Airbagin laahain!!!!

Mosakille

Kellään kokemuksia kyseisestä asiasta?

5

1307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr_Takata

      Sellaisia ei ole kuin Takatan sirpalepommiturvatyynyissä Toyotassa! Muissa sähköt airbagille kulkee spiraalijohtoa pitkin.

      • Mosakille

        Olivat huollossa tulleet siihen tulokseen että laahain on mennyt ko kuskin airbag valo palaa. Pösö 307 vm. 2007.


      • SebLöe

        Eikö 'laahainta' saada kuntoon....eli eikö olisi syytä kysyä suoraan...siis huollosta?


      • dätsits

        Ota ratti irti ja laita uusi laahain! Tai spiraali kiekura johdin!


    • RMB

      "Laahain" eli spiraalijohto. Korjaamolla ei varmaan osattu sanoa oikeaa nimitystä.
      Katsottiinko vikakoodit?
      >90% airbackin merkkivalon syttyminen johtuu kuljettajan istuimen tunnistimen johtopistokkeen liitoksen huonosta kontaktista.
      Pistoke sijaitsee istuimen alla. Kun istuinta joudutaan useasti siirtämään edestakaisin (useampi kuski) , liitoskin "nitkuu" ja kun aikaansa nitkkunut, tulee liitokseen vastusta. Jännitehäviö ei tarvitse olla suurikaan ja ajallisesti kesto alle sekunti, riittää se sytyttämään valon.
      Pistoke irti ja kontaktisprayta pistokkeeseen ja homma ok. Vikakoodi pois, ettei näy katsastuksessa OBD-testissä.
      Joskus hapettuneen pistokkeen takia on joutunut tinaamaan johdot yhteen.

      Siitä spiraalijohdon vaihtamisesta. Ei se vaihtaminen ole mikään "tosta vain noin" vaihto. Ohjauspyörä täytyy olla määrätyssä asennossa kun uuden osan vaihtaa. Muussa tapauksessa johto menee poikki. Loppuu osasta kääntövara ja naps.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4399
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3273
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      999
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      996
    7. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      25
      990
    8. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      153
      985
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      914
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe