Onko elämä enää elämisen arvoista

mustarousku

Olen vanha ,mutta en tarpeeksi vanha.Sairastan montaa eri tautia.Jotta saisin edes vähäisintäkään apua minun pitäisi olla yli 65-vuotias kunnan sääntöjen mukaan.Olen käynyt viimeksi pesulla huhtikuussa.Minulla ei ole omaisia,eikä tuttavia,jotka auttaisivat minua. Viime helmikuussa olin viikonlopun terveyskeskuksen vuodeosastolla,koska loukkasin nilkkani liukastuessani terveyskeskuksan pihassa,Olin koko viikonlopun TK-potilaana,enkä saanut koko aikana puhtaita vaatteita,eli olin omissa vaatteissaniVanhat haavat tulehtuivat ja kaiken kokemani jälkeen on elämän lopettaminen paljon helpompaa kuin jöutua tereyskeskuksen käsiin koska kuulovammani vuoksi en aina ymmärrä. heidän tarkotusperiään

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • töööt

      :( kuulostaa kyllä aika surulliselta siun tilanne... mahtaa tuntua tosi epätoivoiselta..
      Etkö pysty itse käymään suihkussa? Asutko kaupungiss avai maalla. Eikö sinulla ole perhettä johon olisi välejä?
      Terveyskeskuksissa saa usien kyllä aika huonoa palvelua, luultavsti sen takia että hoitajilla vaikuttaa olevan kiire piakast atoiseeen, joten he eivät meinaa ehtiä keskittymään asiakkaisiin, jollei sitten itse vaadi sitä hoitoa, joten ymmärräm jos ei yhtään huvota mennä sinne, mutta luultavsti se ei ole mitään henkilökohtaista heiltä sinua kohtaan..
      Voimia sinulle..

    • lkahsglx.aki

      Nyt sosiaalitoimistoon yhteyttä ja pikaisesti.
      Laitat vaikka sähköpostilla kuvauksen tilanteestasi ja pyydät apua.

    • elämmeSuomessa

      Kyllä sinua hoidetaan, jos nyt tartut vain asiaan. Jos ihminen on kuukausia ilman käyntiä pesulla, niin ikä ei ole mikään este saako apua vai ei. Soita vaikka 112 ja tilaa ambulanssi ja kerro, että olet hoidon tarpeessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe