki nousee noin vähän. Eli menetän kuukaudessa 145e jos muutan isompaan asuntoon.

3

278

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justjoojoojoo

      Niinpä. Arvaas millaiset haukut eläkeläiset ovat nyt saaneet kun ovat valittaneet siitä että eläkkeensaajan as.tuki poistetaan ja kaikki siirretään yleiselle as.tuelle, mikä joidenkin kohdalla tarkoittaa 100 - 200 e vähennystä tukiin per kuu? Ne haukut tulee heti jos vääntää itkua siitä ettei haluaisi muuttaa rakkaasta kodistaan. Ei väliä vaikka miten olisit raihnainen tai päästä pipi, tai vammainen, pois pois vaan.

      Ja mistähän niitä halvempia asuntoja sitten löytyy.

      Valitti mitä valitti, vastaus on kylmä: OLE KIITOLLINEN ETTÄ SAAT EDES ASUA OLLENKAAN. Ja sinulle sanottaisiin että siinä ei ole mitään väärää että et saa itse päättää missä asut, eikä yhteiskunnan kuulu sulle maksaa siitä että pääset asumaan hienompaan asuntoon.

      Eläkeläisten tapauksessa kyse on siitä että asutaan jo jossain, eikä ole tajunnut että siinä joku ongelma sitten on - yhtäkkiä ON...

    • utreq

      Nykyinen asumistukihan ei ota kantaa enää niihin neliöihin eikä muihin määritteisiin mitä oli vanhassa laissa. Ainoastaan asunnon vuokra määrää asumistuen tason. Tämä tarkoittaa sitä, että mitä edullisemmassa asunnossa asut sen parempi. Mutta mistä niitä edullisia löytää, ei mistään. Tällä varmaan pyritään kaikki muuttamaan kimppakämppiin asumaan.

      Tuo voisi toimiakin jos muuttaisi vaikka jonkun tosi hyvän ystävän kanssa kimppaan asumaan ja tietäis että sen kanssa ei tulis ongelmia. Molemmat maksais oman osansa ja pitäis paikat siistinä. Mutta jos asut jonkun kanssa joka ei maksa vuokriaan ja pitää paikat suttuisina ei siivoa jne. niin ei onnistu.

      • skko

        Laskuri näytti että saan 50e nykyiseen, nyt tuli tänään päätös, saan vain 16e.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      717
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      630
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      78
      595
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      48
      546
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      190
      541
    Aihe