Elikkäis toivoisin minua viisaampia neuvomaan minua tässä asiassa.
Tarkoituksena olisi nyt elokuussa ilmoittautua aikuislukioon ja opiseklla siellä pari vuotta. Mitä aineita minun kannattaisi opiskella ja miten paljon, olen aika heikko fy/ke/ma mutta uskon että jos otan itseäni niskasta kiinni ja opiskelan ahkerasti niin menestyn. Toivoisin kuulla teidän tarinan miten olette itse aikoinaan päässyt esim. samalata pohjalta.
Kannattaako minun opiskella englantia vielä näiden aineiden lisäksi vai pärjääkö peruskoulun 10 enkulla??
Kiitos etukäteen vastaajille :)
pääsykokeeseen valmistautuminen amis pohjalta
11
97
Vastaukset
- tääneuvo
Opiskele kaikki fysiikan, kemian ja biologian kurssit. Lisäksi matematiikkaa, lyhyt riittää, sitä ei pääsykokeessa kysytä, mutta on hyvä fysiikan kannalta. Jos vain suinkin ehdit, panosta myös englantiin, sillä peruskouluenglannilla ei yliopistossa pärjää. Kaksi vuotta on hyvä ja sopiva aika kaiken tämän kunnolliselle oppimiselle.
Tärkeimmät siis fykebi. Onnea opiskeluun! - com.com.com
Riippuu siitä mitä olet ajatellut sen jälkeen.
- com.com
Sori. Lääketieteelliseen siis pyrkimässä, en katsonut tarkasti mistä keskustelu oli... siis matikka ja fysiikka ja tietty biologia. Kaikista kaikki kurssit ja matikka mieluimmin laajana. Haittaa itse työssä ei ole psykologiastakaan eikä filosofiasta. Hyvin paljon hyvinvointivaltioiden ihmisten sairauksista on psyykkisiä tai filosofisia. Äidinkieli on hyvä hallita ja kieliä muutenkin..
- kyskys
com.com kirjoitti:
Sori. Lääketieteelliseen siis pyrkimässä, en katsonut tarkasti mistä keskustelu oli... siis matikka ja fysiikka ja tietty biologia. Kaikista kaikki kurssit ja matikka mieluimmin laajana. Haittaa itse työssä ei ole psykologiastakaan eikä filosofiasta. Hyvin paljon hyvinvointivaltioiden ihmisten sairauksista on psyykkisiä tai filosofisia. Äidinkieli on hyvä hallita ja kieliä muutenkin..
Millaisia ovat filosofiset sairaudet?
- xcxcb
com.com kirjoitti:
Sori. Lääketieteelliseen siis pyrkimässä, en katsonut tarkasti mistä keskustelu oli... siis matikka ja fysiikka ja tietty biologia. Kaikista kaikki kurssit ja matikka mieluimmin laajana. Haittaa itse työssä ei ole psykologiastakaan eikä filosofiasta. Hyvin paljon hyvinvointivaltioiden ihmisten sairauksista on psyykkisiä tai filosofisia. Äidinkieli on hyvä hallita ja kieliä muutenkin..
tärkeimmät on fykebi ja pitkä matematiikka auttaa.
- jep.jep
Jos nyt ajatellaan lääketieteelliseen hakeutumista, tarpeellista on osata lukion biologia, kemia ja fysiikka. Niitä kysytään pääsykokeessa, joten opiskele niistä kaikki kurssit.
Muuta sitten, kiinnostuksen, voimien ja käytettävissä olevan ajan mukaan. Matematiikka mahdollisesti tukisi fysiikan opiskelua. Englanti on yliopistossa välttämätön ja voisi tuoda vaihtelua luonnontieteisiin.
Aikuislukiosta on yksi ja toinen mennyt lääketieteelliseen. Mahdollisuuksia siis on. - idiot
Kiitos kaikille vastaajille. Mutta haluaisin myös tietää, että miten opiskelu tai aineet kannattaisi jakaa järkevästi. Eli ekana vuonna mitä aineita ja tokana vuonna mitä aineita? Kannattaako mun osallistua yo-kirjotuksiin??
- JoTöissä
Lukio tarjoaa opinto-ohjausta. Ilmoitat vaan, että haluat painottaa matikkaan, biologiaan, fysiikkaan ja kemiaan. Täältä palstalta ei vastauksia sun henkilökohtaiseen opiskelusuunnitelmaan löydy.
- hytgc
Valitsemasi aikuislukion kurssitarjotin tulevalle lukuvuodelle voi olla jo koulun verkkosivuilla. Tutustu siihen.
Tarkoituksenasi ilmeisesti on käydä aineopiskelijana lääkikseen tarvittavat kurssit, ei siis koko lukiota. Yo-kokeiden suorittaminen on silloin hyödytöntä, paitsi jos haluat kirjoittaa jonkin aineen omaksi iloksesi. Kun haet yliopistoon amispohjalta, mahdollisia yo-kokeita ei oteta huomioon, vaan kohdallasi ratkaisee pelkkä pääsykoe.
Jos nyt vaikka fysiikan kursseja on 10, fysiikka on syytä aloittaa heti. Siihen sovitat kemian ja biologian, niin että saat kaikki tehtyä kahdessa vuodessa. Matematiikkaa mukaan myös, jos haluat, sitä lyhyttä, kun ei se varsinaisesti sinun lajisi kuitenkaan ole. Pitkään matikkaan on turha tuhlata resursseja tässä tapauksessa. On harhaluulo, että lääkikseen pääsemiseen tarvittaisi pitkä matikka.
Opinto-ohjaaja on hyvä apu ja tulee varmaan lomilta elokuun lopulla.
- Seppoat
Sitten ota huomioon, että kursseja ei välttämättä järjestetä niin, että saat ne kahdessa vuodessa läpi. Laske montako pakollista sinun tulee suorittaa per vuosi, että ehdit kahdessa vuodessa ja milloin osallistut pääsykokeeseen eli kevät 2017 vai 2018.
Ajattelitko istua paikanpäällä kaikki kurssit vai mahdollisesti verkkolukiona (esim Eiran lukioon) . - dsf
Englantia täytyy osata hyvin, ainakin lapseni lukee englanninkielellä kirjoitettua tekstiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762284Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391809Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141596Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371308Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631305Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191113Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631058- 621018
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108743