Agorafobia paniikin seurauksena

kertokaasmuutkin

Kertokaas muut agorafobiaan sairastuneet kokemuksianne. Siis ensin tullut paniikkihäiriö ja sen jälkeen agorafobia paniikin kanssa tai ilman. On nimittäin kummallisen vaiettu sairaus. Moni ei taida edes tietää koko taudista, vaikka on kuulemma suhteellisen yleinen mutta invalidisoiva tauti. En nyt tarkoita lievää epämukavaa oloa kauppareissulla, vaan siis ihan kotiin jämähtämistä voimakkaan fobian takia pitkiksikin ajoiksi, elämän kaventumista.

6

2816

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotirotta898

      Kohta 2 vuotta kotona. Todellakin tästä ei löydä kirjotuksia ym. juurikaan mitään.
      Terkkari ei auta, ei siis tee kotikäyntejä. Joku terveysjuttu jonne voi soittaa on olemassa, mutta päädyt helposti pakkohoitoon... Ahdistavaa kaikinpuolin avun hakeminen, mahdotonta jopa jos kriteerinä on että omaa tahtoa ei poljeta.

      Sama tausta kuin sulla, paheni vain ykskaks tähän.. Nyt ovat läheiset jo niin varmoja/ huolissaan että en tästä itse tokene, joten lupasivat kustantaa yksityisen lääkärin kotikäynille.
      Mutta nyt jämähtänyt siihen että millainen lääkäri pitäisi varata ja mistä??
      Tästäkään ei saa mitään tietoa, kokemuksia mistään!! Eikö muka kukaan koskaan ole kotiinsa apua hankkinut?

      Luojan kiitos minulla on tukiverkosto joka käy kaupat ja auttaa, kuuntelee ja juttelee. Välittää. Kannustaa, tuuppailee varovasti.
      Jos täysin yksin ilman kontakteja olisin ollut niin...en tiedä.. :(

    • Issey-

      On rankka homma kyl tää agora! ite reilu vuosi sitte saanu samassa paikassa 2paniikkikohtausta ja niistä muodostu helvetillinen korkeapaikan kammo(sillat,kauppakeskus yms)
      Rajoittaa todella paljon liikkumista ja pitää aina katsoa onko korkeaa yms.. Rankkaa on

      • Ahisttaa

        Niin On!
        Kyllä rajoittaa elämistä.
        Ite en uskalla nousta edes tuolille!
        Heti alkaa huimaamaan ja ahdistamaan
        Se hyvä puoli on, etten ainakaan hirttämällä tule päättämään päiviäni


    • Jouski

      Tästä pitäisi olla enempi infoa! ja se kai on näin että paniikkihäirion kanssa ilmestyy tämä Agorafobia samaan aikaan tai ns:paniikkioireiden jälkeen? Kokemuksia?

    • Itselläkin agorafobia ja ensiksi oli paniikkihäiriö. Puoli vuotta mennyt melkein vuosi ja olin osastohoidossakin 3 kuukautta. En ole kodin ulkopuolella kyennyt käymään edes lähistöllä lenkillä. En vain saanut siellä enkä tähän päiväänkään mennessä ahdistuslääkettä. Ilmeisesti luulevat, että kuvittelen koko sairauden. Mistä sitten saada apua, kun kaikki julkisen keinot on jo käytetty?

      • Anonyymi

        Onko siihen olemassakaan muuta kuin siedätyshoitoa? Eli käytännöllisesti katsoen terapiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      87
      2049
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1323
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      1003
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      215
      938
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      81
      827
    6. 95
      813
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      73
      691
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      51
      690
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 42
      568
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      449
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe