Soini kopioi RKP:n linjan

Oikeistolaiset

Kaikki käy kun vaan hallitrukseen päästään.

7

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aatteettomia

      Kumpikin puolue hallituksen vietävissä.

    • BjörnErkobe

      Etpä voisi pahemmin väärässä olla. RKP on aina ajanut ruotsinkielisen väestön etua, vaikka muissa asioissa onkin ehkä ollut valmis kompromisseihin. Kielivähemmistön asiaa se sen sijaa ei ole koskaan pettänyt ja siksi sitä äänestetään.

      Persuja sen sijaan äänestettiin maahanmuuttopolitiikan ja nyttemmin myös Kreikan tapauksen vuoksi. Ja tiedämme kaikki miten siinä kävi...

      Jos RKP olisikin yhtäkkiä hallitukseen päästyään valmis luopumaan pakkoruotsista ja väkisin ylläpidetystä kaksikielisyydestä, ei sitä äänestäisi enää kukaan. Jännä nähdä miten käy persujen tapauksessa. Ovatko persu-äänestäjät oikeasti niin hölmöjä kuin vasemmistolainen media väittää? Pahoin pelkään.

    • KuplaPuhkesi

      Persujen huijaus toimi vielä viime eduskuntavaaleissa kun suomalaiset ovat niin tyhmiä, mutta nyt on Persujen alamäki alkanut, ja se on todella raju.

      • taasjataas

        plaa plaa plaa.........

        2011 persujen kupla piti puhjeta kun karkasi oppositioon

        Kuntavaaleissa piti kuplien puhjeta, niin myös eurovaaleissa. Ei löydy ryhmää, kupla puhkeaa kun kukaan ei huoli kumppaniksi.

        2015 ek vaaleissa piti kuplan puhjeta ja Soinin leuka olla kengällä. Ei kukaan niitä enää äänestä.

        Ja nyt taas kuplat puhkeaa


    • expersu

      Soini rupeaa kohta väittämään että mehän on aina oltu valmiina
      rahoittamaan Kreikkaa ei me olla vastustettu samoinhan on käy-
      nyt puoluetuen ja ydinvoiman lisärakentamisen on henkeen ja ve-
      reen vastustettu ja nyt ollaan muka aina kannatettu.Ei äänestäjän
      muisti ole pitkä siihen Timo luottaa takinkäännönmestarina.

    • Erno_Poskimo

      Puoluepolitiikka on vähän kuin futisjoukkueen kannattaminen. Omaa joukkuetta kannatetaan vaikka se pelaisikin täysin päin persettä. Näin se on politiikassakin. Ihan sama mitä Soini tekee hallituksessa, useimmille persuäänestäjille on pääasia että vihreät ja vasemmisto ei voita omaa joukkuetta vaaleissa.

      • hyväerno

        Tykkäsin analyysistäsi joka on tosi osuva! Moni tykkää persujen persoonista sekä puolueen virallisesta linjasta. Linja ei politiikassa aina pidä ja se on ymmärretävää, jokaisella puolueella. Osa kepulaisista on pienestä asti kyläkokouksissa taivutettu kepuun ja se ei siitä muutu tapahtui mitä tahansa. Duunari pysyy ylensä vasemmalla. Tämän analyysisi kun tajuaa niin on turhaa huutaa kuka petti ja kenet. Kenen takki kääntyi ja kenen ei. Jokaisessa puolueessa on takinkääntäjiä ja aihe josta saadaan kiinni pettämisestä.

        Jokainen ymmärtää että Arhinmäki joutui tekemään kokoomuspolitiikkaa saadakseen edes jotain vasemmistolaista hallituksessa läpi.

        Urpilainen ja Katainen, sekä myöhemmin Rinne ja Stubb nokittelivat puolin ja toisin hyväksyen jotain toiselta saadakseen jotain omaa läpi.

        Nyt Soini ottaa turpaan mutta toisaalta pääsee vaikuttamaan johonkin omaan. Näin se menee ja on aina mennyt ja se kulkee nimellä demokratia. Usealle tämäkin on vaikea ymmärtää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2305
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1813
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1616
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1319
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1315
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1118
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1063
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1022
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      752
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      45
      696
    Aihe