Uudet historian tutkimukset ovat vahvistaneet tämän kauan tiedossa olleen tosiasian, että Suomen tasavallan presidenttinä toiminut Urho Kaleva Kekkonen oli samalla myös Neuvostoliiton tiedustelupalvelun agentti. Kekkosen koodinimi oli "Timo".
On perin kummallista, että tälläkin palstalla vielä jotkut kiihkoilijat haluavat estää totuuden tuomisen julki. Minusta Kekkosen Neuvosto-Suomen ajoista pitäisi järjestää perusteellinen tutkimus, jossa kaikki muukin Kekkosen lisäksi tapahtunut epäisänmaallinen toiminta tuotaisiin julki.
Tämä olisi totuuskomission paikka. Totuuskomission yhtenä tehtävänä olisi tutkia niitä rahavirtoja, jotka KGB ohjasi Maalaisliitto/Keskustapuolueen sekä SKP:n toimintaan.
Politiikassa toimii edelleen monia sellaisia henkilöitä, jotka Kekkosen Neuvosto-Suomen aikaan vehkeilivät Suomen itsenäisyyttä vastaan.
Kaikki tuolloin eläneet muistavat kyllä sen miten Neuvostoliitto oli ratkaiseva tekijä Kekkosen Neuvosto-Suomen sisä- ja ulkopolitiikassa.
Näistä asioista piti kuitenkin olla hiljaa. Välillä kuitenkin korkean tasonkin henkilöt toivat totuuden julki. Esimerkkinä Maalaisliitto/Keskustan Johannes Virolainen, joka julkisesti puhui niistä "yleisistä syistä", jotka johtivat siihen ettei Kokoomus vaalivoitoistaan huolimatta päässyt hallitukseen. Tämä syy oli tietysti Neuvostoliiton vaikutus. Urho Kekkonen poltti pahasti päreensä kun arvostettu Virolainen toi tämän julki.
Urho Kekkonen oli KGB-agentti
7
<50
Vastaukset
- Tässä_Timo
Urho Kekkonen oli agentin rooliin sukeltautuessaan mestarillinen naamioituja, mutta pari valpasta kansalaista oli jyvällä Urkin kaksoisroolista ja onnistuivat jopa valokuvaamaan "Timon" työssään. Historiantutkijat ovat nyt saaneet nämä kuvat haltuunsa.
http://otavafiles.fi/plaza/uploads/images/domefi/elokuvat/ajankohtaista/2013/agentismithmatrix.jpg
http://lifethroughalense1.files.wordpress.com/2011/08/rafael-trujillo1-1.jpg
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQcecPJ9hxwGb_ZPN-v2idbYqTItustGpWgbzjYrYLMdGkDDC7z8Q- JombenrakasHVjoht
Ho hoo, ho HOO!
- demuvalehtelee
Pelkkää paskaa taas, missä todisteet?
- tässätotuus
Kokoomuslaista propagandaa. Ymmärtäähän sen, että mieli katkeroituu, kun ei pääse hallituksiin 25:een vuoteen.
Kekkonen oli parasta, mitä Suomella on koskaan ollut!
- Faktaapukkaa
Paavo Lipponen oli Stasin agentti Mungo.
- Faktaapukkaa
Anteeksi. Korjaan virheellisen kirjoitukseni. Ei Paavo Lipponen ollut Stasin agentti.
- Anonyymi
uppista keikkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse93772SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2063682Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1303382Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713362Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222237Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251778- 341555
- 321481
- 921423
- 151343