Mitä voi tehdä kun taloon tulee kylään koira joka oitis käy rapussa jo ihmisten päälle, puree verille ja omistaja lähtee vaan karkuun katsomatta mitä kävi. Talon asukkaat pelkää ja isännöinti pyörittelee peukaloitaan, ei voi mitään. Mitä voi tehdä?
Vieras koira häiriköi talon asukkaita
syytön
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kannatta tietenkin ottaa selvää kuka henkilö on kysessä ja pyytää maksamaan lekurilasku. Pitää vähän etäisyyttä koiraan tietenkin. Ei kai sitä kukaan rapussa maleksi tai asu? Korkeintaan pari minuuttia menee kun ulkona jo ollaan. Jos pelkää niin tilanteet aina pahenee, koska siihen yleensä tulee mukaan aggressiivisuutta ja muita ikäviä tunteita. Että silleen. Kyyläile mielummin vaikka jäniksiä ikkunasta niin saat muuta mietittävää.
Eipä tuohon voi oikein mitään muuta tehdä. Saahan sitä päällekäyvän ja meteliä pitävän koiran kanssa liikkua kunhan ei päästä sitä puremaan muita. Onko tuollainen mukavaa tai järkevää niin jokainen elää elämäänsä omalla tavallaan.
Yleensä kuitenkin kritisoijat on pahimpia valittajia, räkyttäjiä ja piiloaggressiivisia ihmisiä. Tämmöisten kanssa kun elää pitkän aikaan samassa yhteisössä niin väistämättä joku räjähtää joskus vaikka olisi täysjärkinenkin. Ei se mikään ihme ole. Luonnonlaki vaan ja kuuluu elämäänkin.
Olipa vähän tietämättömän, ylimielinen kommentti.
Ei välttämättä. Jokainen kommentti pitää sisällään pienen totuuden siemenen.
Tuo oli ihan juuri niin paskantärkeä kommentti kuin olla voi. Ihan niinkuin sitä voisi räjähdellä ja antaa koiransakin räjähdellä niin paljon kuin huvittaa, jos kohde "ansaitsee" sen. Mielenterveyspotilas pitää olla.
Aloittajalle tiedoksi, että muutakin voi tehdä. Jos koira puree, niin siitä tulee oitis soittaa poliisille ja tehdä rikosilmoitus. Kun niitä on tarpeeksi monta samasta koirasta kirjattu, niin se on nirri siltä pois.
Kyse olikin jonkun vieraan vieraasta koirasta joka vieraili kylässä silloin tällöin. Mitä siinä sivullinen voi tehdä muuta kuin vähän vältellä harvoja tilanteita rapussa ja olla ottamatta minkäänlaista kontaktia tähän vieraaseen koiraan?
Ei kukaan täysjärkinen anna koiransa tuollaista tietenkään tehdä tahalleen. Sehän nyt on ihan selvä peli.
Vaikka omistankin kolme koiraa, niin en nyt kykene lähtemään tällä palstalla perinteiseen mielipiderumbaan, jossa se koirakkoa vastassa oleva puoli olisi väärässä. En tajua, mitä väliä sillä on, että kyse on vierailevasta tähdestä? Koirien omistajineen pitää käyttäytyä ihan kaikkialla. Ja jollei aloitus ollut trolli, niin siitä saa sellaisen käsityksen, että samaa on tapahtunut useammin. Tuskin se koira niin käyttäytyy vain ja ainoastaan kyseisessä rapussa, joten ehdottomasti ilmoitusta tekemään, jos hampaasta saa, joten kyllä sivullinen voi muutakin tehdä, kuin välttää kulkemasta rapussa samaan aikaan. Ystävällisyys kunniaan myös toisin päin, tai voi olla, että koira viedään vielä viranomaisen päätöksestä piikille.
Miten, jos molemmat tekisivät väistöliikkeen rapussa? Olisiko ohitus mahdollinen?
Jos puree niin ilmoitus poliisille. Tietysti.