Itselläni vielä hetken Paskatti.
Onko Volvossasi Ruotsalainen moottori
Q0000000Q
16172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Aikoinaan oli volkkarin diesel-kone ja kestävä kone olikin. Eikös niissä pikkuvolvoissa taida olla psa:n dieselit? Isommissa malleissa ruotsalaista laatua.
Uusissa on pääsääntöisesti uudet ruotsalaiset moottorit jos ei ole vielä ihan kaikissa, niin kohta on.
PRV-kone https://en.m.wikipedia.org/wiki/PRV_engine
et tainnut ymmärtää mitään.
Euroopassa oli tietoa enenmän tulee BMW moottorit nokalle .toivottavasti kestää onhan bemereissa ketjulla jakopää ainakin rauta kestää paremmin kuin kuminauha jakopää volvoi
Onhan se nähty miten hyvin tuo rauta kestää BMW MB VW autoissa.
mikä ..tana höpö?
Pihalla on hyvä olla, kun autossani on ruotsalainen moottori, jalassa björn b:n kalsarit, pyörätelineessä vaimon 5-vaiht Monark .
Lisäksi meidän perheellä on ruotsinkiellinen sukunimi.
Minua on aina vituttanut vasenkätiset hurrit !
Omassa Volvossa on alankomainen moottori. joillakin renault & volkkari yms. Uusissa Volvoissa on Fordin kone. Taitaapi olla ruotsalainen moottori vain vanhoissa takavetoisissa mutta Volvohan se on jos kenomerkki maskissa ja tunnistelätkässä Volvo Car Corporation.
Viimeiset Fordin koneet oli 2015 mallistossa. Ne olivat nuo 1,6 litraiset. 2016 mallistossa niitä ei enää ole. Volvo kertoo valmistavansa itse kehittämänsä moottorit ruotsissa. Kaikki ovat 2,0 litraisia.
"Omassa Volvossa on alankomainen moottori" Mikä kiuas?
Syyskuussa saan Volvon ruotsalaisella moottorilla.
Ruotsalainen moottori, ruotsalainen polkupyörä, ruotsalaiset J.B:n kalsarit, ruotsalainen ap-kone, tässä muutama "ruotsalainen asia" mitä minulta löytyy.
Itselläni on ollut 5 volvoa ja olen ajanut niillä yhteensä 1,5 milj km. Nyt ostin XC 70 saa nähdä pelaako yhtä hyvin kuin edelliset, eli perushuollot ja etupään kapuloita.
Mulla on 264 Volvossa Volvon,Peugeotin ja Renaultin ns.yhteistyömoottori. Hyvin on tämä 2,7 litrainen V6 pörrännyt mutta alkuaikoina näissä oli ongelmia nokka-akselien ja jakopään rattaiden sekä ketjujen kanssa kun siihenaikaan käytettiin mineraaliöljyä moottorissa mutta synteettisen öljyn yleistyessä enemmän niin niistäkin murheista päästiin.
Vuoden 1976 mallisella autolla ajettu 235 000 km ja moottori kertaalleen putkitettu. Kori on täysin ruosteeton .