Toiminimen perustaminen

Tmi

Aion perustaa toiminimen jolla touhuan sivutoimisena palkkatyön ohella. Mitä pakollisia maksuja minulle tulee? Alv velvollinen on pakko olla. Rahan nostamisesta tulee verot. Entä jos en ota rahaa ulos? Tilitoimiston laskut. Mitä muuta?

10

152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2050

      Riippuu tietysti alasta. Kannattaa tehdä jonkinlainen liiketoinintasuunnitelma ja budjetti. Niillä selviää moni asia. Valniita pohjia löytyy googlettamalla.

    • ÄläAlaYrittäjäksi

      Lueppa tää koko juttu ensin ajatuksella ja mieti sitten uudelleen oletko ihan varma että haluat yrittäjäksi?

      http://askorantala.puheenvuoro.uusisuomi.fi/198591-mikro-tai-pienyrittajyys-on-sudenkuoppa-jos-ansio-odotukset-ovat-liian-pienet

      "Työttömyysturva on menetetty heti useiksi kuukausiksi tai jopa pariksi vuodeksi, vaikka heti seuraavana päivänä ilmoittaisi lopettavansa yrityksen ja hakeutuisi työvoimatoimiston kirjoihin.

      Yrityksen perustaminen on monin kerroin helpompaa kun sen lopettaminen.

      Yrittäjä velvoitetaan ottamaan YEL-vakuutukset, jotka on itse maksettava. Myös kaikki muut "vapaaehtoiset" vakuutukset ovat käytännössä pakollisia ja ne on otettava ja maksettava. Ennakkoveroliput saa verotoimistosta ja ne on maksettava.

      Kaikkiin ostoihin, ostopalveluihin ja hankintoihin sisältyy arvonliosävero ja se on maksettava, mutta se ei ole alv-verotuksessa vähennyskelpoinen, jos itse ei ole alv-velvollinen.

      Eli kaikenkaikkiaan tuosta 38 000 €/v liikevaihdosta on jo noihin mainitsemiini maksuihin kulunut helposti 40 - 70 % jo ennen kuin tuota 38 000 euroa on saatu kassaan."

      Yrittäjyys Suomessa EI kannata.

      • Tmi

        Aion tehdä pientä kauppaa. Silloin maksan voitosta myyntivoiton veron 30%. Tiedän että yrittäminen on tänä päivänä hankala laji. Siksi yritän hahmottaa miten pienillä kuluilla sen saisi pyörimään. Tein joskus huoltohommia palkkatyön ohessa. Toiminta jäi niin pieneksi että tulos oli plus miinus nolla. Silloin oli kalliit vuokratilat jotka söi ison siivun.


    • Tmi

      Jos yksityishenkilö ostaa moottoriajoneuvon rikkinäisenä. Kunnostaa sen ja myy vaikka tonnin voitolla. Wheeler dealars periaatteella. Ostosta, kuluista ja myyntihinnasta on kuitit. Voiko tavan tallaaja ilmoittaa verottajalle ja tehdä homman laillisesti? Eikö tässäkin ole myyntivoiton 30%? Eli voittoa jäi 700€.

      • Tiettyyn_rajaan

        Eli voi harrastaa mutta jossain vaiheessa verottaja alkaa tulkita toimintaa yritystoiminnaksi ja määrää alv maksuun.
        Kun ostat ajoneuvon ja myyt sen sitten kunnostettuna niin liikevaihto nousee nopeasti alvirajaan vaikkei tuloa juurikaan tule.


    • Tmi

      Okei. Paljonkohan alviraja on?

      • Tmi

        Jos perustan toiminimen minun on otettava yel vakuutus. Joka määräytyy työtulon mukaan. Jos myyn vuodessa esim. 10 viiden tonnin autoa tonnin voitolla. Onko työtulo silloin 50000€?


    • Tmi

      Alviraja on näköjään 8500€:n liikevaihto vuodessa. Jos osta yksityisten kulkuneuvoja, nehän ovat alvittomia. Ostamani uudet varaosat voi vähentää. Kirjanpitäjän tehtävä alvitilitys kerran kuussa.

    • tekeskukseen

      Kannattaa ottaa yhteyksiä paikalliseen TE-keskukseen, ne neuvoo ilmaiseks just tommosissa asioissa.

    • 11d20

      Verot määräytyvät maksettavaksi toiminimen tuloksesta - nostit yksityisnostoja tai et.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe