Tasa-arvoisen avioliittolain vasta-aloite

Tahdonvieläkin

Nyt tuli vasta-aloite "homoliitoille". Olen tehnyt mielenkiintoisia havaintoja:

1. Nyt nämä homoseksuaalit ovat kirjoitelleet että miksi virkamiesten aika tuhlataan tällaiseen, eikö ole parempaa tekemistä.

Tätä samaahan perinteisen avioliiton kannattajat käyttivät mutta silloin homoliittojen kannattajat puhuivat kuinka asia on tärkeä!

2. Päivi Räsänen oli tasa-arvoisen avioliittolain kannattajien mukaan idiootti , keskiaikainen, typerä ja osa oli valmis kivittämään Päivin!

Hakiessaan suvaitsevaisuutta omalle suuntaukselleen ja mieltymykselleen homoseksuaalit unohtivat suvaita. Eikö kaikkien ihmisten suvaitseminen lähde siitä että Päivinkin uskoa suvaitaan vaikka ei olla itse samaa mieltä. Vai onko siis homoseksuaalisuus arvostettavampaa kuin jonkun ihmisen uskovaisuus?

Mikä tässä kirjoituksessa oli ideana? Se että suvaitsevaisuuden huumassa olevat ihmiset usein unohtavat suvaitsevaisuuden ja toisen ihmisen arvostamisen, erilaisuuden hyväksymisen. Suvaitsevaiset ja avarakatseiset hyökkäävät jotain vastaan jopa hyvin raakasti koska hänen katsantokantansa on väärä. Mutta eihän se ole suvaitsevaisuutta.

t. tasa-arvoista avioliittoa kannattava perussuomalainen

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MikäTämäPäiviOn

      Kenen Päivin usko? Onko Päivi uskoineen valtuutettu piinaamaan ja nujertamaan lähimmäisiään? Millainen on tämän Päivin usko? Tulee pakostakin mieleen, eikö Päivi voisi mitenkään omaksu kristillistä käsitystä lähimmäisten rakkaudesta, juuri siitä jota myös Kristus opetti?
      Ja sitten vielä tästä käytännön kansalaisaloitteesta. Nythän on niin, että laki tasa-arvoisesta avioliitosta on jo hyväksytty eduskunnassa ja nyt on meneillään muun lainsäädännön sopeuttaminen uuteen lakiin.
      Me elämme länsimaisessa demokratiassa ja lakia vastustava puoli on jo saanut sananvaltaa kyseisen lain käsittelyn aikana. Silti tasa-arvoinen avioliittolaki on jo hyväksytty! Miksi sitten pitäisi vielä kerran aloittaa alusta ja käydä uudelleen läpi aivan sama prosessi? Eihän se tule muuttumaan uuden eduskunnan käsittelyssäkään.
      Suomi on yksinkertaisesti aivan samalla linjalla kuin koko läntisin ja pohjoisin Eurooppa on muutenkin.
      Samaa sukupuolta olevien avioliitot ovat laillistaneet Alankomaat, Argentiina, Belgia, Brasilia, Espanja, Etelä-Afrikka, Irlanti, Islanti, Kanada, Luxemburg, Norja, Portugali, Ranska, Ruotsi, Slovenia, Suomi, Tanska (ml. Grönlanti), Uruguay, Uusi-Seelanti ja Yhdysvallat. Yhdistyneessä kuningaskunnassa sen ovat laillistaneet Englanti ja Wales sekä Skotlanti ja Yhdistyneeseen kuningaskuntaan kuuluva Pitcairn. Myös useissa Meksikon osavaltiossa samaa sukupuolta olevien avioliitot on laillistettu. Israel hyväksyy muualla solmitut samaa sukupuolta olevien avioliitot.
      Miten vielä Päivi voisi parempaa lakia odottaa?

      • Tahdonvieläkin

        Päivi Räsänen kuten aloituksessa mainitsin! Päivin uskonnossa ei hyväksytä homoseksuaalisuutta. Moni kristitty ja katolilainen ei hyväksy homoutta koska se raamatussa kielletään.
        Ja tässähän ei olekaan kyse siitä laista vaan siitä kuinka suvaitsevaiset eivät suvaitse niitä jotka ovat eri mieltä. Miksi siis Päivin pitäisi hyväksyä ne jotka ovat eri mieltä?
        Olihan homoseksuaaleja silloinkin kun alunperäinen avioliittolaki kirjattiin. Silloinkin kannattajat olisivat voineet vaikuttaa.
        Olen samaa mieltä ettei kannata tuhlata aikaa ja voimavaroja edestakaisin vatkaamiseen. päätetty mikä päätetty ja hyvä niin. Mutta suvaitsevaisista tuli tämänkin aloitteen takia suvaitsemattomia, se oli pointti joka meni nähtävästi ohi!
        Nimittäin olen törmännyt homopareihin jotka pitävät Päivin uskontoa typeränä ja vanhanaikaisena. Uskoo johonkin näkymättömään, tyhmä akka! Mutta sitten kuitenkin nämä homoparit tahtoisivat kunnon kirkkohäät? Mitä ihmettä! Mutta tämä on juuri tätä!


      • EiPäivinTarvitseMennäNai
        Tahdonvieläkin kirjoitti:

        Päivi Räsänen kuten aloituksessa mainitsin! Päivin uskonnossa ei hyväksytä homoseksuaalisuutta. Moni kristitty ja katolilainen ei hyväksy homoutta koska se raamatussa kielletään.
        Ja tässähän ei olekaan kyse siitä laista vaan siitä kuinka suvaitsevaiset eivät suvaitse niitä jotka ovat eri mieltä. Miksi siis Päivin pitäisi hyväksyä ne jotka ovat eri mieltä?
        Olihan homoseksuaaleja silloinkin kun alunperäinen avioliittolaki kirjattiin. Silloinkin kannattajat olisivat voineet vaikuttaa.
        Olen samaa mieltä ettei kannata tuhlata aikaa ja voimavaroja edestakaisin vatkaamiseen. päätetty mikä päätetty ja hyvä niin. Mutta suvaitsevaisista tuli tämänkin aloitteen takia suvaitsemattomia, se oli pointti joka meni nähtävästi ohi!
        Nimittäin olen törmännyt homopareihin jotka pitävät Päivin uskontoa typeränä ja vanhanaikaisena. Uskoo johonkin näkymättömään, tyhmä akka! Mutta sitten kuitenkin nämä homoparit tahtoisivat kunnon kirkkohäät? Mitä ihmettä! Mutta tämä on juuri tätä!

        Toki näin on, ja aivan samalla tavalla olen minäkin ajatellut!
        Nyt tämän Päivi-ressukan pitäisi vain uskoa, ettei hänen todellakaan tarvitse mennä naimisiin naisen kanssa, jos hän ei sitä halua!
        Yleensä kenenkään ei tarvitse tehdä mitään epämieluisaa. Jokainen voi mennä naimisiin sen ihmisen kanssa, jota hän rakastaa. Siihenhän tämä tasa-arvoinen avioliittolaki juuri on tarkoitettu!
        Päivin ei edes tarvitse mennä naimisiin. Hän saa elää miten vain haluaa, eikä uusi lainsäädäntö vaikuta mitenkään hänen elämäänsä!
        Mutta nyt meidän pitääkin kysyä, hyväksyykö Päivi kaikki lähimmäisensä juuri sillä tavalla kuin Kristus on opettanut!? Edelleenkin kuulutan sitä, miksi Päivi ei voisi omaksua kristillisiä käsityksiä? Onko Päivi palvelemassa pimeyden voimia? Haluaako hän tuoda tuskaa ja onnettomuutta ympärilleen?
        Mikä on tämän Päivin uskonto? Ihmettelen hänen kylmyyttään.


    • JosMeSiisVertailemme

      Jos me siis vertaamme tasa-arvoisen avioliittolain menestymistä kansalaisaloitteena, niin onhan siinä aika suuri ero tähän vasta-aloitteeseen verrattuna, jota siis nämä pietistiset lahkouskovaiset nyt hommaavat tavallisten ihmisten elämän hankaloittamiseksi ja demokraattista lainsäädäntöä ivatakseen.
      Kun maaliskuussa 2013 aloitettiin nimien kerääminen kansalaisaloitteeseen tasa-arvoisen avioliittolain puolesta. Aloite sai eduskunnan käsittelyyn pääsemiseksi tarvittavat 50 000 allekirjoitusta saman päivän aikana jona nimien kerääminen aloitettiin, ja oli päivän loppuun mennessä saanut yli 102 000 allekirjoitusta.
      Nimiä kerättiin syyskuun 19. päivään asti. Siihen mennessä aloite oli kerännyt jo ennätykselliset 166 851 allekirjoitusta.

    • HävetkääJosOsaatte

      Kirkko voi siunailla tai olla siunailematta avioliittoja. Sen sijaan juridinen avioliitto on oltava tasa-arvoinen oikeusvaikutuksiltaan, oli vihittävien puolisoiden seksuaalinen suuntautuminen sitten hetero tai homo. Tasa-arvoinen avioliitto ei ole keneltäkään pois, ja voitte ihan vapaasti kirota ja päivitellä homoliittoja "kirkkonne" piirissä ihan niin paljon kuin haluatte, mutta perustuslain yli ette voi kävellä ja tämä on myös kansan enemmistön mielipide.

      Muuten, miksi ette vaadi saman tien homouden rankaisemista ja lasten ottamista huostaan homovanhemmilta ja miksei yksinhuoltajiltakin? Jos perustelunne olisivat oikeita ja muuhunkin kuin johonkin satukirjaan ja ennakkoluuloihinne perustuvia, näin olisi ilman muuta tehtävä.

      • VapaaehtoinenPakkoko

        Miksi minun olisi hyväksyttävä homojen avioliitto?


    • Dr_Watson

      Päivi Räsänen on Suomen ainoa lääkäri, joka uskoo, että nainen syntyi miehen kylkiluusta.

      • Serlokki

        Persupalstalle tuokin riemastuttavan tärkeä tieto kuuluu . . . . . niin, miksi ?


      • tsiisussentään
        Serlokki kirjoitti:

        Persupalstalle tuokin riemastuttavan tärkeä tieto kuuluu . . . . . niin, miksi ?

        Siksi, koska moni persukin uskoo asian olevan näin...


      • Helvetinpotrit

        Suomessa taitaa olla sairaita päättäjiä.

        Kohta saa nussia koiraa perseeseen samaan aikaan kun naispappi joka on lesbo siunaa tapahtuman.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      177
      2321
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      40
      1817
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1632
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1334
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1321
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1121
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1068
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1027
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      757
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      45
      703
    Aihe